Poprawiamy skuteczność komunikowania się

Transkrypt

Poprawiamy skuteczność komunikowania się
F -X C h a n ge
F -X C h a n ge
c u-tr a c k
N
y
bu
to
k
lic
Scenariusz zaj wychowawczych dla II klas gimnazjalnych na temat:
„Poprawiamy skuteczno komunikowania si ”
Zaj ciami wprowadzaj cymi do tematu by a realizacja tematu „Umiej tno porozumiewania
si ”( w tym: definicja porozumiewania si , komunikacja werbalna i niewerbalna, intonacja
osu, mimika i gesty, kiedy jestem dobrym s uchaczem i rozmówc ).
Czas zaj : jedna godzina lekcyjna.
Forma pracy: grupowa, zespo owa, zabawowa.
Metody pracy: wiczeniowa, dyskusja.
Cele: podwy szanie umiej tno ci porozumiewania si mi dzy sob , rozwój ekspresji cia a
Pomoce dydaktyczne: kartki, d ugopisy; kartki z przys owiami, powiedzeniami; rysunki 6
figur geometrycznych po czonych ze sob najrozmaitszy sposób tak, eby bez pokazywania
wzoru trudno by o o tym mówi precyzyjnie.
Przebieg zaj
1. Zadawanie pyta otwartych i zamkni tych.
Instrukcja: Po wiczymy zadawanie pyta otwartych i zamkni tych. Pytanie otwarte
zaczyna si np. tak: „co s dzisz o… ”, „co my lisz… ”, „jak chcia by … ”. Na takie pytania
udzielamy ró nych odpowiedzi. Pytanie zamkni te ogranicza ilo odpowiedzi. Zaczyna
si najcz ciej od „czy… ”, ‘czy uwa asz, e… ”, „czy nie uwa asz, e… ”.
Prosz , aby ka dy z was przygotowa teraz jedno pytanie otwarte i jedno pytanie
zamkni te. B dziemy je zadawa na forum grupy, ale nie b dziemy udziela na nie
odpowiedzi. Chodzi o to, by cie rozró niali je i umieli zastosowa w rozmowie.
Po wiczeniu pytamy, jakie uczniowie widz znaczenie tych pyta w prowadzeniu
rozmowy z drug osob (pytania otwarte s
podtrzymywaniu rozmowy).
2. Patrz mi w oczy.
Instrukcja: Podzielcie si na pary. Spróbujcie patrze sobie w oczy przez dwie minutybez mówienia, miania si , przeszkadzania. Jest to trudne, ale mo liwe, je li tylko
skupicie si . Umiej tno ta przydaje si w kontaktach z lud mi, poniewa unikanie
czyjego wzroku traktowane jest jako nieszczero , nie mia
.
Omawia si trudno ci, jakie mia y osoby z ka dej pary z utrzymaniem wzroku na oczach
partnera. Zwracamy uwag na to, czy odleg
mi dzy wicz cymi ma jakie znaczenie
(nie za daleko i nie za blisko).
3. Roz miesz mnie.
Instrukcja: Dobierzcie si w pary. Jedna osoba z pary ma by powa na i nie da si
roz mieszy , druga ma robi wszystko, eby doprowadzi j do miechu. Ustalcie, która
osoba b dzie roz miesza , a która b dzie roz mieszaj ca. Potem zamie cie si rolami. Nie
wolno stosowa si y.
Ka da para omawia swoje do wiadczenia na forum. Nauczyciel podkre la trzy walory
tego wiczenia: kontrolowanie mowy w asnego cia a ( mimika twarzy), poznanie w asnej
podatno ci na sugesti i wp yw innych osób, wytworzenie nastroju zabawy.
4. Wys annik.
Instrukcja: Podzielcie si na tyle zespo ów, ile semestrów ma rok szkolny. Zespo y siadaj
na przeciwko siebie w odleg ych cz ciach sali. Mam przygotowane has a, które b dziecie
losowa i przekazywa ( jeden wys annik z grupy po konsultacjach z cz onkami grupy)
.d o
o
.c
m
C
m
w
o
.d o
w
w
w
w
w
C
lic
k
to
bu
y
N
O
W
!
PD
O
W
!
PD
c u-tr a c k
.c
F -X C h a n ge
F -X C h a n ge
c u-tr a c k
N
y
bu
to
k
lic
jego tre grupie przeciwnej za pomoc mimiki, gestów, ruchów cia a. Zadaniem grypy
przeciwnej b dzie odgadni cie has a. Wygrywa ten zespó , który odgadnie wi cej hase .
Wys annicy powinni zmienia si . Mam nadziej , e nie b dziecie oszukiwa ,
podpowiada .
5. Jedno- czy dwukierunkowo?
Instrukcja: Przygotowa am kilka figur geometrycznych. Chc , aby zg osi y si trzy osoby,
których zadaniem b dzie instruowanie kolegów, jak nale y narysowa dan figur na
kartce. Nie wolno pokazywa tych figur uczniom, nale y je tylko opisywa za pomoc
ów. W ten sposób opiszemy trzy figury. W drugiej cz ci wiczenia nast pnych trzech
uczniów b dzie opisywa te same figury od I do III, z t ró nic , e reszta b dzie mog a
dopytywa o szczegó y. Po opisach porównamy (pokazuj c oryginalne figury), czy
narysowali cie figury prawid owo. Zobaczymy, czym ró ni si i co jest lepsze –
porozumiewanie si tylko w jednym kierunku, czy w dwóch. Czy macie pytania? Kto si
zg asza do roli instruktora (trzech do cz ci pierwszej i trzech do cz ci drugiej)?
W omówieniu podkre lamy wy szo komunikacji dwukierunkowej nad
jednokierunkow . Zadawanie pyta i wyja nianie w tpliwo ci to forma sprz enia
zwrotnego, sprzyjaj cego skutecznemu porozumiewaniu si .
Wykorzystano:
„Klucz do efektywno ci nauczania”. H. Hamer. MEN 1994r.
Wybór i opracowanie:
Anna Okonek- pedagog
.d o
o
.c
m
C
m
w
o
.d o
w
w
w
w
w
C
lic
k
to
bu
y
N
O
W
!
PD
O
W
!
PD
c u-tr a c k
.c