Współudział rodziców w przeciwdziałaniu agresji

Transkrypt

Współudział rodziców w przeciwdziałaniu agresji
WARSZTAT
Współudział rodziców w przeciwdziałaniu agresji.
opracowała: mgr śaneta Radzion
Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubsku
im. Janusza Korczaka
Agresja we współczesnym świecie stała się problemem codziennych sytuacji Ŝyciowych.
Zachowania agresywne mogą być skierowane przeciw osobom lub rzeczom. Agresja moŜe
przybierać formę ataku, czyli napaści fizycznej lub słownej, przejawiającej się w wymyślaniu
kogoś, obraŜaniu.
Z agresją pośrednią , a nawet bezpośrednią spotykamy się wszyscy coraz częściej. Zdarza się
ona we wszystkich środowiskach, przeniknęła takŜe w znacznej mierze do szkół.
W związku z tym wychowawca kl. VI b wraz z rodzicami postanowił zorganizować warsztaty
pt. „Dziecko agresywne, objawy, przyczyny, przeciwdziałanie”. Zajęcia te mają na celu
przedstawienie rodzicom przejawów zachowania agresywnego w naszej klasie, wspólne ich
przedyskutowanie, ustalenie przyczyn oraz form przeciwdziałania.
Zajęcia te kończyły cykl godzin wychowawczych poświęconych agresji, w których
uczniowie brali aktywny udział (ćwiczenia związane z problem agresji występującej w klasie,
przeciwdziałanie, spotkanie z pedagogiem szkolnym i panią dzielnicową, plakaty tematyczne
– wystawa, wysłuchanie opowiadania pt. „Słup soli” i dyskusja na jego temat).
Scenariusz spotkania z rodzicami na temat zachowań agresywnych, przyczyn i
przeciwdziałania agresji.
1. Cele:
- zwiększenie świadomości rodziców, na temat: czym jest agresja i przemoc?,
- zdiagnozowanie przyczyn zachowań agresywnych,
- ustalenie form przeciwdziałania agresji w szkole, klasie, domu, na podwórku,
- integracja zespołu rodziców,
- wskazanie pozytywnych sposobów i technik hamowania i rozładowania agresji,
- ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z własną złością,
2. Metody: zmodyfikowana metoda 635, rybi szkielet, burza mózgów, dyskusja, mini
wykład,
3. Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna,
4. Pomoce: kartki, długopisy, pisaki, plakaty,
Przebieg spotkania:
1. Powitanie rodziców przez wychowawcę klasy, mini wykład poświęcony agresji.
2. Rodzice wraz z dziećmi zostają podzieleni na zespoły. KaŜda grupa otrzymuje plakat z
niedokończonym zdaniem.
•
•
•
•
Chcemy, aby w szkole nasze dzieci………………………………
Nie chcemy, aby nasze dzieci ……………………………………
Oczekujemy, Ŝe szkoła zapewni………………………………….
Mamy nadzieję, Ŝe wspólnie………………………………………
Zadanie kaŜdego zespołu polega na wymyśleniu zdania i wpisania u dołu plakatu oraz
zagięcie pod spód , tak by nie były widoczne dla pozostałych. Po 4 rundach arkusze
zawieszane są na tablicy, wychowawca odczytuje rozwiązania i podsumowuje zebrane
informacje.
3.Zespoły otrzymują plakaty z narysowanym modelem przypominającym rybi szkielet, na
kaŜdym plakacie, w głowie tkwi inne hasło: przyczyny agresji w szkole, w domu, na
podwórku. Rodzice wspólnie z dziećmi wpisują w duŜe ości, ich zdaniem, główne przyczyny
tego zjawiska w róŜnych środowiskach.
4. Po przedstawieniu i omówieniu ich na forum, grupy zamieniają się tematami i wypisują na
małych ościach , na tych samych arkuszach plakatu, swoje propozycje rozwiązań tego
problemu. Następnie rozwiązania zostają omówione na forum.
5. Następne zadanie polega na odgrywaniu scenek, zespoły losują po jednej scence, mają
chwilę na przygotowanie, następnie są one przedstawiane na forum. Scenki te mają za zadnie
pokazanie dzieciom jak moŜna radzić sobie w sytuacjach wywołujących agresję.
Propozycje scenek:
a. Na boisku szkolnym, podczas przerwy podchodzą do Ciebie dwaj starsi uczniowie i
mówią, abyś dał im pieniądze. Jak poradzisz sobie w tej sytuacji?
b. Ola z Kasią dokuczają Ani. Próbują Ciebie namówić, abyś dołączyła i robiła to samo. Nie
masz na to ochoty. Wiesz, Ŝe jest to przemoc psychiczna. Co zrobisz? Jak zareagujesz?
c. Czekasz w długiej kolejce na obiad w stołówce szkolnej. Nagle podchodzi kilku chłopców i
wpychają się przed Tobą w kolejkę. Wiesz, Ŝe są od Ciebie starsi i wyŜsi. Co zrobisz lub
powiesz?
d. Wchodząc do szatni widzisz, jak dwóch chłopów bije się. Wokół zebrało się kilka osób. Jak
powinieneś się zachować? Co zrobisz?
6. Zabawa „Gorące krzesło” – ćw. tylko dla uczniów. Uczy ono mówić o swoich odczuciach
w stosunku do drugiej osoby, bez zbędnych negatywnych emocji.
Ochotnik siada na specjalnie przygotowanym krześle . Pozostali członkowie grupy zwracają
się do niego kończąc zdania :
- Lubię w Tobie , podoba mi się...
- Czasami przeszkadza mi w Twoim zachowaniu...
Prowadzący pilnuje , aby osoba zwracająca się do ochotnika kończyła obydwa zdania w
podanej kolejności. Nie pozwalamy mówić tylko o tym co komuś przeszkadza w zachowaniu
ochotnika ( warto podkreślić , Ŝe zawsze , jeśli się postaramy to znajdziemy w
zachowaniu drugiej osoby , to co nam się podoba )
Na zakończenie pytamy się czy ochotnik dowiedział się czegoś nowego na swój temat ? Czy
coś go zaskoczyło ? Jak się czuje po ćwiczeniu ?
7. Zakończenie zajęć, podziękowanie rodzicom i uczniom za aktywny udział, podsumowanie,
wyciągnięcie wniosków, rozdanie dodatkowych materiałów informacyjnych.
Zebrała i opracowała na podstawie materiałów(mgr Jolanty Korta-Kanigowskiej,Moniki Łukasik, Małgorzaty
Gwardy, mgr Alicji Kaźmierczyk, Katarzyny Jasielon, Anny Turowskiej)
mgr Żaneta Radzion

Podobne dokumenty