Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki Internet: http://pl

Transkrypt

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki Internet: http://pl
KONSPEKT
LEKCJI
Temat lekcji : Charakterystyka biomów.
Cele lekcji na poziomie:
- wiadomości :
- definiuje pojęcia: biom, biosfera
- wymienia rodzaje biomów lądowych i podaje ich rozmieszczenie
- podaje przyczyny zróżnicowania biomów i ich rozmieszczenia na kuli ziemskiej
- podaje podstawowe cechy poszczególnych biomów
- umiejętności:
- przewiduje konsekwencje wpływu czynników zagrażających biomów
- przekonać i postaw:
- aktywnie uczestniczy w realizacji lekcji
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody: praca z tekstem źródłowym, pogadanka, pokaz, praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne: podręczniki, zeszyt przedmiotowy, album ze zdjęciami, teks źródłowy
Literatura dla nauczycieli: pod. red. Stawińskiego W. Dydaktyka biologii i ochrony środowiska Wyd. Nauk.
PWN, W- wa ,Poznań 2000
Hrabák R., Pokorný J., Poruba M., Rabšteinek O., Przewodnik las. Wyd. MULTICO, W-wa 1997
Hłuszyk H., Stankiewicz A., Słownik szkolny. Ekologia. Wyd. Szkolne i Pedagogiczne, W-wa 1997
Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki
Literatura dla uczniów:
Hrabák R., Pokorný J., Poruba M., Rabšteinek O., Przewodnik las. Wyd. MULTICO, W-wa 1997
Bartnik E., Balerstet J., Lewiński W., Łaszczyca M., Skirmutt G., Sabath K., Biologia. Wyd. Pedagogiczne
OPERON, Gdynia 2003
Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki
Plan lekcji
Czynności prowadzącego
I faza wprowadzająca
- powitanie uczniów
-czynności organizacyjno-porządkowe m. in.
sprawdzenie obecności
II faza realizacyjna
- podaje temat lekcji: „Charakterystyka biomów.” i
prosi o jego zapisanie w zeszycie
- podaje cele lekcji
- wyjaśnia pojecie biomu i prosi o jego zapisanie
- prosi o podanie definicji biosfery
- prosi o otwarcie podręcznika i analizę
rozmieszczenia biomów na kuli ziemskiej, wyjaśnia,
który z biomów jest najbogatszy w gatunki roślin i
zwierząt oaz najbardziej produktywny, a który
najuboższy pod tym względem, prosi o podanie
przyczyny takie stanu rzeczy (od czego zależy
rozmieszczenie biomów na kuli ziemskiej)
- wyjaśnia czynniki, od których zależy rozmieszczenie
biomów na kuli ziemskiej i co stanowi dla nich
zagrożenie
- rozdaj karty pracy dotyczące biomów i wyjaśnia
zasady pracy w grupach (grupa, która chce otrzymać
oceny przedstawia wiadomości na temat określonego
biomu wg planu – plan pracy prowadzący zapisuje na
Czynności uczniów
- słuchają
- skupiają się na zajęciach bieżących
- zapisują temat lekcji
- słuchają
- słuchają zapisują
- odpowiadają na pytania
- analizują mapę w podręczniku, odpowiadają na
pytanie, słuchają
- słuchają
- słuchają, wybrana grupa przedstawia charakterystykę
biomu pozostali uczniowie zapisują w zeszycie
najważniejsze wiadomości dotyczące biomów
tablicy, pozostali uczniowie notują w zeszytach
najważniejsze wiadomości)
- wybrane grupy omawiają biomy
- pokazuje zdjęcia roślin i zwierząt
charakterystycznych dla danych biomów
- omawia, biomu które nie zostały przedstawione
przez żadna z grup
- prosi o powtórzenia wybranych wiadomości
dotyczących omawianego biomu (powtórzenie
śródlekcyjne)
III faza podsumowując
- powtarzanie materiału przerabianego na zajęciach,
zadaje pytania wybranym uczniom
- słuchają i notują
- słuchają i oglądają album ze zdjęciami
- słuchają i notują
- wybrani uczniowie odpowiadają
- wybrani uczniowie odpowiadają