Scenariusz zajęć ruchowych dla 3 i 4 – latków Opracowanie i

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych dla 3 i 4 – latków Opracowanie i
Scenariusz zajęć ruchowych dla 3 i 4 – latków
Opracowanie i prowadzenie w dniu 31.10. 2013r.
Kamila Michalczyk
BLOK TEMATYCZNY : Liście złote, kolorowe
TEMAT DNIA: Jedziemy do lasu
CEL GŁÓWNY:
Rozwijanie kontaktów i porozumiewania się w grupie poprzez ćwiczenia ruchowe
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela
- umie wykonać ćwiczenia według pokazu i instrukcji słownej
- potrafi współpracować z partnerem podczas wykonywania ćwiczeń
- potrafi czerpać radość ze wspólnej zabawy z grupą rówieśników
METODY : ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
FORMY: zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Naklejka dla każdego dziecka, opowieść ruchowa przygotowana przez nauczyciela,
dzwoneczek
PRZEBIEG:
1. Powitanie „Iskierka przyjaźni”
2. Opowiadanie nauczyciela, połączone z wykonywaniem ćwiczeń przez
dzieci:
„Wycieczka do lasu”
Ćwiczenia wstępne:
- leżenie na podłodze – „budzimy się”, przeciągamy najmocniej, kulimy
się (zwijamy się w kłębek), rozciągamy się (leżenie na plecach,
wyciąganie mocno w górę rąk i nóg)
- siadamy (lub wstajemy) – rozgrzewamy głowę , ręce, kolan, brzuch,
stopy(energicznie pocieramy dłońmi wymieniane części ciała)
- ubieramy się, zakładamy plecak (naśladujemy ruchy wykonywane
podczas zakładanie odzieży, plecaka, itp.)
- Idziemy szybko, wolno (JAK JESZCZE MOŻEMY IŚĆ?) np. na
ugiętych kolanach, na sztywnych nogach, jak roboty (pomysły dzieci)
- przesiadamy się do samochodów – jedziemy, samochody wpadają w
poślizg (wirowanie wokół własnej osi na siedząco na podłodze),
samochody się pozdrawiają, witają nogami, rękami itp.
- zmęczeni – odpoczywamy, bo dojechaliśmy do lasu
RELACJA „Z” :
W lesie czołgamy się, czworakujemy (bo omijamy duże krzaki),
wstajemy, szukamy partnera (słonko szuka chmurki- naklejki na
bluzkach dzieci), idziemy razem w parze, np.:
- idziemy do przodu, do tyłu, na bok, skaczemy (przeskakujemy
kamienie), skradamy się , itp.
- zgłodnieliśmy, musimy zrobić „kanapki” (masażyk – robienie kanapki,
pizzy na plecach leżącego partnera)
RELACJA „PRZECIWKO”:
- Idziemy dalej, drogę przecinają nam zwalone drzewa lub skały – dzieci
siadają plecami lub biodrami do siebie i przepychają się ostrożnie, z
wyczuciem
RELACJA „RAZEM”
- piłujemy drewno - potrzebne nam ono na opał, (w parach, dzieci siadają
buziami do siebie , trzymają się za ręce, na zmianę kładą plecami na
podłodze)
- wychodzimy z lasu przez „mosty”, przechodzimy przez „kamienie”
- wsiadamy do wagonów pociągu (tworzymy wszyscy razem pociąg –
przesuwamy się po podłodze na pupach), pociąg jedzie do domu
POŻEGNANIE
- „Iskierka przyjaźni”

Podobne dokumenty