Scenariusz zajęć ruchowych dla grupy 5 latków.

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych dla grupy 5 latków.
Scenariusz zajęć ruchowych dla grupy 5 latków.
Temat zajęć: „Poznajcie Zośkę” - zajęcia ruchowe w grupie 5-latków
Cel zajęć :
Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci
cele operacyjne:
-- usprawnia układ ruchowy (mięśniowy i kostno-stawowy),
- zna zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń,
- potrafi prawidłowo powtórzyć ćwiczenie po prowadzącym,
- rozumie znaczenie ćwiczeń fizycznych w życiu codziennym,
- umie utrzymać prawidłową postawę ciała podczas ćwiczeń,
środki dydaktyczne: płyta z rytmiczną muzyką, piłeczki szmaciane (tzw.
„Zośka”), woreczki z grochem.
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć. Ustawienie się w dwuszeregu i sprawdzenie przez
dzieci liczebności dzieci.
2. Zapoznanie dzieci z planem zajęć i głównym celem – rozwijanie
sprawności fizycznej.
3. Dzieci stają w luźnej rozsypce w sali. Rozgrzewka – ćwiczenia przy
muzyce z elementami aerobiku.
- spokojny marsz w miejscu ,
- ćwiczenia ramion: unoszenie i opuszczanie,
- skłony tułowia w bok,
- „rysowanie kół” biodrami,
- rysowanie dużych kół w powietrzu ze wspięciem na palce,
- Podskoki z wysokim unoszeniem kolan i pracą rąk (prawy łokieć do
lewego kolana, lewy łokieć do prawego kolana)
- Pogłębianie skłonów tułowia – sięganie łokciami do kolan ( prawym do
lewego,
lewym do prawego)
- spokojny marsz w miejscu.
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Balonik”; ciasne koło z podaniem
rąk. Powiększanie koła w rytm wiersza. Na słowa „no i trach” –
przysiad. Powtórzyć x 2
5. Dobranie się dzieci w pary. Każda para otrzymuje od nauczyciela po
jednej piłeczce typu „Zośka”.
- Podawanie piłeczki do partnera poprzez przesuwanie jej po dywanie,
- podawanie piłeczki bezpośrednio do rąk partnera,
- podawania piłeczki prosto do partnera leżąc na brzuchu,
- podawanie piłeczki partnerowi za pomocą stóp.
6. Ćwiczenia z woreczkiem z grochem.
- w siadzie skrzyżnym z woreczkiem na głowie zrzucają woreczek
głową w przód, w tył, w lewo, w prawo.
- leżenie przodem, czoło na woreczku. Dzieci unoszą woreczek jak
najwyżej oburącz (broda przyciągnięta do szyi)
-leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, stopy skierowane do sufitu, a
na nich woreczek, prostowanie i zginanie nóg tak, aby woreczek nie
spadł.
7. Ćwiczenie równoważne – spacer po obwodzie koła z woreczkiem na
głowie w rytm wygrywany przez nauczyciela na tamburynie.
8. Ćwiczenie uspokajające i wyprostne. Swobodne, luźne stanie w
rozkroku, kołysanie się na boki, rytmiczne klaskanie nad głową.