pobierz - SOSZW Gromadzice

Transkrypt

pobierz - SOSZW Gromadzice
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
przeprowadzonych w ramach programu profilaktyczno- terapeutycznego
„Jestem bezpieczny w niebezpiecznym świecie”
TEMAT: Reklama- informacja czy manipulacja?
CEL OGÓLNY: wyrabianie krytycznego spojrzenia na reklamę;
CELE SZCZEGÓŁOWE (OPERACYJNE):
Wychowanek:

wie, co to jest reklama i jakie są jej rodzaje;

zna pojęcia, które wiążą się z reklamą;

wie, jakie są funkcje reklamy;

pozna techniki manipulacji stosowane przez twórców reklam, tzw. chwyty reklamowe;

potrafi podać przykładowe hasła/teksty reklamowe;

wie, jak bronić się przed reklamą;

zna skutki nieprzemyślanych decyzji skorzystania z oferty reklamowej;

potrafi przedstawić pozytywne i negatywne skutki reklamy;

wie, co to jest reklama społeczna;
METODY PRACY: werbalna, poglądowa, praktycznego działania;
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa;
ZASADY NAUCZANIA: - z. aktywnego i świadomego udziału dziecka w procesie nauczania- uczenia się;
- z. dostosowania treści do możliwości i potrzeb dzieci;
- z. trwałości wiedzy;
- z. systematyczności;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagranie piosenki pt. „Reklama”, nagranie szumu spływającej wody, opakowanie
szamponu, ulotki reklamowe, przykłady reklamy społecznej, mazaki, klej, arkusze
papieru, parawan;
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć
Hasła: Promocja, Tniemy ceny na pół, Super okazja, Obniżka, Wyprzedaż, Gratis, Drugi
produkt za pół
ceny, „Nie ufaj reklamie. Zanim kupisz- pomyśl”, „Wiele rzeczy małych stało się wielkimi tylko
dzięki reklamie”.
Rozmowa z wychowankami:
−
Co najchętniej kupujecie, jakie produkty (jedzenie, picie, środki czystości, itp.) ?
−
Dlaczego akurat takie a nie inne produkty wybieracie? (są reklamowane);
−
Gdzie spotykacie się z reklamą? (telewizja, radio, prasa, bilbordy, neony, wystawy
sklepowe, ,
plakaty, na zeszytach, długopisach, smyczach, gadżety, próbki
produktów).
∗
Wypowiedzi wychowanków notujemy na arkuszu papieru.
1. Reklama.
Wspólne zdefiniowanie pojęcia „reklama”.
Reklama służy do prezentacji towarów i usług. To rozpowszechnianie informacji o towarach, ich
zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia, chwalenie kogoś, zalecanie czegoś przez
prasę, radio, telewizję i inne środki służące temu celowi (np. plakaty, napisy, ogłoszenia itp.). Reklama
ma zachęcić, skłonić do wyboru tego a nie innego produktu.
Rozdanie wychowankom przykładowych reklam, np. wycinków prasowych, ulotek. Rozmowa
z wychowankami:
−
Co przedstawiają poszczególne reklamy?
−
Jakich kolorów użyto?
−
Kto reklamuje dany towar? W jakim jest wieku? Jaka jest jego aparycja?
−
Do kogo kierowane są reklamy? (do potencjalnego klienta)
−
Co jest istotne, by reklama wizualna była właściwie odebrana, zgodnie z intencją nadawcy?
(język, projekt graficzny, wybór miejsca w gazecie, dobór odpowiedniego czasopisma, np.
kosmetyki najlepiej reklamować w czasopismach dla kobiet)
Funkcje reklamy.
−
informuje o nowych produktach,
−
podaje zastosowanie, czasami cenę,
−
podaje gdzie można nabyć produkt,
−
zachęca do zmiany upodobań,
informacyjna
2
−
