Scenariusz lekcji

Transkrypt

Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego w klasie III gimnazjum.
Temat lekcji: Doskonalenie wystawy przez rozgrywającego.
Miejsce lekcji: sala gimnastyczna
Metody: zabawowa, zabawowo ścisła, bezpośredniej celowości ruchu
Przybory: piłki siatkowe, siatka
Formy pracy: indywidualna, zespołowa frontalna
Prowadzący: Radosław Rękawiecki
Cel główny:
Wystawianie piłki siatkowej oburącz sposobem górnym i dolnym.
Cele operacyjne w zakresie:
Umiejętności: uczeń potrafi wystawić piłkę do osoby atakującej oraz zbić
piłkę.
Sprawności motorycznej: uczeń poprawi skoczność, koordynację ruchową,
poczucie swojego ciała w przestrzeni.
Wiadomości: uczeń:
 Wie jak poprowadzić rozgrzewkę,
 Zna wpływ wysiłku na organizm
 Potrafi sędziować grę szkolną
Akcenty wychowawcze: uczeń:
 wyrabia świadomą postawę zdyscyplinowania,
 dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczącego

sędziuje i pomaga nauczycielowi w ocenie zadania
 dokonuje własnej samokontroli i samooceny,
Przebieg lekcji
Przebieg lekcji
Nazwa i opis ćwiczenia
Uwagi organizacyjne
Część wstępna
Organizacja lekcji
Rozgrzewka
ogólnorozwojowa
Powitanie grupy,
sprawdzenia przygotowania,
omówienie celów lekcji,
sprawdzenie zrozumienia
zadań przez ucznia
- w truchcie podrzut piłki w
górę, w tym czasie obustronne
krążenie RR w przód;
- w marszu przerzucanie piłki
łukiem nad głową z RP do RL;
- stanie, piłka w dłoniach nad
głową, skłony T w przód;
- w rozkroku, piłka w dłoniach
nad głową, krążenie T w prawo
i w lewo;
- w staniu, piłka w RR w przód,
przysiady na całych stopach;
- w truchcie, podrzut piłki w
górę, klaśnięcie w dłonie z
przodu i z tyłu, chwyt piłki;
- w staniu, toczenie piłki
„ósemką” między nogami;
- w siadzie, piłka między
stopami, leżenie przewrotne z
piłką, RR w górę, odbierają
piłkę i przez skłon T w przód
dwiczący umieszczają piłkę
między stopami,
Uczniowie ustawieni w
szeregu.
Rozgrzewkę prowadzi uczeń
- w staniu, piłka w rękach
ustawionych pod kątem
prostym, skip A z dotknięciem
kolanami do piłki.
Część główna
Wystawa piłki z własnego
podrzutu.
Uczeń wystawia piłkę z
własnego podrzutu, stara się
dokładnie dograć piłkę w
Na ścianie sali rysujemy
dwie linie pionowe w
miejscu gdzie powinno być
„korytarz”
rozegranie piłki.
Wystawa piłki z podania od
współćwiczącego.
W pierwszej fazie ćwiczenia
uczeń podrzuca piłkę do
rozgrywającego a następnie
dogrywa piłkę do
współćwiczącego.
Pamiętamy o dokładności
wystawy do osoby zbijającej.
Zbicie piłki w dowolne
miejsce na boisku.
Po rozegraniu piłki uczeń
stara się zbić piłkę w
dowolne miejsce na boisku.
Dbałość o bezpieczeństwo w
trakcie wykonywania
ćwiczeń.
Zbicie piłki w określone
miejsce na boisku
Uczeń zbija piłkę w
określone miejsce na boisku
Określić należy dokładny
obszar boiska do zbicia,
zmieniając położenie przy
kolejnych przebiciach.
Gra szkolna
Uczniowie uczestniczą w
grze szkolnej stosując zasadę
par prostych. Wykorzystują
wyćwiczone zadania w
trakcie gry.
Osoba nie przygotowana,
bądź nieparzysta, pomaga w
sędziowaniu gry.
Część końcowa
Zabawa uspokajająca.
Uczniowie kładą się na
plecach, zamykają oczy.
Odliczają czas 2 minut.
Wygrywa osoba, która
wstanie i będzie najbliższa
określonego czasu.
Pomiaru dokonujemy
stoperem, jednocześnie
dbamy o idealną ciszę w
trakcie zabawy.
Podsumowanie zajęć.
Oceniamy uczniów za ich
zaangażowanie, dbałość
wykonywania ćwiczeń oraz
sposób zachowania na
boisku.
Uczniowie dokonują
najpierw samooceny swoich
postępów a następnie
określają potrzebę
doskonalenia określonej
techniki.

Podobne dokumenty