2 - WOM

Transkrypt

2 - WOM
Scenariusz lekcji
matematyki w II klasie gimnazjum
Temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o potęgach
Cel główny: doskonalenie umiejętności dokonywania obliczeń na potęgach.
Cele szczegółowe:
uczeń zna i potrafi wykorzystać w obliczeniach wiadomości o działaniach na potęgach, w
tym:
mnoŜenie
i dzielenie potęg o tych samych podstawach,
potęgowanie
potęga
o wykładniku całkowitym ujemnym,
mnoŜenie
potęgi,
i dzielenie potęg o tych samych wykładnikach,
uczeń kształci umiejętności współpracy w grupie.
Metody pracy:
•
praca w grupach
•
gry i zabawy dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
•
kostki domina zwykłego (zał. 1) oraz sześciokątnego (zał. 2)
Przebieg zajęć
Część wstępna (5 min):
•
•
•
•
•
sprawdzenie obecności uczniów,
sprawdzenie zadania domowego,
sprawdzenie wiedzy uczniów nabytej podczas ostatnich zajęć lekcyjnych,
zapoznanie uczniów z celami lekcji,
zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach.
Część główna (35 min)
Nauczyciel dzieli klasę na 3-4-osobowe grupy.
GRA I
Następnie pokazuje wszystkim przygotowane kostki domina sześciokątnego i tłumaczy zasady gry.
Z rozsypanych trójkątów naleŜy ułoŜyć trzy sześciokąty tak, aby w jednym sześciokącie wartości
wyraŜeń zapisanych w trójkątach były sobie równe. Potrzebne obliczenia wykonuje się na osobnej
kartce.
KaŜda grupa otrzymuje jeden zestaw większych kostek domina oraz kaŜdy z osobna zestaw małych
kostek, które po ukończeniu gry wklejają do zeszytu w odpowiedniej kolejności.
Czas pracy z pierwszym zestawem do gry wynosi 15 minut. Po upływie czasu, grupa, która
wykonała zadanie jako pierwsza, rysuje kostki domina na tablicy i kaŜdy z członków grupy
tłumaczy sposób wykonania co najmniej jednego przykładu. Obliczenia zapisuje obok rysunku.
Pozostali uczniowie wklejają do zeszytu otrzymane kostki domina i zapisują obok działania
prowadzące do poprawnego wyniku.
GRA II
Grupy zostają w tym samym składzie.
Nauczyciel przedstawia drugi zestaw do gry, czyli klasyczne domino i tłumaczy zasady tej gry.
Z rozsypanych kostek domina układamy klasyczne domino, zaczynając od kostki z napisem START.
KaŜdą kolejną kostkę dokłada się tak, aby wartości stykających się kostek były takie same. Grę
kończy się z chwilą wykorzystania wszystkich kostek domina, gdzie ostatnią kostką jest kostka
z napisem META.
Czas pracy wynosi 15 minut. Reguły podczas trwania gry pozostają bez zmian.
Część końcowa (5 min)
• Uczniowie odpowiadają na krótkie pytania nauczyciela dotyczące podstawowych działań
na potęgach.
• Objaśnienie zadania domowego.
Zadanie domowe
Zapisz w postaci jednej potęgi ( nie obliczaj końcowego wyniku):
=
a) 25
b)
c)
=
=
Opracowała
Barbara Kiljańska
START
32
9
39
24 22
4
211
3m-n
24
9
10-3
37 32
4-1
49-1
27 57
107
an bn
42
1
META
3
3
4
4
64
23 22 2
64
23 22 2
6
2
4
0
1
162:28
(438-437)8
2
6