Scenariusz uroczystości

Transkrypt

Scenariusz uroczystości
SCENARIUSZ IMPREZY SZKOLNEJ
Temat: „ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIMNIAKA”
1. Data imprezy: 06. 10. 2008
2. Miejsce: boisko szkolne
3. Nauczyciele prowadzący: mgr A. Górska, mgr E. Pysz
4. Cele główne:
- pielęgnowanie tradycji ogólnoszkolnych imprez,
- kształtowanie umiejętności pozytywnej rywalizacji,
- wdrożenie do wspólnego udziału w imprezie,
- wzmacnianie więzi emocjonalnych pomiędzy społecznością szkolną,
- terapia poprzez zabawę, ruch, taniec, muzykę.
5. Cele szczegółowe:
- kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy,
- rozwijanie postaw kolneńskich i współpracy w grupie,
- właściwe zachowanie się podczas zabawy,
- wyzwalanie aktywności oraz inwencji twórczej,
- usprawnianie manualnej i koordynacji wzrokowo – ruchowej.
- zasady bezpiecznego zachowania w pobliżu otwartego ognia.
6. Metody:
- słowna
- oglądowa
- praktycznego działania.
7. Formy:
- indywidualna
- grupowa
-zbiorowa.
PRZBIEG IMPREZY:
1. Część wstępna:
- rozpalenie ogniska,
- zgromadzenie i rozlokowanie uczestników spotkania na boisku
szkolnym,
- przywitanie i przedstawienie tematu imprezy.
- przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu ogniska i
obchodzenia się z gorącymi potrawami.
2. Część właściwa:
I. Krótka prezentacja historii ziemniaka:
Witamy wszystkich, którzy przybyli do Krainy Pieczonego Ziemniaka,
aby się wspólnie pobawić. Posłuchajcie „Krótkiej bajki o ziemniaku”
Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o
której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przedpałacowym
ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie
pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone
owocki również nie były smaczne. Zagniewany Król kazał roślinę
wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko
się dopalało, któryś ciekawy rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak
ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie
pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera
ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem.
Zaletą ziemniaków jest to, że są łatwe w uprawie, rosną na słabych
glebach, dobrze się przechowują i są bardzo sycące. Dają się przyrządzać
na wiele sposobów: ziemniaki z okrasą i zsiadłym mlekiem, placki
ziemniaczane, pyzy, kopytka, pierogi nadziewane tartymi ziemniakami,
babka ziemniaczana, kluski z tartych ziemniaków, frytki. Jesień jest porą
roku szczególnie sprzyjającą przygotowaniu takich smakowitości. Wszak
dopiero, co zebrane z pola ziemniaki są najsmaczniejsze.
II. Przeprowadzenie konkursów:
a) SADZENIE ZIEMNIAKÓW:
Na linii startu – mety ustawione są zespoły. Przed nimi w odległości,
co dwa metry położone są cztery kółka do gry w ringo. Każdy
zawodnik z drużyny otrzymuje po cztery ziemniaki, które musi
umieścić w dołku, czyli włożyć do ringa. W drodze powrotnej
wykopuje ziemniaki i przekazuje je kolejnemu zawodnikowi.
Zwycięża ta drużyna, która pierwsza pokona trasę.
b) SLALOM ZIEMNIACZANY:
Uczniowie ustawiają się w trzech równych rzędach. Przed nimi w
odległości, co dwa metry ustawione są cztery pachołki. Każdy
uczestnik kładzie ziemniaka na łyżce i ma za zadanie obiec wszystkie
pachołki i wrócić do swojej drużyny, aby przekazać łyżkę z
ziemniakiem następnemu zawodnikowi. Zwycięża ta drużyna, która
jako pierwsza pokona trasę.
c) LOSOWANIE KARTEK Z TEMATAMI DO RYSOWANIA:
Zadaniem uczestników tego konkursu wraz z nauczycielami jest
humorystyczne przedstawienie jednokolorowym mazakiem tematu:
„Pan Bulwa”, „Lord – władca wszystkich ziemniaków”, „Ziemniak
bujający w obłokach”, „Ziemniak na wakacjach”.
d) ZIEMNIACZANE KRĘGLE:
Na wprost zawodników ustawione są kręgle. Uczestnicy konkurencji
rzucają w kręgle ziemniakiem starając się zbić jak najwięcej.
e) RZUT DO CELU:
Zawodnicy celują ziemniakiem do wiaderka ustawionego w pewnej
odległości od nich.
e) KANGURKI:
Skoki zawodników obunóż w workach.
f) OBIERKOWY ZWYCIĘZCA:
Zgłoszeni do konkurencji smakosze muszą obrać ziemniak tak, aby
powstała jedna, jak najdłuższa obierka.
g) ZIEMNIACZANY LUDEK:
Wykonanie postaci z ziemniaka przy pomocy wykałaczek, pinesek,
tasiemek, guzików.
III. Degustacja – jedzenie upieczonych w żarze ognisk ziemniaków
3. CZĘŚĆ KOŃCOWA:
- podziękowanie i pożegnanie,
- wspólne sprzątanie boiska, gaszenie ogniska,
- powrót do szkoły.

Podobne dokumenty