Paw – tęcza wśród ptaków.

Transkrypt

Paw – tęcza wśród ptaków.
Dagmara Oleksy
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Miejsce: świetlica szkolna
Czas zajęć: ok. 45 minut
Grupa wiekowa: uczniowie klas 1 – 3
HASŁO TYGODNIA: Ptaki – nasi skrzydlaci przyjaciele
TEMAT ZAJĘĆ: Paw – tęcza wśród ptaków.
CELE POZNAWCZE
Uczeń:
- trafnie identyfikuje pawia wśród innych ptaków;
- zna nazwy kolorów wchodzących w skład upierzenia pawia;
- wie, gdzie w Warszawie można zobaczyć pawie;
- zna powiedzenie „dumny jak paw” oraz „stroić się w pawie pióra”
CELE PRAKTYCZNE
Uczeń potrafi:
- naśladować odgłosy wskazanych ptaków oraz ich krok;
- zaśpiewać dźwiękami ptaków na znaną melodię;
- odpowiadać na pytanie dotyczące usłyszanego tekstu;
- nazwać kolory upierzenia pawia;
- wyjaśnić znaczenie powiedzenia „dumny jak paw” i „stroić się w pawie pióra”
CELE WYCHOWAWCZE
Uczeń:
- dostrzega piękno świata przyrody i jego niezwykłe barwy;
- z szacunkiem odnosi się do przyrody, a wśród niej – ptaków;
- rozumie, że wygląd zewnętrzny nie świadczy o człowieku i że warto być sobą
FORMA ORGANIZACYJNA: zbiorowa
METODY: podająca (pogadanka, odczyt), aktywizujące, eksponujące
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Faza wprowadzająca:
1. Ustalenie zasad, które będą obowiązywały na zajęciach:
• Słuchamy uważnie
• Chcąc zabrać głos, podnosimy rękę i czekamy, aż nauczyciel udzieli nam
głosu.
• Pamiętamy o bezpieczeństwie swoim i innych, szczególnie podczas zabaw
ruchowych.
2. Przypomnienie hasła tygodnia.
3. Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć.
Faza realizacyjna:
1. Zabawa ruchowo-muzyczna „Naśladujemy ptaki”
• Na melodię piosenki „Panie Janie” wydajemy dźwięki przypominające
odgłosy kaczki („kwa, kwa”), jednocześnie chodząc w kręgu krokiem kaczki.
• Na melodię piosenki „Wlazł kotek na płotek” wydajemy dźwięki
przypominające odgłosy bociana („kle, kle”), jednocześnie chodząc w kręgu
krokiem bociana.
• Na melodię piosenki „Szła dzieweczka do laseczka” wydajemy dźwięki
przypominające odgłosy wróbla („ćwir, ćwir”), jednocześnie naśladując jego
ruchy.
2. Krótka pogadanka na temat pawia z najważniejszymi informacjami na temat tego
gatunku.
3. Głośne odczytanie przez nauczyciela wiersza Włodzimierza Ścisłowskiego „Paw
i tęcza” wsparte mini inscenizacją dla lepszego pobudzenia wyobraźni dzieci.
4. Krótkie omówienie wiersza poprzez zadanie następujących pytań:
• Z czego był dumny paw?
• Czego paw zazdrościł tęczy?
• Co postanowił?
• Czy mu się to udało?
• Jak zmieniło się zachowanie pawia po tej przygodzie?
5. Naśladowanie dumnego chodu pawia i chodu pawia po niefortunnej przygodzie
z tęczą.
6. Prezentacja pawich piór. Wspólne nazywanie ich kolorów.
7. Wyjaśnienie znaczenia powiedzeń „dumny jak paw” i „stroić się w pawie pióra”.
Faza podsumowująca:
1. Zachęcenie do spacerów po warszawskich Łazienkach i podziwiania pawi.
2. Wspólne odśpiewanie piosenki „Kochajmy ptaki”.
3. Zaproszenie dzieci na zajęcia plastyczne, podczas których będą mogły wykonać
z papieru pawie oczka.
Warszawa, luty 2010

Podobne dokumenty