KONSPEKT Z LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Transkrypt

KONSPEKT Z LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI
Maria Pochroń
[email protected]
matematyka
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Szczedrzyku
KONSPEKT Z LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI
(wg programu Matematyka z plusem)
TEMAT: OBLICZANIE PROCENTU DANEJ LICZBY.
CEL OGÓLNY:
Uczeń powinien umieć obliczyć procent z danej liczby.
CELE OPERACYJNE:
1) Poziom wiadomości:
Uczeń umie :
- zdefiniować procent,
- zamienić procent na liczbę i liczbę na procent,
- przedstawiać procenty w formie graficznej,
- wykonywać działania w zbiorze liczb W.
Uczeń potrafi :
- odczytywać informacje zapisane w postaci diagramów,
- obliczyć ułamek z liczby,
- stosować procenty w życiu codziennym,
- zanalizować treści zadań,
- określić w procentach, jaka część figury została zamalowana.
2) Poziom umiejętności:
Uczeń potrafi:
- obliczyć dowolny procent z danej liczby,
- rozwiązać zadanie tekstowe związane z obliczaniem procentu danej liczby,
- zapisać treść zadania używając symboli matematycznych,
- odpowiedzieć na pytania dotyczące danych odczytanych z diagramów,
- wyciągać wnioski i zapisywać je ,używając symboli matematycznych,
- wykorzystać poznane wiadomości w życiu codziennym,
- wykorzystać kalkulator do obliczeń procentowych,
- zaokrąglić podane wielkości z określoną dokładnością .
METODY : - pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne,
- praca w grupach
- dyskusja
FORMY PRACY : - indywidualna
- grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - Podręcznik, Zeszyt Ćwiczeń(GWO),
- zestawy zadań.
-2-
STRUKTURA I OPIS LEKCJI.
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1) Sprawdzenie zadania domowego(omówienie problemów, z którymi uczniowie
mogli mieć kłopoty).
2) Rachunek pamięciowy(działania w zbiorze W)
II. POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Z POPRZEDNICH LEKCJI.
N: - Co oznacza procent?
U: - Procenty to części pewnych wielkości i nie występują one jako samodzielne
ułamki.
N: - Zamień ½; ¼; ¾; ⅓; 0,5 ; 0,25; 0,75; 1,5; 1 na procenty.
N: - Zamień 25%, 50%, 75%, 10%, 100% 150% ,20% na ułamki zwykłe
i dziesiętne.
N. – Jaki procent prostokąta został zamalowany?(uczniowie odczytują dane
z zad.25 z wkładki do Zeszytu ćwiczeń).
III. WPROWADZENIE
1. Podanie tematu i celów lekcji.
2. Podział uczniów na grupy.
3. Nauczyciel rozdaje uczniom zadanie 1.
Zad.1
Sprzedaż ratalna
Pierwsza wpłata - 10% ceny
Gr. A
95 zł
Gr. B
400 tys. zł
Gr. C
650 zł
a) Oblicz, ile wynosi pierwsza wpłata, gdy dany towar kupujemy na raty.
Uczniowie obliczają 10% określonej kwoty.
Przedstawiciele grup prezentują otrzymane rozwiązania
Gr. D
550 zł
-3IV . DYSKUSJA.
Uczniowie dyskutują nad przedstawionymi rozwiązaniami i przedstawiają
algorytm obliczania procentu danej liczby:
1) zamieniamy procent na ułamek
2) mnożymy ułamek przez daną liczb
V. ĆWICZENIA.
Uczniowie pracują samodzielnie z Zeszytem ćwiczeń na str.51, rozwiązując
zadania1,2 i 3.
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów(jeśli potrzeba – wyjaśnia
wątpliwości).Następnie uczniowie podają odpowiedzi na poszczególne przykłady.
VI. PPRACA W GRUPACH.
Uczniowie pracując w grupach rozwiązują zadania z Podręcznika ze str. 138;
zad.4 (każda grupa rozwiązuje inny przykład) oraz zad.5 (uczniowie
wykorzystują kalkulatory) a następnie grupy rozwiązują zad.6
Liderzy grup prezentują rozwiązania, przypinając na tablicy rozwiązania
wszystkich zadań (uczniowie zapisują rozwiązania w zeszycie).
Zad.4
Porównaj podane wielkości:
Gr. A
60 zł i 11% kwoty 600zł;
Gr. C
5500$ i 109 % kwoty 5000 $;
Gr. B
5,70 zł i 10,5% kwoty 57 zł,
Gr. D
40 kg i 19,8% masy 200 kg
Zad.5.
Oblicz ,używając kalkulatora (wynik zaokrąglij z dokładnością do 1 grosza).
Gr. A
Gr. B
22% kwoty 375,40 zł,
19,5% kwoty 12537 zł,
110 ,5% kwoty 375 zł ,
0,7% kwoty 2541 zł,
Gr. C
2,3% kwoty 13 zł,
136% kwoty 12,15zł,
Zad.6
Gr. A
Gr. B
Gr. C
Gr. D
Gr. D
7% kwoty 16,50zł,
103,03% kwoty 250 tys. zł.
Znajdź liczbę o 10 % mniejszą oraz liczbę o 10 % większą od liczby 70,
Znajdź liczbę o 30 % mniejszą oraz liczbę o 30 % większą od liczby 150,
Znajdź liczbę o 4 % mniejszą oraz liczbę o 4 % większą od liczby 800,
Znajdź liczbę o 15 % mniejszą oraz o 15% większą od liczby 300.
VI. PODSUMOWANIE
Na zakończenie lekcji, w ramach powtórzenia , nauczyciel prosi uczniów
o obliczenie w pamięci wybranych przykładów z zad.1 z Podręcznika ze str.138
np. Oblicz 50% kwoty 500 zł,
25% masy 40 kg,
75% jednej doby,
10% odległości 1 km
Uczniowie oceniają swoją pracę w grupach.
VII. ZADANIE DOMOWE
- Zeszyt ćwiczeń ćwiczenia 5 i 8 str.52,
- Dla chętnych – Zeszyt ćwiczeń zad.4 str.52