Zabawy ruchowe

Transkrypt

Zabawy ruchowe
KONSPEKT ZABAW RUCHOWYCH
Z ELEMENTAMI METODY W.SHERBORN
w grupie dzieci 3 i 6-letnich.
Cel główny: Ćwiczenia integracji w układzie dziecko - dziecko,
- rozbudzanie wiary we własne siły,
- nauka partnerstwa i współdziałania.
Cele operacyjne :
- dziecko umie nawiązać bliski kontakt emocjonalny z kolegą
- potrafi bezpiecznie organizować zabawę.
Metody: zabawowo- naśladowcza;
- elementy metody ruchu rozwijającego W,Sherborn;
- Pedagogika Zabawy
Przebieg zajęć:
POWITANIE
- koło- dzieci śpiewają piosenkę powitalną „ Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas. Jestem ja,
jesteś ty, raz, dwa, trzy."
ZAJĘCIA: (siad w parach)
- współdziałanie z partnerem ,relacja „z” - w siadzie- kolana zgięte, twarze ćwiczących zwrócone do
siebie, witają się paluszki, kolana, pięty, stopy, plecy
- ćwiczenie „z" równowagą— leżenie tyłem, ramiona i nogi w bok, marsz z przekraczaniem ramion,
nóg i tułowia partnera (po chwili zmiana ról)
- siad w parach dziecko-dziecko, naprzeciw siebie, chwycenie się rękami, kołysanie się wzajemnie w
lewo, w prawo, zataczanie koła, potem przeciąganie się, siłowanie i znów kołysanie.
- współdziałanie z partnerem relacja „przeciwko” - siad skulny dziecko -dziecko plecami do siebie,
powitanie swoich pleców, potem siłowanie się z użyciem rąk i nóg wspartych o podłogę
- ćwiczenie na czworakach - klęk podparty - starsze dziecko robi mostek, młodsze obchodzi „mostek"
dookoła, przechodzi pod i w dowolnym układzie: na czworakach, czołgając się na brzuchu lub na
plecach. Może być zmiana uzgodniona w parach.
- współdziałanie z partnerem relacja „z” - starszaki wykonują „tunel" stojąc jeden za drugim,
maluchy przechodzą pod tunelem
- ruch kreatywny - marsz dzieci - maszerowanie przy muzyce z wysoko uniesionymi kolanami
Masaż relaksacyjny pleców - leżenie na brzuchu, dzieci starsze wykonują masaż
RZECZKA
Tu płynie rzeczka, (dziecko leży na brzuchu, drugie rysuje z niewielkim naciskiem wzdłuż kręgosłupa
linię falistą poczynając od dołu pleców ku górze )
tutaj przeszła pani na szpileczkach, (w tym samym kierunku jednoczesne „ kroczenie „palcami
wskazującymi obu rąk)
tędy przeszły słonie (,, kroczenie" dłońmi po piecach, w kierunku od dołu ku szyi )
i przebiegły konie, ( szybkie uderzenia pięściami na przemian obu rąk, w tym samym kierunku )
wtem przemknęła szczypaweczka. ( szybkie, delikatne uszczypnięcia od dołu kręgosłupa aż do szyi, po
linii falistej )
Zaświeciły dwa słoneczka. (obydwoma dłońmi jednocześnie masujemy plecy, ruchami okrężnymi )
Spadł drobniutki deszczyk ( drobne uderzenia czubkami palców na wysokości dolnej partii
kręgosłupa)
Czy cię przeszedł dreszczyk? (dość silne uszczypnięcia karku i szyi czubkami palców, aż dziecko
zareaguje śmiechem )
POŻEGNANIE
stanie w dwóch rzędach - przesuwanie się od partnera do partnera i podawanie sobie ręki z
równoczesnym nawiązaniem kontaktu wzrokowego. („„żegnanie się" palcami, dłońmi, stopami,
przytulanie się, dziękowanie sobie za wspólną zabawę)
Opracowanie: Izabela Mąsior - Kiełb