scenariusz zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej dla dzieci 6

Transkrypt

scenariusz zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej dla dzieci 6
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA
DZIECI 6-LETNICH
Data: 25.02.2014r.
Prowadzący: Justyna Michalak
Temat: „Kto chce być silny zdrowy jak ryba, musi owoce jeść i warzywa”
Cel główny: kształtowanie postawy prozdrowotnej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:









zna nazwy warzyw i owoców,
rozpoznaje owoce i warzywa za pomocą zmysłów (węch, dotyk),
bogaci swoje słownictwo poprzez określanie charakterystycznych cech warzyw i owoców,
przelicza w zakresie 10,
odróżnia zdrowe produkty od niezdrowych,
zna zasady prawidłowego odżywiania się,
dostrzega konieczność spożywania produktów niezbędnych dla zdrowia,
aktywnie bierze udział w zabawach muzyczno-ruchowych,
wie, że w czasie przygotowywania sałatki należy zadbać o bezpieczeństwo i higienę.
Formy pracy:


zbiorowa,
indywidualna.
Metody pracy:



słowna,
oglądowa,
działań praktycznych.
Środki dydaktyczne: worek, chustka, owoce, warzywa, zielone i żółte szarfy, opakowania po
batonach, czekoladzie, chipsach, coca-coli itp., obrazki owoców, warzyw, brystol (zielony,
czerwony), deska do krojenia, nóż, miska, fartuszek, płyta CD, magnetowid, klej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci piosenką „Wszyscy są, witam was…”
Wszyscy są, witam was. Zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś ty, to jesteśmy my!
2. Co jest w środku?- dzieci z zawiązaną chustką na oczach losują z worka owoc lub
warzywo i za pomocą zmysłów odgadują, co wylosowały. Dzieci muszą opisać kształt
(okrągły, podłużny), określić wagę (lekki, ciężki) oraz co czują dotykając (gładki,
szorstki, śliski), a na koniec podać nazwę wylosowanego warzywa lub owocu. Dzieci
dokonują także podziału- warzywa wkładają do zielonej szarfy, z kolei owoce do żółtej.
Następnie następuje przeliczenie ilości elementów w zbiorach i określenie, w którym jest
więcej elementów.
3. Osłuchanie z piosenką Fasolek pt. „Witaminki, witaminki” (załącznik nr 1)
Rozmowa na temat treści piosenki:



Dlaczego Jasio ma ponurą minę?
Co należy jeść, żeby być zdrowym jak ryba?
Jakie owoce zostały wymienione w piosence?
4. Pogadanka na temat witamin oraz bardzo ważnej roli spożywania owoców i warzyw.
Ustalenie z dziećmi zasad prawidłowego odżywiania się:
 Mycie rąk przed posiłkiem
 Mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem
 Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców
 Nie zajadanie się chipsami, batonami, itp.
5. Wiem, co jest zdrowe- zabawa dydaktyczna; dzieci wybierają i segregują opakowania po
batonach, chipsach, itp. oraz sylwet owoców i warzyw, itp., a następnie przyklejają je na
brystolu:
* czerwonym z napisem STOP- OGRANICZAJ SPOŻYWANIE! 
* zielonym z napisem JEDZ, JAK NAJWIĘCEJ! 
6. Sałatka warzywna- zabawa muzyczno-ruchowa; dzieci otrzymują obrazki warzyw i
siadają w kole na krzesełkach. Dzieci śpiewają z akompaniamentem piosenkę
„Witaminki, witaminki”, a gdy muzyka cichnie nauczyciel wywołuje poszczególne
warzywa, wówczas dzieci mające obrazki tych warzyw zamieniają się miejscami. Na
hasło Sałatka warzywna wszystkie dzieci muszą zamienić się miejscami.
7. Zagadki o owocach i warzywach (załącznik nr 2)
8. Moje ulubione warzywo/owoc to…- dzieci siedzą w kole i kończą rozpoczęte zdanie przez
nauczyciela.
9. Sałatka owocowa- przygotowanie sałatki; nauczyciel przypomina zasady bezpiecznego
posługiwania się przyborami kuchennymi (nóż, widelec) oraz o konieczności umycia rąk i
owoców przed rozpoczęciem pracy.
10. Degustacja sałatki- przypomnienie zasad kulturalnego zachowywania się przy stole.
Załącznik nr 1
Fasolki „Witaminki, witaminki”
Spójrzcie na Jasia, co za chudzina,
słaby, mizerny, ponura mina,
a inny chłopcy silni jak słonie,
każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek.
Dlaczego Jasio wciąż mizernieje,
bo to głuptasek, witamin nie je
Ref.: Witaminki, witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mamy dziarskie minki,
bo zjadamy witaminki.
Wiśnie i śliwki, ruda marchewka,
grusza pietruszka i kalarepka,
smaczne porzeczki, słodkie maliny,
to wszystko właśnie są witaminy.
Kto chce być silny zdrowy jak ryba
musi owoce jeść i warzywa
MNIAM! MNIAM
Załącznik nr 2
Zagadki o owocach i warzywach:
1. Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty,
smakuje wybornie, wszyscy wiedzą o tym. (śliwka)
2. Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę,
ma bielutki korzeń i zieloną natkę. (pietruszka)
3. Dobra gotowana i dobra surowa, choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi
wyskoczy. (marchewka)
4. Jakie warzywo, chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? (cebula)
5. Skórka pomarańczowa do obrania gotowa.(pomarańcza)
6. Skórka jak aksamit, miąższ soczysty wielce.
Gdy ugryziesz trochę, zaraz zechcesz więcej.(brzoskwinia)
7. Przeważnie jestem żółty z wielkim pióropuszem. W szkole gdy go widzę to omijać
muszę.... ( ananas)
8. Ładnie pachnie żółta skórka, kwaśny mają smak.
Zawierają witaminy, wiemy, że to...(cytryny)
9. Ma gruby brzuszek i kolor żółto-zielony.
Będzie z niej w zimie kompot wymarzony...(gruszka)
10. Z grządki w ogródku zrywamy je co rano,
Najlepiej nam smakują z bitą śmietaną. ...(truskawki)
11. Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zjada.
Okrąglutkie i rumiane, na słoneczku dojrzewa. ...(jabłko)
12. Ma gruby brzuszek i ogonek mały
Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. ...(burak)
13. Mieszka na grzędzie, Liściastą ma główkę.
Mama z niej zrobi pyszna surówkę. ... ( kapusta)
14. W ziemi się rodzą, z jednego - wiele.
Najsmaczniejsze są jesienią pieczone w popiele. ... ( ziemniaki)