Najważniejsze parki narodowe w Polsce

Transkrypt

Najważniejsze parki narodowe w Polsce
KONSPEKT
LEKCJI
Temat lekcji : Najważniejsze parki narodowe w Polsce.
Cele lekcji na poziomie:
- wiadomości :
- wymienia parki narodowe w Polsce
- omawia zasady ochrony przyrody w parku narodowym
- umiejętności:
- sklasyfikuje parki ze względu na najważniejsze elementy podlegające ochronie
- przekonać i postaw:
- aktywnie uczestniczy w realizacji lekcji
- dostrzega potrzebę chronienia przyrody
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody: pogadanka, pokaz, praca z zeszytami przedmiotowymi, praca z atlasem Polski, praca z ukłdanką
Środki dydaktyczne: zeszyt przedmiotowy, foliogramy, układanka, atlas Polski
Literatura dla nauczycieli: pod. red. Stawińskiego W. Dydaktyka biologii i ochrony środowiska Wyd. Nauk.
PWN, W- wa ,Poznań 2000
Umiński T., Wiśniewski H. Biologia. Wyd. AGMEN, W-wa 1998
Pyłko – Gutkowska E. Biologia. Vademecum maturzysty. Wyd. „Oświata”, W-wa 1998
Hłuszyk H., Stankiewicz A., Słownik szkolny. Ekologia. Wyd. Szkolne i Pedagogiczne, W-wa 1997
Żelazny I. Tematy i zagadnienia maturalne. Wyd. Szkolne Omega, Kraków 2000
Internet
Literatura dla uczniów: Pyłko – Gutkowska E. Biologia. Vademecum maturzysty. Wyd. „Oświata”, W-wa
1998
Umiński T., Wiśniewski H. Biologia. Wyd. AGMEN, W-wa 1998
Bartnik E., Balerstet J., Lewiński W., Łaszczyca M., Skirmutt G., Sabath K., Biologia. Wyd. Pedagogiczne
OPERON, Gdynia 2003
Żelazny I. Tematy i zagadnienia maturalne. Wyd. Szkolne Omega, Kraków 2000
Internet
Plan lekcji
Czynności prowadzącego
I faza wprowadzająca
- powitanie uczniów
-czynności organizacyjno-porządkowe m. in.
sprawdzenie obecności
-powtórka materiału z lekcji poprzedniej: nauczyciel
zadaje pytania
- ocenia wypowiedz ucznia
II faza realizacyjna
- podaje temat lekcji: „Najważniejsze parki narodowe
w Polsce.” i prosi o jego zapisanie w zeszycie
- podaje cele lekcji
- zadaje pytania: „ Czy ktoś był w jakimś parku
narodowym w Polsce? Jaki to był park ?”
- wyjaśnia zasady ochrony przyrody poprzez
tworzenie parków narodowych
- omawia Tatrzański PN, Białowieski PN, Biebrzański
PN i Bory Tucholskie PN (przedstawia historie
powstania i najważniejsze elementy przyrodnicze
podlegające ochronie; pokazuje foliogramy z
gatunkami chronionymi w danym parku)
- dzieli uczniów na grupy i rozdaje układankę i atlasy
Czynności uczniów
- słuchają
- skupiają się na zadaniach bieżących
- wybrany uczeń odpowiada, pozostali słuchają
- słuchają
- zapisują temat lekcji
- słuchają
- odpowiadają na pytania
- słuchają i notują
- obserwują, słuchają i notują
- pracują w grupach – wykonują polecenie
Polski – każda grupa ma dopasować odpowiednia
nazwę parku do jego logo
III faza podsumowując
- zadaje prace domowa – wykonanie i uzupełnienie
tabeli składającej się z następujących kolumn: nazwa
parku narodowego, znak (logo), powierzchnia,
najważniejsze elementy chronione w parku
- powtarzanie materiału przerabianego na zajęciach,
zadaje pytania wybranym uczniom
- ocenia uczniów najbardziej aktywnych podczas
lekcji
nauczyciela
- zapisują w zeszycie
- wybrani uczniowie odpowiadają
- słuchają