nakłania do natychmiastowych zakupów,
nakłaniająca
− przesadnie zachwala,
−
ukazuje wyższość danego produktu nad innymi,
− przypomina o wieloletnim istnieniu produktu na rynku,
− przekonuje, że produkt może być nam potrzebny w każdej chwili,
przypominająca
−
nakłania do zaopatrzenia się w towar, który za chwilę może być droższy,
po który inni sięgną przed tobą,
− zapewnia nabywców, że dokonali właściwego wyboru,
wzmacniająca
−
ukazuje zadowolenie i szczęście osób, którzy już posiadają dany produkt.
1. Reklama w mass mediach - cechy charakterystyczne reklamy, tzw. „sztuczki” reklamowe.
Bazując na znanych np. z telewizji przykładowych reklamach wspólnie omawiamy różne
techniki manipulacji, triki, które stosują twórcy reklam, aby przekonać nas o wyjątkowości
danego produktu
i nakłonić do jego kupna.
Język reklamy:
−
hasło reklamowe jest proste, dzięki czemu ludzie je zapamiętują („Co Knorr to Knorr”)
−
slogany reklamowe często są rymowane, dzięki czemu łatwiej zapadają w pamięć
(„Pasta Kiwi but ożywi”),
−
przeważa słownictwo nacechowane emocjonalnie: najlepszy, najbielszy, jedyny, super,
ekstra („Podaj to, co najlepsze”, „Winiary- dobre pomysły, lepszy smak’0,
−
występuje tryb rozkazujący i dominuje słownictwo nakłaniające: weź, kup, przyjdź,
musisz, powinieneś,
−
język reklamy często podkreśla ekonomiczność danego produktu („Lidl jest tani”),
Pozasłowne środki stosowane w reklamie:
−
wykorzystanie koloru (to, co barwne wydaje się być bardziej atrakcyjne i często
postrzegane jako interesujące i godne uwagi),
−
muzyka (wykorzystanie standardów muzyki poważnej i rozrywkowej jako tła do
wypowiadanego tekstu reklamy),
−
humor (reklamy śmieszne szybciej zapamiętujemy),
−
angażowanie do filmów reklamowych sławnych ludzi: aktorów, sportowców, artystów
(Ewa Wachowicz „Polecam, dobry wybór”),
−
popieranie doskonałości produktów opiniami, np. lekarzy,
−
świat pokazany w reklamie jest piękny, przyjazny człowiekowi, niezwykły,
−
pokazywanie ludzi używających dany produkt jako pięknych, zadowolonych z życia,
dobrze ubranych, zdrowych, żyjących w luksusie, mających poczucie bezpieczeństwa,
3
−
sugerowanie, że życie może być przyjemne i wygodne tylko wówczas, gdy zakupimy
dany produkt; dawanie złudnego poczucia luksusu,
Inne formy zwrócenia uwagi na reklamowany produkt:
∗
−
próbki produktów (kremy, perfumy, szampony),
−
gadźety,
−
informowanie o promocji.
Omawiając powyższy problem, tworzymy tzw. mapę myśli, np.:
zaśmieca
środowisko
napisy, język
(słowo)
wprowadza
w błąd
za głośna
muzyka
BARDZO DROGA
DENERWUJE
trwa bez
końca
SKŁADOWE
ZALETY
dla odbiorcy
REKLAMA
kolory
gesty
POKAZUJE
OBIECUJE
pięknych
zdrowych
ludzi
szczęście,
bezpieczeństwo,
zdrowie
sławnych
ludzi
przerwa na
siusiu lub
zrobienie
herbaty
piękne
środowisko
i
piękny świat
realizację
marzeń
bogactwo,
powodzenie
u płci
przeciwnej
1. Podanie przykładów najbardziej znanych z mass mediów haseł reklamowych, np.:
−
Co Knorr, to Knorr.
−
Red Bull doda ci skrzydeł.
−
Media Markt- nie dla idiotów.
−
Gillette- najlepsze dla mężczyzny.
4
− L´Oreal- bo jesteś tego warta.
−
Jeśli kochasz swoje dziecko, kup mu Nimm 2.
−
Pasta Kiwi- but ożywi.
−
Tchibo- podaj to, co najlepsze.
−
Nimm 2- łakocie i witaminy.
itp.
