Schemat scenariusza lekcji otwartej-Obliczanie
Transkrypt
Schemat scenariusza lekcji otwartej-Obliczanie
Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku Schemat scenariusza lekcji otwartej Przedmiot: matematyka data 30.11.2015r. Klasa 3F Temat lekcji: Obliczanie prawdopodobieństwa zdarzeń losowych Treści z podstawy programowej Uczeń: 1. interpretuje dane przedstawione za pomocą tabel, diagramów 2. przedstawia dane w tabeli, za pomocą diagramów 3. analizuje proste doświadczenia losowe (np. rzut kostką, rzut monetą, wyciąganie losu) i określa prawdopodobieństwa najprostszych zdarzeń w tych doświadczeniach (prawdopodobieństwo wypadnięcia orła w rzucie monetą, dwójki lub szóstki w rzucie kostką, itp.). Powiązania międzyprzedmiotowe: 1. religia 2. wychowanie fizyczne 3. godzina wychowawcza 4. fizyka Postawy/normy kształtowane podczas lekcji: 1. Szacunek do siebie i innych, w tym poglądów i ocen; 2. Odpowiedzialność za własne zachowanie i naukę; 3. Dbałość o wszechstronny rozwój. Cele lekcji: 1. Interpretacja i tworzenie tekstu o charakterze matematycznym, używanie języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników. 2. Użycie prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretacja pojęć matematycznych i operowanie obiektami matematycznymi. 3. Prowadzenie prostego rozumowania, podawanie argumentów uzasadniających poprawność rozumowania 1 Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku 4. Kształtowanie umiejętności: - obserwacji, - uważnego słuchania, - kojarzenia, - wyciągania wniosków. Cele sformułowane w języku ucznia: Umiem: podać przykłady doświadczeń losowych oraz zdarzeń losowych przedstawiać dane za pomocą tabel, diagramów obliczać częstość zdarzeń losowych obliczać prawdopodobieństwo zdarzeń losowych podać przykłady zdarzeń pewnych, możliwych i niemożliwych w doświadczeniach losowych Na Co Bezu (Co uczniowie będą potrafili po lekcji) Podać przykłady doświadczeń losowych oraz zdarzeń losowych Przedstawiać dane za pomocą tabel, diagramów oraz je analizować. Obliczać częstość zdarzeń losowych. Obliczać prawdopodobieństwo prostych zdarzeń losowych. Podać przykłady zdarzeń pewnych, możliwych i niemożliwych w doświadczeniach losowych. Metody pracy: 1. metoda podająca: opis, objaśnienie, wyjaśnienie 2. metoda eksponująca: prezentacja multimedialna, filmy 3. metoda praktyczna: pokaz, ćwiczenia przedmiotowe Formy pracy: praca indywidualna, zespołowa, w małych grupach (parach) Przebieg lekcji: 1. Podanie tematu lekcji, sprawdzenie obecności uczniów 2. Wprowadzenie do tematu lekcji, uświadomienie celów 2 Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku 3. Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej: „Obliczanie prawdopodobieństwa zdarzeń losowych” - analiza doświadczeń losowych na platformie www.epodreczniki.pl - obliczanie prawdopodobieństwa zdarzeń losowych: przykłady 1,2,3. - własności prawdopodobieństwa: zdarzenia możliwe, pewne i niemożliwe. 4. Rozwiązanie wybranych zadań 1-8 z podręcznika „Matematyka wokół nas” str.86- 88 5. Praca domowa a. Na podstawie prezentacji sporządzić notatkę z lekcji: definicja i własności prawdopodobieństwa zdarzeń b. Rozwiązać 5 wybranych zadań z podręcznika „Matematyka wokół nas” – temat „Prawdopodobieństwa zdarzeń w doświadczeniach losowych” str. 86 – 90 * Dla chętnych- obliczyć prawdopodobieństwo trafienia 6 z 49 liczb w Toto-lotku 6. Podsumowanie i ocena pracy uczniów Metoda zdań podsumowujących: uczniowie sami lub w parach uzupełniają zdania w zeszycie i czytają je Dziś nauczyłem/łam się ..... Zrozumiałem/łam, że....... Przypomniałem sobie, że......... Zaskoczyło mnie, że......... Dziś osiągnąłem/osiągnęłam założony cel, gdyż...... Materiały i pomoce dydaktyczne 1. Prezentacja multimedialna „Obliczanie prawdopodobieństwa zdarzeń losowych” 2. Platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl 3. Podręcznik „Matematyka wokół nas” WSiP kl.3 4. Sześcienna kostka do gry, monety. Artur Szefler 3