Scenariusz z zakresu edukacji zdrowotnej

Transkrypt

Scenariusz z zakresu edukacji zdrowotnej
Scenariusz z zakresu edukacji zdrowotnej
Temat : Zabawa i ja –„gramy w gumę”
Grupa :5,6-latków
Cele:
•
•
•
•
•
•
•
•
Rozładowywanie nadmiernego napięcia psychoruchowego
Wprowadzenie radosnego nastroju i dobrego samopoczucia
Zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu
Rozwijanie sprawności ruchowej
Kształcenie nawyków kulturalnych, cech charakteru, dyscypliny
Rozwijanie umiejętności współżycia w zespole dziecięcym
poznanie zasad „gry w gumę” jako przygotowanie do sportowej
imprezy przedszkolnej „Powrót do zabaw sprzed lat- gramy w
gumę”
Przypomnienie zabawy sprzed lat
Przebieg:
1. Rozmowa dotycząca zabaw „naszych rodziców” (mało znanych
przedszkolakom zabaw)- pokazywanie zdjęć:
dzieci skaczących w gumę, na skakance, grających w linkę,
„zośkę”.
2. Poinformowanie dzieci, że dziś nauczą się grać w gumę, poznają
zasady tej gry. Pokazanie dzieciom gumy do gry, rozciąganie jej.
3. Przebranie się dzieci w stroje gimnastyczne. Zwracanie uwagi na
samodzielność przedszkolaków.
4. Rozgrzewka
 Gimnastyka przy muzyce, elementy aerobiku.
 Podskoki obunóż, małe piłki – niskie skoki, średnie piłki – skakanie
wyżej, duże piłki- skoki jak najwyższe.
 Skoki obunóż w przód, z twardego podłoża na materac.
 Zabawa „Zróbcie tak jak ja”. Nauczyciel w kilku kopertach
umieszcza polecenia do wykonania (graficzne symbole), tj.
przysiad, skłon, podskok, pajacyk, obrót. Dzieci kolejno losują listy,
pokazują ruchem zilustrowane ćwiczenie,
a grupa je naśladuje.
5. Demonstrowanie gry w gumę. Nauczyciel pokazuje skoki w
gumę według kolejnych etapów (przejście na kolejny
poziom)Następnie dzieci naśladują czynności nauczyciela.
Zapowiedź, że na kolejnych zajęciach będziemy
kontynuować „grę w gumę”.
6. Zabawa „Na pożegnanie”. Dzieci – żaby siedzą w kręgu w
przysiadzie podpartym. Nauczyciel kumka: „kum, kum” i
klaszcze dwa razy w dłonie. Taki sam gest pożegnania
powtarzają kolejne osoby z kręgu.
7. Przebranie się po skończonych zajęciach.
8. Podczas zabaw dowolnych w ogrodzie chętne dzieci mogą
utrwalać poznane zasady „gry w gumę”.
Opracowała:
Agata Krasowska

Podobne dokumenty