1. Przedstawienie scenki reklamującej szampon do włosów.
Na środek wychodzą dwie osoby: Prezenter trzymający opakowanie szamponu i Dziewczyna.
Prezenter:
−
Dzień dobry! Czy chciałaby Pani umyć włosy w nowym szamponie Samtu? Jest
rewelacyjny. Odżywia i nawilża, a przede wszystkim zwiększa objętość.
Dziewczyna:
−
Chętnie wypróbuję!
Prezenter:
−
To zapraszam do mycia.
(wychodzą za parawan, słychać szum spływającej wody i po chwili wracają. Dziewczyna ma na sobie
perukę z bujnymi lokami. Prezenter podaje jej lusterko)
Dziewczyna:
−
Łaaał!
Osoba:
−
Więcej na głowie, więcej w głowie1?
1. Zanim kupisz- pomyśl – rozmowa z wychowankami.
Czy towar reklamowany jest rzeczywiście lepszy od tego niereklamowanego?
Dlaczego ulegamy reklamie i często kupujemy towar, którego tak naprawdę nie potrzebujemy?
− Reklamy zachwalają cechy produktu, uświadamiają konieczność posiadania, manipulują
nami. Dzieje się tak dlatego, że producenci walczą o klienta, chcą sprzedać jak najwięcej
towarów, mieć coraz większe zyski. Aby to osiągnąć, jej twórcy korzystają z wiedzy m.in.
psychologów, prawników, grafików i informatyków. Reklamy często dają złudne poczucie
luksusu, dlatego patrzmy bardzo krytycznie na tę formę komunikatu. Nie ufaj reklamie.
Zanim kupisz – pomyśl!
Jak możemy bronić się przed reklamą i jak przygotować się do zakupów?
−
zdobywamy siedzę o produkcie (opinie znajomych, internet);
−
korzystamy z własnych doświadczeń;
−
czytamy opisy na opakowaniu;
−
przygotowujemy listę zakupów;
1. Kredyt gotówkowy – rozmowa z wychowankami.
Rozdanie wychowankom ulotek reklamowych.
5
W jakim celu korzystamy z kredytu gotówkowego?
Co zyskujemy biorąc pożyczkę?
Jakie mogą być konsekwencje nieprzemyślanego skorzystania z takiej oferty?
1. Skutki reklamy.
Określenie pozytywnych i negatywnych skutków reklamy. Podawane stwierdzenia zapisujemy
na arkuszu papieru.
Negatywna ocena reklamy:
−
nieuczciwość twórców reklam (promowanie niezdrowych produktów);
−
manipulowanie (szczególnie osobami nieprzygotowanymi do odbioru reklam, np.
dziećmi);
−
kreowanie fałszywego, wyidealizowanego obrazu świata;
−
wszechobecność reklamy;
−
wiele obietnic, mało rzetelnej informacji o jakości towarów;
−
bezsensy, np.: „Grześka zjesz, nie będziesz sam”, wszystkie produkty są wyjątkowe,
mają najniższe ceny;
Pozytywna ocena reklamy:
−
promowanie nowych, dobrych produktów;
−
dźwignia handlu- zwiększa podaż i popyt;
−
umieszczanie reklam w mediach jest korzystne dla obu stron;
−
wspierają akcje charytatywne;
− reklama społeczna- zwrócenie uwagi na zjawiska negatywne, istotne problemy
społeczne- przemoc w rodzinie, narkomania, alkoholizm, depresja, poruszenie
wrażliwości odbiorcy, zaakcentowanie aspektu wychowawczego.
∗
Przykłady reklamy społecznej:
−
Pij mleko, będziesz wielki.
−
Bo zupa była za słona. /przemoc domowa/
−
Płytka wyobraźnia, to kalectwo. /kampania społeczna dotycząca skoków do
wody na główkę i konsekwencje tego/
∗
−
Stop wariatom drogowym. /akcja wspierana prze PZU/
−
Piłeś- nie jedź.
−
Podziel się posiłkiem.
−
1% podatku dla potrzebujących, dla chorych.
Prezentacja znanych reklam społecznych.
6
∗
Podczas zajęć korzystamy z nagrania refrenu piosenki zespołu KASA pt. „Reklama”.
7