KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH Blok tematyczny

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH Blok tematyczny
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH
Blok tematyczny: Warzywa i owoce.
Temat kompleksowy: Witaminy to zdrowie.
Cele ogólne:
przybliżenie dzieciom warzyw i owoców jako składników obfitujących w witaminy, uświadomienie
konieczności prawidłowego odżywiania się i dbania o własne zdrowie, zapoznanie ze znaczeniem
witamin w życiu człowieka, doskonalenie umiejętności posługiwania się sztućcami,
wdrażanie do zgodnej współpracy w małych zespołach,
kształcenie umiejętności bezpiecznego poruszania się poza terenem przedszkola ( chodnik, przejście
przez ulicę po pasach).
Metody i formy pracy:
słowna ( rozmowa kierowana)
czynna ( praktyczne działanie)
oglądowa ( pokaz warzyw i owoców w kąciku przyrodniczym, zakup produktów na targowisku
miejskim)
zabawa ruchowa, taneczna
zabawa twórcza- plastyczna ekspresja twórcza
Forma pracy: grupowa, w małych zespołach.
Materiały dydaktyczne: książka z wierszem Jana Brzechwy " Na straganie", warzywa i owoce
zgromadzone w kąciku przyrody oraz zakupione na targowisku miejskim, kartki, nożyczki, plastelina,
przygotowane puzzle z warzywami i owocami, sztućce, płyta z nagraniem piosenki
" Witaminki"
DZIEŃ PIERWSZY Temat dnia: Na straganie.
Cele szczegółowe (operacyjne):
rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce
potrafi sprawnie posługiwać się kredką i układać puzzle ( rozsypankę obrazkową)
zna zasady prawidłowego odżywiania się
umie starannie wykonać pracę plastyczną
potrafi nazwać prezentowane warzywa i owoce
rozpoznaje warzywa i owoce po kształcie
wie, że należy dbać o własne zdrowie
potrafi uważnie wysłuchać prezentowany utwór literacki
potrafi zaśpiewać piosenkę " Witaminki"
Przebieg:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
Prezentacja wiersza J. Brzechwy pt. " Na straganie".
Omówienie treści utworu.
Wyszukiwanie z kącika przyrody warzyw, które występowały w wierszu.
Nazywanie warzyw i owoców, określanie ich charakterystycznych cech wyglądu. 5.Pogadanka
na temat znaczenia warzyw i owoców w żywieniu.
Zabawa ruchowa " Rzepka".
Prezentacja utworu muzycznego " Witaminki"- Witaminki, witaminki dla chłopczyka i
dziewczynki Witaminki, witaminki fajne są. Jedz owoce i jarzynki w nich mieszkają witaminki
Kto je sobie lekceważy musi chodzić do lekarzy.
nauka na pamięć.
Próby śpiewu na wymyśloną przez siebie melodię.
Zabawa " Zgadnij co to?"- dzieci podchodzą z zawiązanymi oczami do koszyka i wyciągają
jedno warzywo lub owoc, próbują odgadnąć po kształcie, co to jest.
Każde dziecko rysuje na kartce wyciągnięte przez siebie z koszyka warzywo bądź owoc.
Wycinanie narysowanych warzyw i przypięcie ich na tablicę.
Dzieci podzielone na małe zespoły ( na dywanie lub przy stolikach) losują woreczki z puzzlami, układają
z nich rysunki warzyw bądź owoców a następnie nazywają je.
Lepienie z plasteliny wybranego warzywa, nazywanie ( odgadywanie) pracy swojego kolegi.
Zabawy dowolne przy piosence : Witaminki"
DZIEŃ DRUGI
Temat dnia: Wycieczka na targowisko miejskie.
Cele szczegółowe (operacyjne):
wie, w jaki sposób należy zachowywać się w miejscu publicznym (targowisko miejskie)
potrafi bezpiecznie poruszać się po chodniku i przechodzić przez ulicę w wyznaczonych miejscach,
zna niektóre znaki drogowe
reaguje prawidłowo na polecenia nauczyciela
potrafi zrobić zakupy i nazwać zakupione owoce i warzywa.
Przebieg:
Pogadanka z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się podczas wycieczki.
Spacer na pobliskie targowisko miejskie.
Rozróżnianie i nazywanie napotkanych po drodze znaków drogowych.
Nazywanie warzyw i owoców wkładanych do koszyka ( zakupy).
Powrót do przedszkola.
Ułożenie zakupionych produktów w koszykach w kąciku przyrody ( przygotowanie ich na sałatkę)
Utrwalenie piosenki " Witaminki"- zabawa ruchowa przy utworze muzycznym.
DZIEŃ TRZECI
Temat dnia: Robimy sałatki owocowe i warzywne.
Cele szczegółowe (operacyjne):
potrafi pracować i współdziałać w zespole
umie bezpiecznie posługiwać się nożem
rozróżnia jadalne części warzyw
wykonuje sałatkę zgodnie z instrukcją nauczyciela
czerpie radość z wykonanego zadania.
posiada wiedzę na temat znaczenia warzyw i owoców w prawidłowym żywieniu się.
Przebieg:
Pogadanka z dziećmi na temat bezpiecznego posługiwania się nożem podczas krojenia produktów na
sałatkę owocowo- warzywną.
Przygotowanie stanowisk pracy dla dzieci, podział na małe zespoły, przydział zadań do wykonania.
Robienie sałatek- krojenie warzyw i owoców - nazywanie i wskazywanie ich jadalnych części.
Zabawa ruchowa przy muzyce- piosence " Witaminki".
Mieszanie i doprawianie produktów sałatki.
Poczęstunek- radość z dobrze wykonanego zadania.
Dyskusja- warzywa i owoce źródłem witamin niezbędnych dla życia człowieka ( prawidłowe
wyciąganie wniosków, sprawdzenie wiedzy dzieci na temat zdrowego sposobu odżywiania się).
Podziękowanie za zgodną pracę w zespołach.
Opracowała Iwona Doszko