SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT: Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała. GRUPA: Zespól rewalidacyjno- wychowawczy TERMIN REALIZACJI: 22.03.2013 r. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 minut CELE OGÓLNE: - nauka rozróżniania i nazywania poszczególnych części ciała; - stymulacja dotykowa, słuchowa i wzrokowa; - rozwijanie samoświadomości; -wyzwalanie aktywności i samodzielności; - usprawnianie pracy rąk i dłoni. CELE OPERACYJNE (WYCHOWANEK): - samodzielnie lub z pomocą wskazuje poszczególne części ciała; -rozumie i wykonuje polecenia; - kieruje ciepły strumień powietrza wydobywający się z suszarki na głowę i dłonie; - rozpoznaje swoje odbicie w lustrze; -samodzielnie lub z pomocą myje ręce; - odbija pomalowane farbami dłonie na arkuszu papieru. METODY: stymulacja polisensoryczna, Metoda M. Ch. Knillów FORMY: grupowa, indywidualna POMOCE DYDAKTYCZNE: suszarka, kaseta, magnetofon, gęsie pióra, farby, arkusz papieru PRZEBIEG ZAJĘĆ: CZĘŚĆ WSTĘPNA: 1. Przywitanie się z podaniem dłoni. 2. Nauczyciel głośno wymawia imię wychowanka w trakcie powitania. CZĘŚĆ GŁÓWNA: 1. Ćwiczenia według Metody M. Ch. Knillów. 2. Zabawy z suszarką. Nauczyciel kieruje ciepły strumień powietrza wydobywający się z suszarki na poszczególne części ciała (brzuch, ręce, głowę, plecy). Wychowanek podejmuje próby samodzielnego wykonania zadania, które wcześniej zaprezentował nauczyciel. 3. Zabawa z gęsim piórem. Dotykanie poszczególnych części ciała piórem, co powoduje śmiech i radość wychowanka. 4. Zabawy przed lustrem. Nauczyciel nakłada na nos, policzki, czoło, brodę i usta niewielkie porcje bitej śmietany i jednocześnie głośno nazywa poszczególne części twarzy. Wychowanek rozpoznaje swoje odbicie i pokazuje różne miny wspólnie z nauczycielem. 5. Zabawa z farbkami. Nauczyciel maluje dłonie wychowanka farbami, a następnie uczestnik zajęć odbija dłonie na arkuszu papieru. CZĘŚĆ KOŃCOWA: 1. Wykonanie czynności porządkowych i higienicznych wspólnie z nauczycielem. 2. Chwalenie wychowanka za podejmowanie prób samodzielnego wykonania zadania. 3. Pożegnanie uczniów z podaniem dłoni Opracowała: Beata Potrykus