XV Odczytywanie danych statystycznych

Transkrypt

XV Odczytywanie danych statystycznych
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
● Publiczne Gimnazjum Nr 6 w Opolu
● Data:12.06.2013 r.
● Klasa:.II b
●Czas trwania zajęć: 45 min.
● Nauczany przedmiot: matematyka
● Nauczyciel: Ewa Jakubowska
2.Program nauczania:
Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy IIII gimnazjum). Marta Jucewicz, Marcin Karpiński, Jacek Lech.
3.Temat lekcji:
Odczytywanie danych statystycznych..
Podstawa programowa:9. Statystyka opisowa i wprowadzenie do rachunku prawdopodobieństwa.
Uczeń:
Interpretuje dane przedstawione za pomocą tabel, diagramów słupkowych
i kołowych, wykresów;
4.Integracja:
Międzyprzedmiotowa.
5.Cele lekcji
Wiadomości:
kategoria A - zapamiętanie
Uczeń potrafi:
(A1)
-wyjaśnić pojęcie statystyki i danych statystycznych;
-wymienić sposoby przedstawiania danych statystycznych ( diagramy słupkowe, kołowe, tabele,
wykresy, tabele łodygowo-listkowe );
(A2)
-wyjaśnić pojęcie diagramu słupkowego i kołowego;
(A3)
-wyjaśnić pojęcie wykresu
(A4)
kategoria B – zrozumienie
Uczeń potrafi:
-wyjaśnić potrzebę korzystania z różnych form prezentacji informacji;
(B1)
-opisać wykorzystywanie informacji w praktyce,
(B2)
Umiejętności:
kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
-odczytać informacje z tabeli, wykresu, diagramu, tabeli łodygowo – listkowej;
(C1)
-ułożyć pytania do prezentowanych danych.
(C2)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
-interpretować prezentowane informacje;
(D1)
Postawy i zainteresowania:
-kształtowanie postaw dociekliwych, poszukujących i krytycznych;
-rozwijanie umiejętności pracy w zespole;
-kształtowanie odpowiedzialności za powierzone zadanie.
6.Strategie nauczania:
- strategia problemowa- samodzielne dochodzenie uczniów do wiedzy, rozwiązywanie problemów;
7.Metody nauczania:
-wykład;
-praca z książką;
-aforyzm matematyczny.
8.Zasady nauczania:
-zasada poglądowości;
-zasada świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie kształcenia;
-zasada operatywności wiedzy.
9.Formy pracy uczniów
-praca w grupach.
10.Środki dydaktyczne:
-prezentacja;
-podręcznik;
-karty z instrukcją do utworzenie aforyzmu;
-tablica interaktywna.
11.Wykaz piśmiennictwa
●dla nauczyciela
-podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.240-248,
Wersja dla nauczyciela;
●dla ucznia
podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str. 240-248.
12. Organizacja zajęć lekcyjnych.
Etapy lekcji
Zagadnienia,
zadania,problemy
lekcji
Faza wstępna
Temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna
Wyjaśnienie pojęcia
statystyki, początki
statystyki, sposoby
przedstawiania
danych
statystycznych.
------------------------Podział uczniów na
grupy.
Sposoby
realizacji
zagadnień,
zadań,
problemów
Spełnienie
założonych
celów lekcji
Czynności
nauczyciela
Uwagi
o realizacji
ucznia
Zapisanie tematu
lekcji na tablicy.
Zapoznanie
uczniów
z celami lekcji.
Wyświetlenie na (A1), (A2),
tablicy
ineraktywnej
prezentacji
przygotowanej
przez ucznia.
--------------------- ------------------- -----------------------Podział klasy na
grupy trzyosobowe.
A,B,C,D,E,F,G,H.
Nauczyciel każdej
grupie rozdaje
kartkę z instrukcją
i szyfrem służącymi
do zapisania
Uczeń odczytuje
przygotowaną
przez siebie
prezentację na
temat statystyki.
