Pandora na ławie oskarżonych

Transkrypt

Pandora na ławie oskarżonych
DECYZJA NALEŻY DO CIEBIE!!!!!!!!
Konspekt lekcji dla klasy piątej.
TEMAT: W mitologicznym świecie: Pandora na ławie oskarżonych.
Cele:
- poznawcze - poszukiwanie argumentów w celu wyrażenia swojego zdania,
- wnioskowanie i uogólnianie;
- kształcące - umiejętność dokonania charakterystyki i oceny mitologicznego świata,
- dostrzeżenie problemu,
- wykorzystanie posiadanej wiedzy w celu rozwiązania problemu,
- dokonanie analizy omawianego zagadnienia,
- rozwiązanie sytuacji problemowej poprzez znalezienie właściwej metody,
- umiejętność wypowiadania się na konkretny temat w sposób logiczny i
uporządkowany,
- prawidłowe rozwiązanie problemu;
wychowawcze - rozwijanie zamiłowania do poszukiwania, zgłębiania prawdy, fascynacji
pięknem; rozumienie granic własnych możliwości i wolności; rozwijanie
umiejętności komunikowania się, poszukiwania i interpretowania informacji;
Metody:
-problemowa, praca z tekstem, oglądowa, drama;
Formy pracy:
-zbiorowa i indywidualna;
Środki dydaktyczne;
-wzrokowe: tekst literacki, puszka, tablica, uczennica, która wciela się w postać Pandory;
Lekcja obejmuje jedną jednostkę dydaktyczną.
TOK LEKCJI:
Wprowadzenie:
1. Przypomnienie tytułów poznanych dotychczas mitów.
2. Ogólna charakterystyka mitologicznego świata z podziałem na bogów, półbogów,
tytanów, cyklopów i ludzi.
3. Przedstawiciele ludzkości: Dedal, Ikar, Syzyf, Pandora.
4. Różnice pomiędzy bogami a ludźmi.
5. Zapisanie na tablicy tematu lekcji: Pandora na ławie oskarżonych.
6. Kogo sadza się na ławie oskarżonych?
7. Dlaczego na ławie oskarżonych znalazła się Pandora?
8. Pozwólmy samej oskarżonej opowiedzieć kilka słów o sobie(uczennica wcielająca się
w Pandorę wchodzi do klasy i opowiada historię swego życia).
9. Stworzenie sytuacji problemowej: Czy Pandora ponosi odpowiedzialność za
wszystkie nieszczęścia świata?
10. Ustosunkowanie się uczniów do przedstawionego problemu.(Uczniowie podają
argumenty przemawiające „za” lub „przeciw”, które nauczyciel po dokonaniu selekcji
zapisuje na tablicy). Uzupełnienie tabeli:
Nie ponosi
odpowiedzialności.
Ponosi odpowiedzialność –
jest winna.
11. O co chcielibyście zapytać Pandorę przed ogłoszeniem wyroku? Uczniowie
przygotowują pisemnie pytania po czym zadają je „Pandorze”, która udziela
odpowiedzi zgodnie z treścią mitu.
12. Uczniowie za pomocą głosowania przedstawiają swój werdykt.
13. Liczenie głosów i ogłoszenie wyroku.
14. Uogólnienie – zapisanie wniosku do zeszytu (Czego uczy nas mit o Pandorze?).
15. Ewaluacja: Dzisiejsza lekcja była…………………………………………………..
Podobało mi się na niej…………………………………………………
Nie podobało mi się…………………………………………………….
Prowadzący: Beata Grzembka
Szkoła Podstawowa nr 29 w Chorzowie