Scenariusz zajęć ruchowych w grupie dzieci 5 letnich

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych w grupie dzieci 5 letnich
Scenariusz „Wiosennego Dnia Sportu”
Temat kompleksowy: „Przedszkole w ruchu”
Temat zajęć: „Wiosenny dzień sportu”
Prowadząca: Maria Romek, Karolina Święs, Aneta Buda
Miejsce: Przedszkole Katolickie w Skawinie
Cele ogólne:
 Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej (obszar 5);
 Jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem
mniej sprawnym ruchowo (5.3);
 Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej (5.4);
Cele szczegółowe:
- Dziecko doskonali sprawność motoryczną (szybkość, siła, skoczność).
- Doskonali umiejętność rzutu do celu.
- Ćwiczy ustawienie w rzędach i szeregu.
- Reaguje na sygnał nauczyciela.
- Doskonali umiejętność współpracy w grupie.
- doskonali umiejętność skoku obunóż w worku gimnastyczny
- kształtuje i doskonali umiejętność jazdy na hulajnodze
- doskonali umiejętność rzutu i chwytu piłki
- poprawnie porusza się na czworakach
- poprawnie porusza się omijając przeszkody i nie potrącając ich
- prawidłowo chwyta i toczy obręcz
- aktywnie i ochoczo uczestniczy w zabawach ruchowych, grach i ćwiczeniach gimnastycznych
prowadzonych w sali przedszkolnej i w ogrodzie;
Pomoce dydaktyczne: szarfy, pachołki, worki do skoków, woreczki gimnastyczne, koła do hulahop, chusta animacyjna, laski gimnastyczne, tunele, hulajnogi, obręcze, piłka.
Część wstępna
Dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii w szeregu, twarzą do N. Są wyprostowane,
ramiona wzdłuż tułowia, stopy złączone.
a) N. podaje komendę: W prawo / lewo zwrot! dzieci odwracają się we wskazaną stronę.
Pierwsza osoba prowadzi cały szereg. Dzieci maszerują po kole, wykonując polecenia N.
prowadzący zmienia co jakiś czas kierunek marszu. W trakcie dzieci wykonują dodatkowe
polecenia N.
b) „Wspinamy się po drabinie” – dzieci maszerują na palcach stóp. Udają wspinaczkę po
szczebelkach drabiny, pomagają sobie rękoma.
c) „Żabki na łące” – dzieci przechodzą z marszu do siadu podpartego. Naśladują skoki
żabki.
Część główna
N. dzieli dzieci na trzy grupy. Każda drużyna ustawia się w rzędzie na wyznaczonej linii.
Uczestnicy będą brać udział w następujących etapach wyścigu:
a) „Wyścigi zajęcy” – N. ustawia 2 pachołków w odległości 1 m od siebie. Na końcu rozkłada
szarfę. Na sygnał pierwsze osoby z drużyn biegną slalomem do szarfy. Przekładają szarfę
przez ciało, odkładają na miejsce i w taki sam sposób wracają na koniec szeregu. Wtedy
rusza kolejna osoba z drużyny. Kiedy wszyscy z grupy wykonają zadanie dzieci, siadają
w siadzie skrzyżnym, plecy proste, dłonie na kolanach.
b) „Skoki w workach” – N. przed każdą drużyną kładzie worek . Na sygnał pierwsza osoba
wchodzi do worka i skokami podąża do pachołka. Okrąża go i wraca na koniec szeregu,
przekazuje worek kolejnej osobie. Końcowe ustawienie dzieci po wykonaniu zadania j. w.
c) „Strzały Indian” – ćwiczenie rozwija precyzję i celność. N. rozdaje każdej osobie w
drużynie po dwa woreczki gimnastyczne. W odległości 2 m (3 lub 4 m) ustawione są hulahop. Każde z dzieci kolejno oddaje po dwa rzuty do celu. Na koniec N. podlicza trafne
rzuty.
Po zakończeniu „Wesołych wyścigów dzieci ustawiają się dookoła chusty animacyjnej.
a) „Rybak i rybka”- zabawa ćwicząca refleks i spostrzegawczość. Dzieci stoją w kręgu
trzymając brzeg chusty. N wybiera 2 osoby które przyjmują rolę „rybaka” i „rybki”. Rybak
wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą rybkę. Pozostałe dzieci falują chustą,
utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi.
b) „Sztorm”- zabawa ćwicząca współdziałanie. N rzuca na chustę lekką piłeczkę. Dzieci
wachlują chusta tak aby piłeczka z niej nie spadła.
c) „Stań na kolorze”- zabawa ćwicząca umiejętność rozpoznawania kolorów. Dzieci tańczą
w rytm muzyki wokół chusty. Gdy muzyka umilknie dzieci stają na wskazanym przez N
kolorze.
Zabawy na świeżym powietrzu:
 „20 podań” – Zabawa z piłką, ćwiczenie podań, rzutów i chwytów piłki;
 „Dzieci w domkach, dzieci na spacer” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Nauczyciel
rozkłada kółka w dość dużych odstępach, przy każdym jest ustawione dziecko. Na sygnał
nauczyciela: „Idziemy na spacer”, wszystkie dzieci rozchodzą się w różnych kierunkach
i biegają omijając domki. Na sygnał „Dzieci w domkach”, dzieci rozglądają się, a następnie
szybko wracają do swoich domków;
 „Przejdź przez okienko” – dzieci dobierają się parami i stają luźno. Jedno dziecko z pary
trzyma oburącz obręcz ustawioną na ziemi pionowo. Drugie w przysiadzie podpartym
przechodzi przez obręcz (okienko);
 „Toczenie obręczy” – dzieci dobierają się parami i stają naprzeciw siebie. Na sygnał
nauczyciela tocząc obręcz do siebie;
 „Slalom na hulajnodze” - N. dzieli dzieci na trzy grupy. Każda drużyna ustawia się w rzędzie
na wyznaczonej linii. Zadaniem dzieci jest przejechać slalomem między pachołkami na
hulajnodze.

Podobne dokumenty