Scenariusz 1

Transkrypt

Scenariusz 1
Dawid Dopieralski
Zofia Drossel-Jórdeczka
Szymon Małecki
Krystyna Zalisz-Kaczmarek
Temat: O co może zapytać lustro?
Wiek uczniów: 11 – 13 lat
Czas trwania 90 minut
Cele operacyjne:
Uczeń:
 streszcza fragment poznanego tekstu,
 poprawnie formułuje pytania,
 słucha tekstu ze zrozumieniem,
 klasyfikuje pytania pod względem ważności.
Metody i formy pracy:
 praca indywidualna,
 praca w grupie,
 praca z tekstem,
 dyskusja,
 gra dydaktyczna „Poker kryterialny” 1
Środki:
 fragment tekstu J. Gaardera „Świat Zofii” str. 15-16 2,
 lusterka,
 pisaki,
 kartki do zapisywania pytań do gry,
 plansza do pokera kryterialnego.
Przebieg:
1. Nauczyciel zaprasza uczniów do przejrzenia się w przyniesionych przez siebie
lusterkach.
• Co by siebie zapytały patrząc w lusterko? (Pytania zapisywania są w zeszycie
lub na karteczkach. )
Następnie podsumowuje ćwiczenie pytaniami:
• Czy zadanie to było łatwe?
• Co sprawiło im trudność?
• Czy łatwo jest zadawać pytania samemu sobie?
1
2
Może być też inny rodzaj gry wg pomysłu nauczyciela.
J. Gaarder „Świat Zofii” Wydawnictwo Jacek Santorski &Co Warszawa 1995, str. 15-16.
2. Nauczyciel krótko przedstawia bohaterkę książki „Świat Zofii” i czyta fragment
lektury do słów: „Zofia wypchnęła kota na schody i zamknęła za sobą drzwi.”
Wcześniej prosi o uważne wysłuchanie tekstu i zapisanie pytań, które stawiała sobie
bohaterka.
3. Po przeczytaniu wybranego fragmentu nauczyciel prowadzi dyskusję, odwołując się
do historii Zofii:
• Co sprawiło trudność bohaterce?
• Dlaczego zaczęła stawiać sobie pytania?
• Czy ktoś w klasie postawił sobie podobne pytania?
• Dlaczego stawiając sobie jedno pytanie, pojawiają się następne?
• Dlaczego odpowiadając na jedno pytanie, pojawiają się następne?
• Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie sami lub ktoś wam zadał takie pytania?
• Czy są to łatwe pytania?
• Czy na wszystkie pytania można znaleźć odpowiedzi?
4. Nauczyciel proponuje uczniom grę dydaktyczną, np. pokera kryterialnego. Każda
grupa otrzymuje planszę do gry oraz ,,karty” z zapisanymi pytaniami wyszukanymi
przez dzieci z tekstu oraz pytania, które zadawali sobie sami przed lusterkami, te
które padły w dyskusji ewentualnie przygotowane przez nauczyciela z fragmentu
ksiązki. Uczniowie w wyniku dyskusji wybierają dwa najważniejsze pytania. Grupy
przedstawiają wyniki swoich ustaleń.
5. Prowadzący proponuje, aby na wybrane pytania przez grupę najważniejsze pytania
spróbowali odpowiedzieć razem z rodzicami, rodzeństwem lub kimś dla siebie
ważnym.

Podobne dokumenty