Załącznik 1
---------------------- -------------------Uczniowie
Załącznik 2
wybierają spośród
siebie lidera.
aforyzmu
matematycznego.
------------------------- --------------------- ------------------- ------------------------ ---------------------- -------------------Odczytywanie
Zad.1str. 242
(A3), (A4),
Nadzorowanie
Po rozwiązanie
Zakończenie
danych
Zad.2 str. 243
(C1), (C2)
pracy uczniów.
danego podpunktu pracy następuje
statystycznych.
Zad.5 str. 244
lider grupy
po zapisaniu
Zad.6 str. 245
wpisuje na tablicy wszystkich liter
według instrukcji tworzących
odpowiednią literę aforyzm.
Załacznik 3.
aforyzmu.
.
Faza
podsumowująca
Ocena pracy
uczniów.
------------------------- --------------------- ------------------Sprawdzenie stopnia Pytania
(A2)
opanowania tematu. skierowane do
uczniów.
(B1)
Ocena aktywności
uczniów.
------------------------W jaki sposób
przedstawiane są
dane statystyczne?
-Dlaczego korzysta
się z różnych form
prezentacji
informacji?
(B2),(D1)
-Jak wykorzystuje
się podane
informacje
w praktyce?
------------------------- --------------------- ------------------- -----------------------Zadanie zadania
Zad.7 str.245
(C1)
domowego.
Zad.13 str.248
Omówienie zadań.
---------------------- -------------------Uczniowie
odpowiadają na
zadawane im
pytania.
---------------------- --------------------
Opracowała:
Ewa Jakubows
ZAŁĄCZNIK 1
Statystyka (niem. Statistik, „badanie faktów i osób publicznych”, z łac. [now.]
statisticus, „polityczny, dot. polityki”, od status, „państwo, stan”) – nauka, której
przedmiotem zainteresowania są metody pozyskiwania
i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisujących zjawiska, w tym
masowe.
Statystyka to nauka zajmująca się badaniem zjawisk (procesów) masowych, czyli
takich, w których mamy do czynienia z dostatecznie dużą liczbą obserwacji oraz
ilościowym jej ujęciem.
Duża część nauki zajmuje się obserwacją otaczającego nas świata lub też posługuje
się eksperymentem dla potwierdzenia swoich teorii. Takie badanie przebiega
zazwyczaj według schematu: zebranie dużej ilości danych, ich analiza i interpretacja.
Badaczowi potrzebny jest wtedy zestaw narzędzi - sprawdzonych metod, które
umożliwią mu operowanie na dużych zbiorach danych. Tworzeniem i rozwijaniem
takich użytecznych narzędzi zajmuje się właśnie statystyka.
Statystyka to zestawienie liczbowe, zbieranie i zestawienie danych, estymator
(szacunki) obliczony z obserwowanych danych.
Początki statystyki
Swoje początki statystyka wywodzi z tradycji dokonywania spisów powszechnych,
czyli zbierania informacji na temat ludności. Ślady pierwszego spisu można znaleźć
w Księdze Liczb, kiedy to Mojżesz wyprowadzał lud Izraela z Egiptu. Spisy
powszechne były stosunkowo systematycznie przeprowadzane na terenie
starożytnego Rzymu. Z pewnością posiadanie informacji na temat stanu ludności
ułatwiało rozpoznawanie trendów
i odpowiednie planowanie. Do ok. połowy XIX wieku termin statystyka oznaczał
podany w tabelarycznej formie zbiór danych na temat stanu państwa. Można
przypuszczać, że w pewnym momencie posiadanie podstawowych danych stało się
niewystarczające, szczególnie przy coraz szybciej rozwijającej się gospodarce.
Konieczne stało się nie tylko ulepszanie metod pozyskiwania danych, ale również ich
opisu i analizy. Zbiegło się to w czasie z szybkim rozwojem metod matematycznych,
szczególnie teorii prawdopodobieństwa.
Jak przedstawiać dane statystyczne przykłady przygotowane przez ucznia na
podstawie danych z inernetu.