Scenariusz – J. Brzechwa „Na straganie”

Transkrypt

Scenariusz – J. Brzechwa „Na straganie”
Scenariusz – J. Brzechwa „Na straganie”
Cele:
- poznanie wiersza „Na straganie”,
- uświadomienie dzieciom wartości odżywczych warzyw i ich wpływu na zdrowie,
- wyrabianie nawyków mycia warzyw i owoców przed spożyciem.
Przebieg:
1. Pogadanka z dziećmi:
W tym koszu przyniosłyśmy dary jesieni. Czy wiecie, jaką mają wspólną nazwę?
(odpowiedzi dzieci: warzywa).
Prowadząca:
- do czego używamy warzyw? (przewidywane odpowiedzi dzieci np. do surówek, do
zup itp.)
- dlaczego je spożywamy? Co mają w sobie wartościowego? (odp. dzieci np. dużo
witamin)
Warzywa należy jeść regularnie przez cały rok, aby być zdrowym i odpornym na
choroby, bo mają wiele cennych składników, najwięcej zaś witamin.
- Co Wasze mamy, babcie robią z warzyw na zimę? (odp. dzieci marynują, kwaszą,
zamrażają itp.) Tak, dzięki temu, kiedy zimą nie ma świeżych warzyw z działki,
mamy kiszonki.
2. Czytanie wiersza „Na straganie”
- Teraz przeczytamy wiersz pt. „Na straganie”. Co to jest stragan? (wyjaśnienie
dzieciom znaczenia – lada, gdzie ułożony jest towar np. w skrzynkach). Posłuchajcie,
jakie warzywa występują w tym wierszu i o czym ze sobą rozmawiają.
- Czytanie wiersza przez uczennice.
3. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
- Kto zapamiętał, jakie warzywa wymienione były w tym wierszu?
( dzieci wyliczają …)
- O czym rozmawiały ze sobą warzywa?
- Co się z nimi stanie? Co powiedziała kapusta?
4. Zabawa przy muzyce: „Jesień - jesieniucha”
5. Praca przy stolikach – kolorowanie wylosowanych warzyw, dobranie właściwego
koloru kredki.
6. Oglądanie prac – po zakończeniu, dzieci mogą położyć prace w wyznaczonym
miejscu np. na dywanie.

Podobne dokumenty