Klaudia Kamecka SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE TRZYLATKÓW

Transkrypt

Klaudia Kamecka SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE TRZYLATKÓW
Klaudia Kamecka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
W GRUPIE TRZYLATKÓW
Temat zajęcia: Opowiadanie nauczycielki na podst. utworów Cz. Janczarskiego pt.:
„Bałwanek” i „Przyjaciele bałwanka”.
.
Cel poznawczy:
• Zapoznanie ze zjawiskami atmosferycznymi charakterystycznymi dla przedwiośnia:
silniejsze oddziaływanie promieni słonecznych, opady deszczu.
Cele kształcące:
• Ćwiczenia ortofoniczne: kap, kum, kle;
• Rozpoznawanie i nazywanie odgłosów wydawanych przez bociana i Ŝabę;
• Nabywanie umiejętności posługiwania się słowami określającymi: połoŜenie
przedmiotów w przestrzeni: na, pod, obok, za.
Cel wychowawczy:
• Rozumienie znaczenia okazywania dobroci i koleŜeństwa.
Środki dydaktyczne:
ilustracje do opowiadania, emblematy Ŝabek i bocianów, nagrania odgłosów Ŝab i bociana
Metody:
słowna, czynna, oglądowa, pedagogiki zabawy, metoda nauki czytania I. Majchrzak
Treści programowe:
Reagowanie na polecenia nauczyciela, wykonywanie poleceń. S.9 Wykorzystywanie
naturalnych sytuacji do ukazania dobra, Ŝyczliwości i koleŜeństwa. S. 11 Codzienny pobyt na
świeŜym powietrzu bez względu na porę roku. S.19 Udział w zabawach ze śpiewem,
ilustrowanie piosenek ruchem. S. 31 Odtwarzanie ruchem zjawisk zaobserwowanych w
środowisku S. 34 Obserwowanie pogody i typowych zjawisk atmosferycznych np. wiatr,
deszcz S. 37 WdraŜanie dzieci do przestrzegania zasad poszanowania przyrody np. nie
zrywania bez potrzeby kwiatów. S.37 Ćwiczenia oddechowe, polegające na wprawianiu w
ruch lekkich przedmiotów. S. 47 Obcowanie z wytworami sztuki, z artystyczną ilustracją.
S.42 Swobodne wypowiedzi dzieci na temat treści obrazków. Ćwiczenia artykulacyjne
wyrabiające mięśnie narządów mowy, na samogłoskach, łatwiejszych spółgłoskach oraz
zgłoskach. S. 48 Rozpoznawanie głosów wydawanych przez zwierzęta. S. 52 Nabywanie
umiejętności posługiwania się słowami określającymi: połoŜenie przedmiotów w przestrzeni:
na, pod, obok, za. S.57
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie.
2. Zabawa przy piosence „Leci marzec”- dzieci ilustrują słowa ruchem.
3. Usadzenie dzieci przed tablicą.
- Czego szukał marzec?
-Jaka pora roku się zbliŜa?
Określanie pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla przedwiośnia.
4. Opowiadanie nauczycielki na podst. utworów Cz. Janczarskiego pt.: „Bałwanek” i
„Przyjaciele bałwanka”.
-Kto występował w tym opowiadaniu?
-Jaką porą roku dzieci ulepiły bałwana?
-Dlaczego bałwanek zaczął się topić?,
-W jaki sposób miś Uszatek pomógł bałwankowi?
-Dokąd odpłynął bałwanek?
-Dlaczego miś pomagał bałwankowi?
(ocena postępowania misia Uszatka - realizacja celu wychowawczego)
5. Przerwa śródlekcyjna – zabawa metodą pedagogiki zabawy „Pada deszczyk”.
6. Rozdanie wizytówek: globalne czytanie wyrazu wiosna, wskazywanie takich samych liter
w wyrazie wiosna i w swoim imieniu.
7.Rozwiązanie zagadki słuchowej (bocian, Ŝaba).
8.Zabawa dydaktyczna „Gdzie schowała się Ŝabka?”- nabywanie umiejętności posługiwania
się słowami określającymi: połoŜenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod, obok, za.
9. Praca przy stolikach – rysowanie kredką ukośnych kresek (padający deszcz na rosnące
kwiaty).
10. Zabawa ruchowa „Bocian i Ŝaby”- kumkanie Ŝab-skaczą Ŝabki i mówią: kum, głos
bociana-dzieci chodzą z wysokim unoszeniem kolan i naśladują głos bociana: kle. Później
następuje zmiana.
11. Podziękowanie i poŜegnanie.