Scenariusz „Wiosennego Dnia Sportu”

Transkrypt

Scenariusz „Wiosennego Dnia Sportu”
Scenariusz „Wiosennego Dnia Sportu”
Temat kompleksowy: „Przedszkole w ruchu”
Temat zajęć: „Wiosenny dzień sportu”
Prowadząca: Maria Romek, Karolina Święs, Aneta Buda
Miejsce: Przedszkole Katolickie w Skawinie
Grupa wiekowa: 4 i 5-latki
Cele ogólne:
-Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej (obszar 5);
-Jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej
sprawnym ruchowo (5.3);
-Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na
boisku, w sali gimnastycznej (5.4);
Cele szczegółowe:
- Dziecko doskonali sprawność motoryczną (szybkość, siła, skoczność).
- Doskonali umiejętność rzutu do celu. - Ćwiczy ustawienie w rzędach i szeregu.
- Reaguje na sygnał nauczyciela.
- Doskonali umiejętność współpracy w grupie.
- doskonali umiejętność skoku obunóż w worku gimnastyczny
- kształtuje i doskonali umiejętność jazdy na hulajnodze
- doskonali umiejętność rzutu i chwytu piłki
- poprawnie porusza się na czworakach
- poprawnie porusza się omijając przeszkody i nie potrącając ich
- prawidłowo chwyta i toczy obręcz
- aktywnie i ochoczo uczestniczy w zabawach ruchowych, grach i ćwiczeniach gimnastycznych
prowadzonych w sali przedszkolnej i w ogrodzie;
Pomoce dydaktyczne: szarfy, pachołki, worki do skoków, woreczki gimnastyczne, koła do hula-hop,
chusta animacyjna, laski gimnastyczne, tunele, hulajnogi, obręcze, piłka.
Część wstępna
Dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii w szeregu, twarzą do N. Są wyprostowane, ramiona wzdłuż
tułowia, stopy złączone.
a) N. podaje komendę: W prawo / lewo zwrot! dzieci odwracają się we wskazaną stronę. Pierwsza
osoba prowadzi cały szereg. Dzieci maszerują po kole, wykonując polecenia N. prowadzący zmienia
co jakiś czas kierunek marszu. W trakcie dzieci wykonują dodatkowe polecenia N.
b) „Wspinamy się po drabinie” – dzieci maszerują na palcach stóp. Udają wspinaczkę po
szczebelkach drabiny, pomagają sobie rękoma.
c) „Żabki na łące” – dzieci przechodzą z marszu do siadu podpartego. Naśladują skoki żabki.
Część główna
N. dzieli dzieci na trzy grupy. Każda drużyna ustawia się w rzędzie na wyznaczonej linii. Uczestnicy
będą brać udział w następujących etapach wyścigu:
a) „Wyścigi zajęcy” – N. ustawia 2 pachołków w odległości 1 m od siebie. Na końcu rozkłada szarfę.
Na sygnał pierwsze osoby z drużyn biegną slalomem do szarfy. Przekładają szarfę przez ciało,
odkładają na miejsce i w taki sam sposób wracają na koniec szeregu. Wtedy rusza kolejna osoba z
drużyny. Kiedy wszyscy z grupy wykonają zadanie dzieci, siadają w siadzie skrzyżnym, plecy proste,
dłonie na kolanach.
b) „Skoki w workach” – N. przed każdą drużyną kładzie worek . Na sygnał pierwsza osoba wchodzi
do worka i skokami podąża do pachołka. Okrąża go i wraca na koniec szeregu, przekazuje worek
kolejnej osobie. Końcowe ustawienie dzieci po wykonaniu zadania j. w.
c) „Strzały Indian” – ćwiczenie rozwija precyzję i celność. N. rozdaje każdej osobie w drużynie po
dwa woreczki gimnastyczne. W odległości 2 m (3 lub 4 m) ustawione są hula-hop. Każde z dzieci
kolejno oddaje po dwa rzuty do celu. Na koniec N. podlicza trafne rzuty.
Po zakończeniu „Wesołych wyścigów dzieci ustawiają się dookoła chusty animacyjnej.
a) „Rybak i rybka”- zabawa ćwicząca refleks i spostrzegawczość. Dzieci stoją w kręgu trzymając
brzeg chusty. N wybiera 2 osoby które przyjmują rolę „rybaka” i „rybki”. Rybak wchodzi na chustę i
stara się złapać pływającą rybkę. Pozostałe dzieci falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie
rybakowi.
b) „Sztorm”- zabawa ćwicząca współdziałanie. N rzuca na chustę lekką piłeczkę. Dzieci wachlują
chusta tak aby piłeczka z niej nie spadła.
c) „Stań na kolorze”- zabawa ćwicząca umiejętność rozpoznawania kolorów. Dzieci tańczą w rytm
muzyki wokół chusty. Gdy muzyka umilknie dzieci stają na wskazanym przez N kolorze.
Zabawy na świeżym powietrzu:
„20 podań” – Zabawa z piłką, ćwiczenie podań, rzutów i chwytów piłki;
„Dzieci w domkach, dzieci na spacer” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Nauczyciel rozkłada
kółka w dość dużych odstępach, przy każdym jest ustawione dziecko. Na sygnał nauczyciela:
„Idziemy na spacer”, wszystkie dzieci rozchodzą się w różnych kierunkach i biegają omijając domki.
Na sygnał „Dzieci w domkach”, dzieci rozglądają się, a następnie szybko wracają do swoich
domków;
„Przejdź przez okienko” – dzieci dobierają się parami i stają luźno. Jedno dziecko z pary trzyma
oburącz obręcz ustawioną na ziemi pionowo. Drugie w przysiadzie podpartym przechodzi przez
obręcz (okienko);
„Toczenie obręczy” – dzieci dobierają się parami i stają naprzeciw siebie. Na sygnał nauczyciela
tocząc obręcz do siebie;
„Slalom na hulajnodze” - N. dzieli dzieci na trzy grupy. Każda drużyna ustawia się w rzędzie na
wyznaczonej linii. Zadaniem dzieci jest przejechać slalomem między pachołkami na hulajnodze.