KONSPEKT LEKCJI Z KOSZYKÓWKI TEMAT: DOSKONALENIE

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI Z KOSZYKÓWKI TEMAT: DOSKONALENIE
KONSPEKT LEKCJI Z KOSZYKÓWKI
TEMAT: DOSKONALENIE RZUTU JEDNORĄCZ Z WYSKOKU
PROWADZĄCY: Beata Pyśko
DATA PROWADZENIA: 7. 04.2013
MIEJSCE: sala gimnastyczna
KLASA : 1 GIMNAZJUM
CZAS : 45 MINUT
PRZYBORY: 18 piłek koszykowych, 4 chorągiewki, kreda
PRZYRZĄDY: boisko do koszykówki, kosze
CELE LEKCJI:
POZNAWCZE:
- doskonalenie rzutów do kosza jednorącz z wyskoku z miejsca, z biegu, z podania
- doskonalenie kozłowania piłki i zatrzymania na jedno tempo i na dwa tempa
- nauka rzutu do kosza z ominięciem przeciwnika
WYCHOWAWCZE:
- współpraca w grupie
- zasady Fair Play podczas gier i zabaw
METODY REALIZACJI: ścisła, zadaniowa, ściśle – zadaniowa, zabawowa,
LP TOK I RODZAJ LEKCJI
Część wstępna
TREŚĆ
Zbiórka ,raport, powitanie, sprawdzenie
obecności i gotowości do zajęć, podanie
zadań lekcji .
Ćwiczący maszerując po obwodzie Sali
zabierają piłki z kosza
1. Zabawa ożywiająca – berek liniowy.
Przed wyznaczonym berkiem U mogą
uciekać tylko po liniach do koszykówki
narysowanych na boisku . Po złapaniu
jakiegoś U następuje zmiana osoby
goniącej.
CZAS
DAWKO UWAGI ORGANIZACYJN0 WANIE METODYCZNE
XXXXXXXXXX
N–l
Ćwiczący maszerując po obwodzie Sali
zabierają piłki z kosza
Rozgrzewka z piłkami
U ustawieni na linii
2. W ustawieniu na długości linii końcowej,
trucht:
 przekładanie piłki wokół głowy bioder
z kozłowaniem piłki PR krążenia LR, po
dobiegnięciu do linii końcowej bieg z
powrotem do linii końcowej , zmiana ręki
kozłującej, krążenie PR.
Bieg z kozłowaniem, na sygnał zatrzymanie
na jedno tempo i bieg dalej.
Bieg z kozłowaniem, na sygnał zatrzymanie
na jedno tempo, wykonanie obrotu wokół
własnej osi zgodnie z poznaną techniką, bieg
dalej.
piłka z przodu w dłoniach skip A
piłka z tyłu skip C
krok odstawno – dostawny kozłowanie piłki
zewnętrzną ręką
przeplatanka piłka w dłoniach
przeplatanka kozłowanie piłki
naprzemiennie
W miejscu:
Kozłowanie piłki prawą i lewą ręką
Toczenie piłki wokół ciała – w staniu, w
przysiadzie, klęku jednonóż, w siadzie
skrzyżnym
Toczenie piłki wokół ciała w rozkroku
„ósemką” między nogami,
Przekładanie piłki z ręki do ręki wokół nóg,
bioder, głowy
Piłka trzymana oburącz- skłony tułowia w
przód i tył
Podrzut piłki - klaśnięcie za plecami i pod
piłką, klaśnij pod nogą, dotknij podłogi ręką
Kozłuj piłkę wysoko i nisko – w staniu, w
przysiadzie, siadzie, w leżeniu
Kozłuj w miejscu: przed sobą, obok, z tyłu
Kozłuj piłkę w miejscu: szybko, wolno, w
niskiej postawie
Kozłuj piłkę wokół siebie PR i LR
Waga przodem z piłka trzymaną oburącz w
przód
Wyskoki dosiężne z chwytem wyrzuconej
piłki w górę
3. W parach:
 twarzą naprzeciwko siebie, podania do
partnera oburącz piłki, partner chwyta piłkę,
przekłada piłkę za plecami, podaje do
partnera.
 podanie kozłem, chwyt, przełożenie piłki
pod prawa nogą, pod lewą nogą, podanie
piłki do partnera.
Ćwiczący z piłką ustawia sie tyłem do
partnera, przez lekki skłon T w tył na
końcowej w rzędzie. N – l
zwraca uwagę na
poprawne wykonanie ćw.
U stawienie w rozsypce.
W rozsypce parami.
Cześć główna
wyprostowanych RR podaje piłkę do
partnera.
