Sladami Fryderyka Chopina doskonalenie umiejetnosci

Transkrypt

Sladami Fryderyka Chopina doskonalenie umiejetnosci
Mariola Król
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Typ szkoły: podstawowa
Etap kształcenia: I, klasa V
Rodzaj zajęć: lekcja matematyki
Temat zajęć: Śladami Fryderyka Chopina – doskonalenie umiejętności matematycznych oraz
zdolności czytania tekstu matematycznego ze zrozumieniem i wykorzystania wiedzy
w praktyce
Cele kształcenia:
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• czyta tekst ze zrozumieniem i odpowiada na związane z nim proste pytania,
• wykonuje obliczenia związane z czasem, pieniędzmi i odległością, doskonali
umiejętność dobierania wyrażenia arytmetycznego do treści zadania.
Metody kształcenia: praktyczne, aktywizujące, pokaz, pogadanka
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne i materiały: tablica interaktywna, karty pracy dla każdego ucznia,
ilustracje z Internetu (Wikipedia), zdjęcia i opracowania własne, utwory Chopina: Walc
cis-moll op. 64 nr 2, Walc h-moll op. 69 nr 2, Mazurek C-dur op. 33 nr 2
Czas trwania zajęć: 45 minut
1
Przebieg lekcji:
Etap lekcji
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Uwagi o realizacji
Uczniowie, wchodząc do sali lekcyjnej,
praca zbiorowa
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Czynności
1. Powitanie.
organizacyjno-porządkowe 2. Sprawdzenie obecności.
słyszą
fragment
utworu
Fryderyka
Chopina Mazurek C-dur op. 33 nr 2.
2. Przypomnienie
Gra „Milczek”
praca indywidualna
wiadomości z poprzednich Nauczyciel i uczniowie milczą. Na ekranie tablicy interaktywnej są zapisane zadania,
lekcji
np.:
Liczba dwa razy większa od 6. Liczba cztery razy mniejsza od 20. 1 km – ile to
metrów?
Zamień 1300 cm na metry.
Po zapisaniu odpowiedzi ocenia je przez W ciszy zapisują odpowiedzi na tablicy
narysowanie na tablicy ☺ lub .
(odpowiednio: 12, 5, 1000,
1300 cm = 13 m)
3. Nawiązanie do tematu
Na tablicy interaktywnej pojawia się składanka zdjęciowa związana z Chopinem (jego
lekcji
portret, logo obchodów 50-lecia Koncertów Chopinowskich, pomnik kompozytora
(załącznik 1)
w Łazienkach, wieża Eiffla w Paryżu, ilustracja przedstawiająca fortepian na tle
praca zbiorowa
pejzażu Mazowsza, dworek w Żelazowej Woli (widok obecny), grób Chopina na
cmentarzu Père-Lachaise), słychać Mazurka C-dur op. 33 nr 2.
Potwierdza,
uzupełnia
wypowiedzi Próbują zidentyfikować przedstawione
2
uczniów.
obrazy, wypowiadają się swobodnie.
4. Rachunek pamięciowy – Na tablicy pojawia się plansza z zadaniami i czterema kwadratami:
hasło ROK 2010
praca zbiorowa
a) (13 + 29 + 47 + 11) : 50
b) 24 · 0 · 305
c) 2 – 6 · 4
d) nie może być dzielnikiem!
Wskazuje uczniów, którzy podają
Wpisują kolejno w kwadraty na tablicy
odpowiedzi.
interaktywnej liczby, które są wynikami
praca zbiorowa
działań wykonywanych w pamięci.
Efekt pracy:
ROK
2
Mówi: „Na pewno już wiecie, że rok 2010
0
1
0
„… Chopinowskim”
został nazwany Rokiem…”
Rok Chopinowski jest obchodzony na
całym świecie (m.in. koncerty, projekty,
konkursy). Również w szkołach uczniowie
poznają
sylwetkę
rodaka.
Dziś
naszego
będziemy
wybitnego
rozwiązywać
zadania tematycznie związane z postacią
3
Fryderyka Chopina. Zapiszcie w zeszytach
temat lekcji…
CZĘŚĆ GŁÓWNA
5. Rozwiązanie zadania na Przypomina, że na lekcji języka polskiego Otrzymują karty pracy oraz kolorowe
podstawie przeczytanego
uczniowie wspólnie sporządzili notatkę karteczki
tekstu (załącznik 2)
dotyczącą
praca indywidualna
życiorysu rys.
fragmentu
kompozytora. Notatka ta jest podstawą do
A
B
C
D
rozwiązania zadania.
Podczas pracy będziecie mieli okazję
posłuchać fragmentu utworu Fryderyka
Rozwiązują zadanie.
Chopina – Walca cis-moll op. 64 nr 2.
W
oddali
przez
chwilę
słychać muzykę odtwarzaną
z niewielką głośnością.
W razie potrzeby udziela wyjaśnień,
wskazówek.
