KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI Temat: Przybliżenia.

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI Temat: Przybliżenia.
KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI
KLASA I
Temat: Przybli enia.
Cele ogólne:
-
kształcenie umiej tno ci logicznego wnioskowania,
rozwijanie umiej tno ci operowania poj ciami matematycznymi,
wiczenie sprawno ci j zykowej.
Cele operacyjne:
-
ucze
poprawnie wyznacza przybli enie dowolnej liczby rzeczywistej z zadan
dokładno ci ,
poprawnie oblicza bł d przybli enia,
rozpoznaje bł d z nadmiarem, z niedomiarem.
Metody:
-
praca z cał klas
„domino matematyczne”
Pomoce:
kalkulatory, kartki z tabelami i tre ci zada , „domino matematyczne”.
Tok lekcji
1. Czynno ci porz dkowo-organizacyjne
2. Podanie tematu lekcji
3. Przedstawienie głównych celów lekcji
4. wiczenie wprowadzaj ce
WICZENIE 1
Zmierz centymetrem i linijk długo
np.
długo ławki
szeroko ławki
i szeroko
pulpitu ławki.
przyrz d mierzenia
linijka
142,2 cm
64,4 cm
centymetr
142cm
64 cm
Liczby otrzymane w wyniku pomiaru ró nych wielko ci np. długo ci, pola, obj to ci, masy,
czasu s warto ciami przybli onymi.
Warto
przybli enia mo na podawa z nadmiarem i niedomiarem.
PRZYKŁAD
Przybli enie liczby:
1,9374 ≈ 1,9
przybli enie z niedomiarem
1,9374 ≈ 2
przybli enie z nadmiarem
FOLIOGRAM 1
ZADANIE 1
Uzupełnij tabel : (TABELA 1)
BŁ D PRZYBLI ENIA
Definicja
Ró nic mi dzy dokładn warto ci a warto ci przybli enia nazywamy bł dem
bezwzgl dnym przybli enia. Ró nic t obliczamy odejmuj c od wi kszej z tych warto ci
mniejsz .
PRZYKŁAD
Oblicz bł dy przybli e z zadania 1
bł d przybli enia z niedomiarem
8,628 – 8 = 0,628
bł d przybli enia z nadmiarem
9 – 8,628 = 0,372
Aby nie było w tpliwo ci jak przybli a przyj to reguł zaokr glania
liczb:(FOLIOGRAM 2)
ZADANIE 2
Dane liczby 0,4817 ; 5,0378 ; 14,2998 zaokr glij z dokładno ci do:
a) jednego miejsca po przecinku
b) dwóch miejsc po przecinku
c) trzech miejsc po przecinku
EWALUACJA
ZADANIE
Ułó „domino matematyczne”
PODANIE I OMÓWIENIE PRACY DOMOWEJ
TABELA 2
TABELA 1
Uzupełnij tabel podaj c odpowiednie przybli enia
liczba
przybli enie dziesi tne
z niedomiarem
przybli enie dziesi tne
z nadmiarem
z dokładno ci
8,628
do cało ci
8,628
do cz ci dziesi tnych
8,628
do cz ci setnych
TABELA 2
Uzupełnij tabel podaj c odpowiednie przybli enia i zaokr glenia liczby 29 541,2993
do trzeciego miejsca
po przecinku
do pierwszego
miejsca po
przecinku
do setek
do tysi cy
Przybli enie
dziesi tne z
niedomiarem
Przybli enie
dziesi tne z
nadmiarem
Zaokr glenie
FOLIOGRAM 2
OTO ROZWINI CIE LICZBY π DO 151 MIEJSCA PO PRZECINKU
π ≈ 3,1415926535897932384626433832795028841971693993751058203749445923078
164062862089986280348253421170679821480561328230064789384460955058223172
53594081285
ZAOKR GLANIE LICZB
Aby zaokr gli ułamek dziesi tny do pewnego miejsca
po przecinku, odrzucamy cyfry rz dów ni szych i
zwracamy uwag na pierwsz z odrzuconych cyfr
je eli t cyfr jest 5, 6, 7, 8, 9 to
ostatni zachowan cyfr
zwi kszamy o 1
PRZYKŁAD
Zaokr glij liczb π do:
a) drugiego miejsca po przecinku
b) czwartego miejsca po przecinku
odpowied
a) π ≈ 3,14
b) π ≈ 3,1416
je eli t cyfr jest 0, 1, 2, 3, 4 to
ostatni zachowan cyfr
zostawiamy bez zmian

Podobne dokumenty