Siad prosty twarzą do siebie, ćwiczący
stykają się stopami, przez skłon T w przód
podanie piłki współćwiczącemu, który
wykonuje z piłką leżenie tyłem i przez skłon
w przód oddaje piłkę, na zmianę z partnerem.
 Leżenie przodem twarzą do siebie,
równoczesne wznoszenie piłki w górę przez
partnerów.
 Ćwiczący stoją naprzeciwko siebie, piłka
między stopami, podskokiem podanie piłki
współćwiczącemu.
Ćwiczenia w parach w miejscu:
 Podania piłki oburącz znad głowy i z
wyskoku
 Jw. jednorącz
 jeden ćwiczący podaje piłkę , partner
wychodzi do podania i wykonuje rzut z
wyskoku
U wykonują 1-2 kozły w stronę partnera,
wykonują naskok i rzut z wyskoku z bliskiej i
dalszej odległości
Rzuty z wyskoku jednorącz o tablicę:
U ustawieni na
wyznaczonych przez N-la
liniach. N-l zwraca uwagę
na poprawne wykonanie
ćw
U podzieleni na 2 rzędy
przed tablicą.
ćwiczący ustawieni w rzędzie przed tablicą.
Pierwszy z piłką stoi w bezpośredniej
odległości od tablicy, wykonuje wyskok z
odbicia obunóż ( noga ręki rzucającej w
małym rozkroku) i wyprowadza rzut
jednorącz o tablicę – nie starając się trafić do
kosza, po wyskoku ląduje w miejscu odbicia
wyskoku ląduje w miejscu odbicia
- rzut do kosza z bliskiej odległości
- rzut do kosza z dalszej odległości
ćwiczący ustawieni w rzędzie w odległości
7m od kosza, podający – 5m od kosza.
Pierwszy wykonuje dwa, trzy kroki rozbiegu,
otrzymuje podanie i wyprowadza rzut z
wyskoku do kosza
ćwiczący ustawieni 5-6 m od kosza,
pierwszy z piłką po wykonaniu kozła robi
rzut do kosza z wyskoku i zbiera piłkę
rzut z wyskoku do kosza sprzed
pozorującego przeciwnika. U ustawieni w
rzędzie 7 m od kosza, pierwszy z piłką po
wykonaniu rzutu z wyskoku, zbiera piłkę
podaję do następnej osoby, ustawia się przed
nim w takiej odległości by tamten miał
swobodę ruchu
N-l zwraca uwagę na
dokładne wykonanie
zadania
” kto szybciej trafi w wyskoku”. U
podzieleni na dwie drużyny. Na przedłużeniu
linii rzutów wolnych po obu stronach koła, w
jednakowej odległości ( 4-5 m) wyznacza się
linię startu dla każdej drużyny, pierwsze
osoby trzymają piłkę. Na sygnał N-la
zawodnicy kozłują piłkę do koła rzutów
wolnych, z którego sprzed linii rzutów
wolnych w wyskoku rzucają do kosza. Po
rzucie zawodnik biegnie po piłke i podaje ją
następnemu zawodnikowi, sam przechodzi
na koniec. Wygrywa drużyna , która
zdobędzie 15 punktów, nie wykona żadnego
błędu.
” po trafieniu – zmiana podającego”. Na
sygnał prowadzącego pierwsi zawodnicy z
drużyn biegną do koła rzutów wolnych,
otrzymują piłkę od zawodnika podającego,
stojącego pod tablicą i wykonują rzut do
kosza z wyskoku. Po celnym trafieniu
zawodnik zmienia podającego. Po rzucie
niecelnym wraca na koniec i czeka na swoją
kolejność, by powtórzyć próbę. Kolejny
zawodnik z drużyny może startować wtedy,
gdy zawodnik wracający od kosza minie linię
środkową boiska. Wygrywa drużyna , w
której wszyscy szybciej spełnią funkcję
podającego.
 gra szkolna – za próbę wykonania rzutu do
kosza z wyskoku dodatkowe 2 punkty
Część końcowa
Ćwiczenia uspokajające :
marsz we wspięciu ramiona przodem w górę
- wdech przez nos, ramiona bokiem w dół –
wydech ustami ( jak powietrze spuszczane z
piłki)
marsz w skorygowanej postawie
zbiórka – omówienie zadań lekcji ,
wyróżnienie najlepiej ćwiczących ,
pożegnanie
Podział na 2 rzędy.
Zawodnicy doskonalą
rzuty po otrzymaniu piłki
od partnera stojącego pod
koszem. N-l ustala sposób
wykonania rzutu oraz
odległość od kosza.
U dzielą się na 2 drużyny.
XXXXXXXXXX
N-l

Podobne dokumenty