Owoce 3 - Scholasticus
Transkrypt
Owoce 3 - Scholasticus
Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w ramach programu „Owoce w szkole” w dniu 28 listopada 2012 r. w klasach 1 w Prywatnej Szkole Podstawowej Spółki Oświatowej „Scholasticus” w Łodzi Blok tematyczny: Zdrowy styl odżywiania. Temat dnia: Jedzmy zdrowo i kolorowo! Zapis do dziennika: Rozpoznawanie warzyw i owoców za pomocą zmysłów. Rozmowa z uczniami na temat wartości witamin w spożywanych posiłkach na podstawie wiersza S. Karaszewskiego „Witaminowe abecadło”. Utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 10. Rozwiązywanie zagadek i krzyżówek sprawdzających wiedzę o owocach i warzywach. Swobodna improwizacja ruchowa piosenki „Witaminki”. Malowanie ulubionych owoców. Cele ogólne: - określanie wartości odżywczych owoców i warzyw, - kształtowanie nawyków prawidłowego odżywiania się, - rozwijanie wyobraźni twórczej ucznia. Cele szczegółowe: Uczeń: - rozpoznaje warzywa i owoce za pomocą zmysłów, - wie, jakie znaczenie ma dla zdrowia spożywanie owoców i warzyw, - wyjaśnia zasady prawidłowego odżywiania się, - rozwiązuje zagadki i krzyżówki dotyczące owoców i warzyw, - dodaje i odejmuje w zakresie 10, - śpiewa i bawi się przy piosence „Witaminki”, - aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych. Metody pracy: - asymilacji wiedzy (pogadanka, rozmowa, praca z tekstem), - waloryzacyjna ( ekspresja ), - praktyczna ( realizacja zadań twórczych). Formy organizacyjne: - zbiorowa jednolita, - grupowa, - indywidualna jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: - okazy naturalne owoców i warzyw, - karty pracy ( matematyczne i rysunkowe), - wiersz S. Karaszewskiego „Witaminowe abecadło”, - zagadki, krzyżówki, rebusy, logogryfy, - płyta CD z piosenkami „Sałatka owocowa”, „Witaminki” - emblematy owoców dla klas, soczki owocowe, napis „Jedzmy zdrowo i kolorowo”, ilustracje przedstawiające owoce i warzywa; PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Przywitanie uczniów siedzących w kręgu przez nauczycielkę słowami nawiązującymi do tematu zajęć. 2. Inscenizacja wiersza S. Karaszewskiego „Witaminowe abecadło” rozmowa z uczniami na temat wartości witamin w spożywanych posiłkach. 3. Rozwiązywanie wspólne krzyżówki z hasłem „Witaminy” 4. Swobodna improwizacja ruchowa piosenki „Witaminki”. 5. Rozpoznawanie charakterystycznych cech owoców i warzyw za pomocą dotyku i węchu w oparciu o zabawę dydaktyczną „Czarodziejski koszyk”. 6. Przeliczanie owoców i warzyw w zakresie 10 – karty pracy, logogryfy 7. Zabawa ruchowo-muzyczna „Sałatka owocowa”. 8. Sprawdzanie wiedzy o owocach i warzywach za pomocą zagadek i rebusów. 9. Praca domowa – narysowanie ulubionego owocu lub warzywa przez uczniów. 10.Pożegnanie – podsumowanie zajęć; za aktywność uczniowie otrzymują soczek owocowy.