Temat: Ułamki dziesiętne w życiu codziennym

Transkrypt

Temat: Ułamki dziesiętne w życiu codziennym
Katarzyna Westa [email protected]
nauczany przedmiot: matematyka
Szkoła Podstawowa Nr 9
Os.1000 lecia PP 15
84-200 Wejherowo
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
ƒ
ƒ
ƒ
KLASA: V,
SZKOŁA PODSTAWOWA
CZAS TRWANIA: 2 JEDNOSTKI LEKCYJNE
Temat: PROCENTY W ŻYCIU CODZIENNYM.
I. CELE LEKCJI.
ƒ CELE OGÓLNE:
-utrwalenie wiadomości dotyczących działań na procentach,
-kształcenie umiejętności pracy w grupie,
-uświadomienie powszechności stosowania procentów w życiu codziennym.
ƒ CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
-zamieniać procent na ułamek i ułamek na procent,
-obliczać procent z danej liczb,
-obliczać liczbę, gdy dany jest jej procent
-zastosować te obliczenia do zadań tekstowych.
II. METODY:
-gry dydaktyczne.
III. FORMA PRACY:
-praca w grupach.
IV. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-domino,
-zadania tekstowe.
V.PRZEBIEG LEKCJI.
ƒ FAZA WSTĘPNA:
- czynności organizacyjne,
- sprawdzenie pracy domowej,
- podanie tematu zapoznanie uczniów z celami lekcji.
ƒ FAZA REALIZACJI:
- rozdanie zadań
- praca w grupach.
Celem pracy każdej grupy jest odgadnięcie dwuwyrazowego hasła.
Grupy współzawodniczą ze sobą o to, która pierwsza poda poszczególne wyrazy,
a następnie całe hasło.
Część pierwsza - domino (załącznik nr 1.)
Uczniowie układają kostki domina od startu do mety. Kolejne litery w środkowych
polach domina tworzą rozwiązanie-drugi wyraz hasła: PROCENTY.
Część druga - zadania tekstowe (załącznik nr 2).
Uczniowie rozwiązują zadania. Następnie porządkują wyniki rosnąco. Każdemu
zadaniu odpowiada litera, tworząc w ten sposób –pierwszy wyraz hasła: LUBIĘ.
ƒ
FAZA KOŃCOWA:
-podsumowanie wyników pracy grup, ocena.
Załącznik nr 1.
DOMINO
P
START
40%
R
JAKI % FIGURY
ZOSTAŁ
ZAMALOWANY
15
360
80
O
E
T
JAKIM
PROCENTEM
GODZINY
ZEGAROWEJ
JEST GODZINA
LEKCYJNA
LICZBY
O 50%
WIĘKSZA OD
LICZBY 80
LICZBA,
KTÓREJ 30%
JEST RÓWNE
27
25%
LICZBY 60
C
LICZBA O
10%
MNIEJSZA
OD LICZBY
400
120
N
LICZBA,
KTÓREJ 20%
JEST
RÓWNE 16
90
Y
META
75%
Załącznik nr 2.
KARTY Z ZADANIAMI
Zadanie 1.(Ę)
Wynagrodzenie pana Jana wynosiło 1650 zł. Od 1 maja ma otrzymać 20%
podwyżki. Ile będzie wynosiło nowe wynagrodzenie pana Jana?
Zdanie 2.(B)
Kurtka zimowa kosztowała 320 zł. Na wiosnę obniżono jej cenę o 25%.
Ile kosztuje ta kurtka po obniżce?
Zadanie 3.(I)
Pani Zosia wpłaciła 1800 zł na 6 miesięcy do Banku „Zonk”, w którym
oprocentowanie w skali roku wynosi 12%. Jaki będzie stan konta pani Zosi po
6 miesiącach?
Zadanie 4.(U)
Po obniżce o 20% książka kosztuje 24 zł. Jaka była początkowa cena tej
książki?
Zadanie 5.(L)
Oblicz, jaki zysk ma sprzedawca na 50 parach skarpet, jeżeli w hurtowni płaci
2,40 zł za parę, a sprzedaje o 15% drożej?
UWAGI O REALIZACJI:
. Lekcję przeprowadziłam w dwóch równoległych klasach piątych. Na zrealizowanie
tego tematu przeznaczyłam dwie jednostki lekcyjne. Dzieci pracowały z dużym
zaangażowaniem i zaciekawieniem.
Tematyka była dla uczniów atrakcyjna, a forma realizacji zagadnienia okazała się
zachęcająca do pracy. Dzieci rozwiązały wszystkie zadania, choć te o podwyższonym
stopniu trudności wymagały od uczniów wykazania się również umiejętnością logicznego
myślenia.
Wyposażenie
ucznia
w
umiejętność
sprawnego
wykonywania
obliczeń
procentowych w sposób bezpośredni warunkuje odnoszenie przez niego sukcesów
edukacyjnych w innych dziedzinach nauki np. chemii, biologii, fizyce, geografii jak również
czynnościach życia codziennego.
Mając świadomość ważności tego materiału w cyklu nauczania matematyki staram
się wykorzystywać aktywne metody pracy umożliwiające zarówno indywidualizację jak
również zwiększające postrzeganie przez ucznia związku teorii z praktyką.
Autor: Katarzyna Westa

Podobne dokumenty