Zajęcia prowadzone metodą Weroniki Sherborne
Transkrypt
Zajęcia prowadzone metodą Weroniki Sherborne
SCENARIUSZ ZAJĘĆ wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne OPRACOWŁA: Kamila Hodurek-Kiebzak GRUPA DZIECI: 4 - latki TEMAT ZAJĘĆ: Wykorzystanie Metody Ruchu Rozwijającego w zajęciach przedszkolnych. CEL Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych; (PP 6) CEL OGÓLNY: Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej (PP 5/4) CELE SZCZEGÓŁOWE: potrafi koncentrować uwagę, posiada świadomość własnego ciała i przestrzeni, nabywa i utrwala wiedzę o częściach ciała, potrafi się relaksować, ma poczucie więzi z współćwiczącym i grupą, ma poczucie odpowiedzialności za siebie i kolegę, dostosowuje ruchy we współpracy w parze i grupie, METODY: aktywizująca, czynna, FORMY PRACY: indywidualna, zespołowa, grupowa, zbiorowa, ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tamburyno, miękkie kostki(sześciany), PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. POWITANIE a) Dzieci witają się różnymi częściami ciała ( łokciami, brzuchami, kolanami, głowami, barkami itd.) b) Rozgrzewanie części ciała od dolnych do górnych( od stóp do głowy) 2. ĆWICZENIA PROWADZĄCE DO WYCZUCIA WŁASNEGO CIAŁA a) Leżenie na brzuchu i ślizganie się wokoło- leżenie na plecach i ślizganie się wokoło- siad i kręcenie się na pośladkach wokoło Strona 1 z 2 b) Siad prosty- przyciąganie obu nóg naraz do siebie ( ręce oparte wzdłuż boków) i odciąganie nóg do siadu prostego c) Wyczuwamy teraz nasze pięty w siadzie prostym lekko stukamy piętami o podłogę( jednocześnie dwie pięty i naprzemiennie), teraz nasze palce staramy się dotknąć palcami podłogi ( jednocześnie dwie nogi i naprzemiennie) d) Wyczuwamy nasze łokcie – w siadzie łokciami dotykami kolan i kładziemy się dotykamy łokciami podłogi ( jednocześnie dwa łokcie) e) Dotykanie prawym łokciem lewego kolana i na odwrót f) Swobodny marsz wysoko unosimy kolana- następnie marsz na sztywnych nogach- i na gumowych nogach ROZLUŻNIENIE Dzieci kładą się na ziemię, ręce wzdłuż ciała – napinanie i rozluźnianie mięśni 3. ĆWICZENIA POMAGAJĄCE BEZPIECZEŃSTWA ZDOBYĆ PEWNOŚĆ SIEBIE I POCZUCIE a) Dzieci siadają w parach, tyłem do siebie ( aby plecy się dotykały) i starają się równocześnie wstawaććwiczący delikatnie kładzie się na plecy partnera, a ten stara się częściowo przyjąć ten ciężar b) Lustro- dzieci stają w parach- wykonują różne ruchy a drugie dziecko ma je powtórzyć c) Dalej w parach, dzieci uśmiechają się do siebie, robią miny, ściskają się mocno i lekko, przykładają do siebie swoje dłonie, stopy, nogi, oglądanie ich u siebie i u partnera d) Dzieci w parach trzymają się za ręce podskoki na jednej nodze ( równoczesne) i naprzemienne e) Waga dzieci w parach, trzymają się za ręce krzyżując je, robią wagę, raz jedno wstaje raz drugie kuca, naprzemiennie f) W parach jedno dziecko robi mostek, drugie przechodzi wokół, nad, pod i zmiana g) W parach- jedno dziecko robi domek ( w klęku podpartym) a drugie biega po sali w rytm tamburyna, gdy tamburyno przestanie grać każdy szuka swego domku- i potem zmiana h) Paczka- jedno dziecko zwija się w paczkę a drugie stara się je rozwiązać i) ,,Roboty” jedna osoba ma zamknięte oczy zaś druga nią kieruje np. w prawo, prosto itp. j) Wahadło para stoi naprzeciw siebie trzecia osoba staje pomiędzy nimi, bezwładnie przechyla się raz do jednego dziecka raz do drugiego, dzieci łapią osobę w środku k) Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym, jedno za drugim, tworząc okrąg- na wyciszenie masują sobie plecy, uszy, barki itd. 4. ĆWICZENIA UŁATWIAJĄCE NAWIĄZYWANIE KONTAKTU I WSPÓŁPRACY Z PARTNEREM I GRUPĄ a) Tunel- grupa tworzy tunel- dzieci po kolei czołgają się pod nim na początku na brzuchu potem na plecach b) Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach, zwijamy dywan, jedno dziecko kładzie się na ziemię drugie je turla i na zmianę c) Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna na hasło STOP dzieci ustają nieruchomo w jakiejś pozycji ( muchy latają- pająk idzie) 5. ZAKOŃCZENIE a) Zabawa w wiatr- wszystkie dzieci kładą się na podłogę, szeroko ręce i nogi, oczy zamknięte, panuje całkowita cisza, jedno dziecko ostrożnie obchodzi grupę kolegów, szumi jak wiatr, następnie wybiera inne dziecko, kładzie się na jego miejsce a to wybrane dziecko znowu obchodzi grupę i wybiera następne- aż wszystkie dzieci będą uczestniczyć ( dziecko, które było już wiatrem odwraca się i leży na brzuchu nie może już być wybrane)s b) Wszyscy siadamy w okręgu, trzymamy się za ręce i robimy Domino ( opadamy jeden na drugiego jak domino) c) WSTAJEMY- Żegnamy się pozostając dalej w okręgu- przesyłamy sobie ISKIERKĘ- uścisk dłoni ( idzie po kolei od każdego dziecka, dziecko gdy poczuje krzyczy MAM) Strona 2 z 2