Konspekt lekcji w klasie IV Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych

Transkrypt

Konspekt lekcji w klasie IV Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych
Konspekt lekcji w klasie IV
Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na liczbach
dziesiętnych
Cel ogólny
Uczeń wykonuje podstawowe operacje na ułamkach dziesiętnych z
zastosowaniem ich w życiu codziennym
Cele szczegółowe
Uczeń umie
 Odczytywać i zapisywać ułamki dziesiętne
 Algorytmy pisemnego dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych
 Porównać ułamki dziesiętne
Uczeń potrafi







Wyjaśnić w/w algorytmy na przykładach
Zastosować w/w algorytmy w zadaniach praktycznych
Analizować dane
Wybrać sposób rozwiązania zadania tekowego
Rozwiązać typowe zadanie tekstowe
Zaproponować rozwiązanie złożonego zadania
Rozwiązać złożone zadanie
Metody i formy
Metoda czynnościowa, metoda problemowa, (rozprawa sadowa)
Praca samodzielna, praca w grupie, praca z całą klasą
Pomoce laptop, rzutnik, karty pracy , rebus, krzyżówka
Podstawa programowa z matematyki
II. Wykorzystanie i tworzenie informacji.
Uczeń interpretuje i przetwarza informacje tekstowe, liczbowe, graficzne, rozumie i interpretuje
odpowiednie
pojęcia matematyczne, zna podstawową terminologię, formułuje odpowiedzi i prawidłowo zapisuje
wyniki.
13. Elementy statystyki opisowej. Uczeń:
2) odczytuje i interpretuje dane przedstawione w tekstach, tabelach, diagramach i na wykresach
14. Zadania tekstowe. Uczeń:
1) czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe
2) wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiązanie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub
wygodne dla
niego zapisanie informacji i danych z treści zadania
3) dostrzega zależności między podanymi informacjami
4) dzieli rozwiązanie zadania na etapy, stosując własne, poprawne, wygodne dla niego strategie
rozwiązania
5) do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z
zakresu
arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody
6) weryfikuje wynik zadania tekstowego, oceniając sensowność rozwiązania
Tok lekcji
1Podanie tematu i celów
2 Rozwiązanie rebusu związanego z tematem lekcji (liczby dziesiętne)
3 Rozprawa sądowa nad zadaniem- umiejętność stosowania algorytmów
Zad1 (rozprawa sądowa)o ile kilogramów mniej będą ważyły ziemniaki wiosną, jeżeli przez okres od listopada do
stycznia ubyło im 23,3 kg, a do końca marca ubytek ten zwiększy się jeszcze o 3 kg.
Krótka rozprawa między Zerem a Przecinkiem
Narrator: Odwiedzimy salę rozpraw, na której odbywa się sprawa Kreski i Przecinka. Toczą
oni spór o to, jak najlepiej obliczyć, o ile kilogramów mniej będą ważyły ziemniaki wiosną,
jeżeli przez okres od listopada do stycznia ubyło im 23,3 kg, a do końca marca ubytek ten
zwiększy się jeszcze o 3 kg.
Sędzia: Proszę adwokatów stron o przedstawienie sprawy.
Adwokat Zera: Wysoki Sądzie, mój klient uważa, że należy obliczyć sumę tych liczb
używając oczywiście przecinka W liczbie trzy należy postawić przecinek i dopisać zero.
Adwokat Przecinka: Wysoki Sądzie, mój klient jest zdania, że te obliczenia najlepiej
wykonać za pomocą przecinka. a następnie dodać liczby pisemnie, pamiętając o podpisaniu
przecinka pod przecinkiem.
Narrator: Sąd udaje się na naradę.
Ława przysięgłych podzielona na 2 grupy wykonuje obliczenia podanymi sposobami. Sędzia
mierzy czas.
Narrator: Teraz nastąpi ogłoszenie wyroku. Proszę o powstanie.
Sędzia: Oświadczam, że obie strony mają rację. Ich sposoby obliczeń są zgodne z prawem.
Pragnę jednak dodać, że w niektórych przypadkach Zero i Przecinek powinni
współpracować Zatem wyrok brzmi: ugoda i współpraca.
Zadanie 2 (praca samodzielna)
Ile złotych kosztują razem wszystkie zakupy?
Zadanie3
Gdzie postawić przecinek? Podaj długości skoków dzieci, Uporządkuj w kolejnosciod najmniejszej
liczby do największej
Zad Praca w grupach- ocena pracy grup
Podsumowanie lekcji- krzyżówka-zeszyt ćwiczeń
Bogumiła Nowak