Sprawdza
poprawność
odpowiedzi
na Podnoszą do góry karteczki z literami: A, Ocena poprawności
poszczególne pytania. („Podnoście kolejno B, C lub D, zależnie od tego, którą
wykonania zadania.
odpowiedź na poszczególne pytania
karteczki z odpowiednią literą”).
uznali za poprawną.
Informuje, że utwór, którego fragment
uczniowie
słyszeli,
F.
Chopin Wykonują
praca zbiorowa
obliczenia
i
odpowiadają Uczeń, który jako pierwszy
skomponował w 1847 roku, i pyta: „Ile lat („Upłynęły 163 lata”).
4
upłynęło od tego wydarzenia?”.
poda poprawną odpowiedź,
otrzymuje plus (wg PSO).
6. Dobieranie wyrażeń
Przedstawia
matematycznych do treści
interaktywnej treść kolejnych zadań.
na
ekranie
tablicy Wybrani przez nauczyciela podają ustnie
odpowiedzi.
praca zbiorowa
Ocena pracy uczniów wg
zadań
PSO.
(załącznik 3)
praca zbiorowa
Pyta: „Gdzie zmarł Fryderyk Chopin?”.
Odpowiadają: „W Paryżu”.
skali
Ukierunkowuje uczniów:
Otrzymują
(załącznik 4)
„Czy możliwe jest podanie odpowiedzi bez rozwiązują je. Karty należy później
7. Rozwiązanie zadania
dotyczącego odległości i
karty
z
treścią
zadania,
wykonywania obliczeń? Zwróćcie uwagę, wkleić do zeszytu przedmiotowego.
że jest to zadanie zamknięte, podane są Wybrany uczeń przedstawia rozwiązanie
Uczeń zostaje oceniony wg
cztery
PSO.
odpowiedzi.
Spróbujmy na tablicy, pozostali – w zeszytach.
wyeliminować niemożliwe odległości”.
16 cm · 10 000 000 = 160 000 000 cm =
„A co byście zrobili, gdyby odpowiedzi nie 1 600 000 m = 1600 km
były podane?”
(Odp. A. Odległość między Warszawą
a Żelazową Wolą wynosi około 1600
km).
ZAKOŃCZENIE
8. Podsumowanie zajęć
Mówi:
„Muzyka
Chopina
ma
wielu
(załącznik 5)
miłośników na różnych kontynentach. Nic
praca zbiorowa
5
dziwnego, słuchanie muzyki klasycznej Dzielą się swoimi wrażeniami z lekcji,
przynosi wiele korzyści. Dobrze, że utwory wymieniają opinie, poglądy.
naszego rodaka przetrwały do dzisiejszych
czasów”.
Pyta: „Jak myślicie, dlaczego muzyka
Chopina jest tak popularna?”.
Przedstawia cytat: „Muzyka zmniejsza
stres, łagodzi strach, dodaje energii i
poprawia pamięć. Muzyka sprawia, że
ludzie są mądrzejsi”.
9. Zadanie pracy domowej Omawia zadanie domowe.
Odpowiadają na pytanie.
Komentują zacytowaną wypowiedź,
wyjaśniają, jak ją rozumieją.
Otrzymują karty do pracy domowej.
(załącznik 6)
6
Załącznik 1
7
Załącznik 2
KARTA PRACY DLA KAŻDEGO UCZNIA
Instrukcja:
Przeczytaj uważnie poniższy tekst, podkreśl informacje, które pomogą Ci rozwiązać
zadania, i odpowiedz na zadane pytania. Przy każdym pytaniu znajdują się cztery
odpowiedzi: A, B, C, D, ale tylko jedna jest prawidłowa. Otocz kółkiem tę literę, przy
której napisana jest właściwa odpowiedź.
Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli. To najwybitniejszy
polski kompozytor, czołowy przedstawiciel romantyzmu. Nazywano go poetą
fortepianu.
Gdy Fryderyk miał kilka miesięcy, jego rodzina zamieszkała w Warszawie.
Matka pianisty była osobą bardzo muzykalną i to właśnie ona zaczęła go uczyć gry
na fortepianie. Chopin miał wtedy cztery lata.
W 1817 roku Fryderyk Chopin zaczął podejmować pierwsze poważne próby
kompozytorskie, a w 1818 po raz pierwszy wystąpił publicznie. W prasie
warszawskiej nazwano go wówczas cudownym dzieckiem. Kiedy Chopin miał
16 lat, rozpoczął studia w dziedzinie teorii kompozycji u Józefa Elsnera
w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki.
W roku 1830 Chopin ostatni raz wystąpił przed publicznością Warszawy.
W listopadzie tego roku opuścił Polskę na zawsze. Udał się najpierw do Drezna,
następnie do Wiednia, Salzburga, Monachium i Stuttgartu. We wrześniu 1831 roku
przybył do Paryża, gdzie pozostał na stałe. Tam komponował i dał wiele koncertów.
Szybko zyskał europejski rozgłos.
Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu i tam został
pochowany. Serce pianisty, zgodnie z jego wolą, przywieziono do Polski
i wmurowano w filar kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu
w Warszawie.
8
Załącznik 2 – ciąg dalszy
Zadanie 1. Ile lat miał Fryderyk Chopin, gdy podjął pierwsze próby kompozytorskie?
