MMII Liczba Pi.Długość okręgu.

Transkrypt

MMII Liczba Pi.Długość okręgu.
SCENARIUSZ LEKCJI
1.Informacje wstępne
● Data:24.10.2012 r.
● Klasa:.II b
●Czas trwania zajęć: 45 min.
● Nauczany przedmiot: matematyka
2.Program nauczania
Matematyka z plusem.Program nauczania matematyki dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy I-III
gimnazjum). Marta Jucewicz,Marcin Karpiński,Jacek Lech.
3.Temat lekcji
Liczba π . Długość okręgu – temat przewidziany na trzy jednostki lekcyjne
4.Integracja: międzyprzedmiotowa
5.Cele lekcji
Wiadomości:
kategoria A - zapamiętanie
Uczeń potrafi:
- podać określenie wielkości wprost proporcjonalnych;
- podać definicje liczby wymiernej i niewymiernej;
- podać przybliżenie liczby π ;
-podać wzór na długość okręgu.
kategoria B – zrozumienie
Uczeń rozumie:
-że długość okręgu jest tym samym co obwód koła;
(B1)
-czym jest liczba π ;
(B2)
-że obwód koła jest wprost proporcjonalny do jego średnicy;
((B3)
-uczeń czyta ze zrozumieniem zadania tekstowe ;
(B4)
Umiejętności:
kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
-dzielić pisemnie liczby naturalne;
-pracować według instrukcji;
-wykonywać działania , w których występije liczba π;
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
-rozwiązywć zadania tekstowe, w których otrzymuje przybliżenia liczby π .
7.Strategie nauczania
Strategia problemowa – uczenie się przez samodzielne dochodzenie do wiedzy;
Strategia oddziaływania na rzeczywistość – praktyka, ćwiczenia, zadania.
8.Metody nauczania:
-problemowa;
(A1)
(A2)
(A3)
(A4)
(C1)
(C2)
(C3)
(D1)
-pogadanka, dyskusja;
-ćwiczenia;
-praca z książką.
9.Zasady nauczania:
-zasada poglądowości;
-zasada systematyczności;
-zasada świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie kształcenia;
-zasada przystępności w nauczaniu ;
-zasada wiązania teorii z praktyką;
-zasada operatywności wiedzy;
10.Formy pracy uczniów
-grupowa;
-zbiorowa.
11.Środki dydaktyczne
-przedmioty, których brzeg jest okręgiem;
-nitka;
-linijka;
-kalulator
-tablica interaktywna;
12.Wykaz piśmiennictwa
●dla nauczyciela
podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.56-59 Wersja
dla nauczyciela.
●dla ucznia
podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.56-59
13. Organizacja zajęć lekcyjnych.
Etapy lekcji
Zagadnienia,
zadania,problemy
lekcji
Sposoby realizacji
zagadnień, zadań,
problemów
Faza wstępna
Zapoznanie uczniów z Cele lekcji:
celami lekcji.
-skąd się wzięła liczba
π?;
-jaką liczbą jest liczba
π i jakie jest jej
przybliżenie?;
-poznanie wzoru na
obliczanie długości
okręgu;
-wykonywanie
działań, w ktorych
występuje liczba π.
Spełnienie
założonych celów
lekcji
--------------------------- ---------------------- ---------------------Pytania skierowane do
Długość okręgu
(B1)
uczniów:
a obwód koła.
- czym się różni okrąg
od koła?
-czym dla koła jest
długość okręgu?
Uwagi o realizacji
----------------------
Faza realizacyjna
Obliczanie stosunku
długości okręgu do
jego średnicy.
Praca według
instrukcji.
Ćwiczenie A
ze strony 56
Uczniowie pracują
w parach wykonując
kolejne podpunkty
według instrukcji .
Jak się ma długość
okręgu w porównaniu
z jego średnicą?
Jak nazywają się takie
wielkości?
Zapisanie na tablicy
kilku pomiarów
wykonanych przez
uczniów.
Ćwiczenie A
uczniowie wykonują
bez ostatniej
czynności
(powtórzenie
pomiarów)
(A1), (B3)
--------------------------- --------------------------Wprowadzenie
Zapisanie
oznaczeń.
otrzymanych
pomiarów
z wykorzystaniem
wprowadzonych
oznaczeń.
Wyprowadzenie
Odczytanie zdania ze
wniosku skąd się
str.56 " Już..."
wzięła liczba π.
---------------------- --------------------------- π jest liczbą
Podsumowanie
niewymierną.
wiadomości na temat
liczby π .
(C1), (C2)
--------------------------- ---------------------------
(B2)
--------------------------- --------------------------(A2), (A3)
-π ma rozwinięcie
dziesiętne
nieskończone
nieokresowe.
π ≈ 3,14
--------------------------- ------------------------------------------------------------------------------Odczytanie
Ciekawostki na temat
ciekawostki ze strony
liczby π .
57.
--------------------------- ------------------------------------------------------------------------------(A4)
Przekształcenie
wzoru
Wyprowadzenie
l/d
=
π
do
wzoru
l=2πr
wzoru na długość
okręgu.
--------------------------- --------------------------- --------------------------- --------------------------(A3), (B4), (D1)
Obliczanie przybliżen Zad.2 i zad.3
str.
58
liczby π .
--------------------------- --------------------------- --------------------------- --------------------------(C3)
Zad.4 str.59
Przkształcanie
wyrażeń, w których
występuje liczba π
Faza
podsumowująca
Pytania sprawdzające
stopień opanowania
materiału.
-skąd się wzięła liczba
π ?;
-jaką liczbą jest liczba
π?;
-jakie jest jej
przybliżenie?;
-jaki jest wzór na
obliczanie obwodu
koła?.
--------------------------Ocenienie pracy na
lekcji. Zadanie
zadanaia domowego.
--------------------------Pożegnanie uczniów.
--------------------------Pozostałe przykłady
z zadania 4 ze strony
59 oraz zad.1 str.58.
---------------------------
---------------------- ----------------------
---------------------- ----------------------
Opracowała:
Ewa Jakubowska