KONSPEKT LEKCJ3

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJ3
KONSPEKT LEKCJI
Typ szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa
Zawód: kucharz małej gastronomii
Przedmiot: zajęcia praktyczne
Klasa: I Za
Data realizacji:31.05.2011r.
Dział programowy: Masy mielone
Temat: Technika sporządzania mięsnej masy mielonej
1. Cele lekcji
Cel ogólny: uczeń zapozna się z zasadami doboru surowca, techniką sporządzania i
wykorzystania mięsnej masy mielonej w produkcji gastronomicznej.
Cele szczegółowe:
Uczeń po przeprowadzonych zajęciach powinien:
Znać:
- składniki mięsnej masy mielonej,
- asortyment potraw z mięsnej masy mielonej,
- zastosowanie wyrobów z mięsnej masy mielonej w Ŝywieniu,
- rolę składników dodatkowych w mięsnej masie mielonej,
- znaczenie przestrzegania zasad higieny przy produkcji mięsnej masy mielonej,
Umieć:
- dobrać surowce do sporządzenia mięsnej masy mielonej,
- sporządzić mięsną masę mieloną,
- sporządzić potrawy z mięsnej masy mielonej,
- podać gotowe potrawy z odpowiednimi dodatkami,
- ocenić jakość wyprodukowanych potraw,
- pracować w zespole,
Dbać o:
- dobrą organizację pracy,
- przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
- zdrowie konsumentów,
- higienę produkcji
- jakość i ilość wyprodukowanych potraw
- higienę osobistą i higienę próbowania potraw,
2.Typ lekcji: zapoznanie z nowym materiałem.
3.Forma lekcji: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
4.Metody nauczania: pogadanka, praca w grupach, ćwiczenia
5. Środki dydaktyczne: surowce, róŜnorodne narzędzia pracy, podręczniki, artykuły
prasowe, gotowe wyroby, receptury.
6. Literatura:
M. Konarzewska- „Technologia gastr. z tow. cz.2”
Czasopisma: Kuchnia , Kuchnia polska, Pani domu
7. Praca domowa
- W literaturze wyszukaj recepturę na atrakcyjną potrawę z mięsnej masy mielonej
8.Przebieg lekcji
Część organizacyjna
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie stopnia przygotowania do zajęć (ubiór roboczy).
InstruktaŜ wstępny
- przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji,
- sformułowanie tematu i podanie celów lekcji,
- praca nad nowym materiałem,
- omówienie techniki sporządzania potraw,
- omówienie wiodących przepisów BHP- podanie hasła,
- zapoznanie harmonogramem pracy,
InstruktaŜ bieŜący
- realizować cele szczegółowe
- nauczyciel kontroluje wszystkie czynności ucznia zgodnie z cyklem produkcyjnym
(transport towarów z magazynu, rozmieszczenie produktów w pracowni, kontrola
ilościowa i jakościowa surowca, pracę na poszczególnych stanowiskach, organizację
pracy dobór narzędzi, kontroluje przebieg pracy ucznia i w razie potrzeby organizuje
pokaz wykonania danej czynności).
InstruktaŜ końcowy-podsumowanie i ocena zajęć
Nauczyciel ocenia ucznia za: przygotowanie do zajęć, zachowanie dobrej organizacji pracy na
wyznaczonym stanowisku, przebieg procesu technologicznego, oszczędność surowca i
energii, higienę produkcji, wydajność, wykańczanie potraw).
Elementy te znajdują odbicie w ocenie pracy ucznia.
LP Ogniwa lekcji
1.
2.
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Czynności
n-l sprawdza listę obecności,
Uczniowie przygotowują
organizacyjne
strój
się do zajęć
Przypomnienie
n-l zadaje pytania takie jak:
Uczniowie odpowiadają.
wiadomości z
-na czym polega obróbka
poprzedniej
wstępna mięsa świeŜego?,
lekcji
-na czym polega obróbka
wstępna mięsa zamroŜonego
- o czym informuje nas
pieczęć na mięsie i co trzeba
z nią zrobić podczas obróbki
wstępnej ?
3.
Sformułowanie n-l podaje temat i określa cel
Uczniowie zapisują
tematu i
temat w zeszytach
podanie celów
lekcji
lekcji
Uwagi
4.
Praca nad
n-l dzieli uczniów na zespoły Uczniowie analizują
nowym
i przydziela zadania:
zadania do wykonania.
materiałem
-charakterystyka składników
Uczniowie
m.m.m
sprawozdawcy dokonują
-etapy sporządzania m.m.m.
zestawienia informacji i
-asortyment potraw z
przekazują je
m.m.m.
pozostałym.
n-l podaje recepturę na
Uczniowie na
kotlety mielone i prosi o
przygotowanych
napisanie planu działania
kartkach przygotowują
plan działania.
5.
Wykonanie
n-l obserwuje organizację
Uczniowie wykonują
ćwiczeń
stanowisk pracy,
ćwiczenia
przestrzeganie przepisów
-pulpety +sos koperkowy
BHP, udziela na bieŜąco
-kotlety mielone
indywidualnych porad i
-zrazy mielone + sos
wskazówek.
pieczarkowy
-sałata z sosem
wiosennym
6.
7.
Porządkowanie n-l sprawdza porządki na
Uczniowie porządkują
pracowni
stanowisk pracy
stanowiskach pracy
Podsumowanie -n-l zadaje pytani
- uczniowie udzielają
lekcji
odpowiedzi,
-n-l ocenia uczniów
-uczniowie wypełniają
arkusz samooceny
8.
Zadanie pracy
domowej
n-l podaje pracę domową
Uczniowie notują
zadanie domowe.
K. TARKOWSKA

Podobne dokumenty