A. 4
B. 5
C. 6
D. 7
Zadanie 2. W którym roku Chopin rozpoczął studia u Józefa Elsnera w warszawskiej Szkole
Głównej Muzyki?
A. 1826
B. 1818
C. 1810
D. 1831
Przyjrzyj się informacjom zawartym w tabeli. Na podstawie tabeli i fragmentu
życiorysu Chopina rozwiąż zadania 3–5.
Wynalezienie zapałki
Wybuch powstania
Wynalezienie roweru
listopadowego
1826 r.
1830 r.
Wynalezienie
dżinsowych spodni
1839 r.
1859 r.
Zadanie 3. W drugiej połowie XIX wieku:
A. wybuchło powstanie listopadowe
B. wynaleziono spodnie dżinsowe
C. wynaleziono zapałkę
D. wynaleziono rower
Zadanie 4. Ile lat miał Fryderyk Chopin, gdy wybuchło powstanie listopadowe ?
A. 16
B. 20
C. 49
D. 29
Zadanie 5. Ile lat upłynęło od wynalezienia zapałki do wynalezienia roweru?
A. 4
B. 13
C. 20
D. 9
Pytanie dodatkowe: czy Fryderyk Chopin mógł chodzić w dżinsowych spodniach? ☺
Podkreśl właściwą odpowiedź:
TAK
NIE
Uzupełnij zdanie:
Obchody Roku Chopina to zarazem obchody ............... rocznicy jego urodzin.
9
Załącznik 3
ZADANIA – TABLICA INTERAKTYWNA
Zadanie
1.
Fryderyk
Chopin
miał
duży
dorobek
muzyczny,
skomponował
m.in. 16 polonezów i cztery razy mniej ballad. Za pomocą którego wyrażenia obliczysz liczbę
ballad?
A. 16 – 4
B. 16 · 4
C. 16 + 4
D. 16 : 4
Zadanie 2. Dobierz wyrażenie do treści zadania: Maciek kupił książkę Mały Chopin
i dwa długopisy. Razem zapłacił 72 zł. Ile kosztował jeden długopis?
A. (72 – 30) : 2
B. 72 – 30 : 2
C. 72 + 30 : 2
D. (72 – 30) · 2
30 zł
+
= 72 zł
Zadanie 3. Kornel pojechał z rodziną zwiedzić dworek w Żelazowej Woli, w którym urodził
się Fryderyk Chopin. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy jest dwa razy tańszy. Za pomocą
którego wyrażenia obliczysz koszt wstępu dla trzech osób dorosłych i dwójki dzieci?
A. 3 · 5 + 2 · 2
B. 2 · 10 + 2 · 5
C. 3 · 10 + 2 · 2
D. 3· 10 + 2 · 5
10
Załącznik 4
Zadanie. Odległość między Paryżem a Żelazową Wolą na mapie wynosi około 16 cm.
Mapa jest wykonana w skali 1 : 10 000 000. Odległość między tymi miejscowościami
w rzeczywistości wynosi:
A. 1600 km
B. 16 km
C. 160 km
D. 16 000 km
Pomnik Chopina w Paryżu
11
Załącznik 5
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ – TABLICA INTERAKTYWNA
"Muzyka zmniejsza stres, łagodzi strach, dodaje energii i
poprawia pamięć Muzyka sprawia, Ŝe ludzie są mądrzejsi ".
„Muzyka
w uczeniu"
zmniejsza stres, łagodzi strach, dodaje energii i poprawia pamięć.
Muzyka sprawia, że ludzie są mądrzejsi”.
Gordon Dryden, Jeannette Vos
„Rewolucja w uczeniu”
Przekonaj się do słuchania muzyki klasycznej! ☺
12
Załącznik 6
ZADANIE DOMOWE
Zadanie 1. Oto banknot z wizerunkiem Chopina z 1982 roku.
Wyobraź sobie, że jest rok 1982…
Ile książek w cenie 1700 zł mógłbyś kupić za kwotę 5000 zł?
A. 5
B. 2
C. 3
D. 4
Zadanie 2. O godz. 18.00 rozpoczął się film Chopin. Pragnienie miłości, który trwa 123
minuty. O której godzinie skończy się jego projekcja?
A. 20.03
B. 20.00
C. 21.00
D. 19.03
Zapomniałeś?
Potrzebne
informacje
znajdziesz we
fragmencie
Ŝyciorysu.
Zadanie 3. Ile lat żył Fryderyk Chopin? Wykonaj obliczenia.
Odp.: Fryderyk Chopin żył ....... lat.
Zadanie 4. Ułóż dwa pytania do tekstu – życiorysu Chopina z zastosowaniem obliczeń
matematycznych.
„Muzyka zmniejsza stres, łagodzi strach, dodaje energii i poprawia pamięć.
Muzyka sprawia, że ludzie są mądrzejsi”.
Gordon Dryden, Jeannette Vos
„Rewolucja w uczeniu”
Przekonaj się do słuchania muzyki klasycznej! ☺
13