Numer projektu MEN_9/2

Transkrypt

Numer projektu MEN_9/2
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
K-96
Konspekt projektu
Temat: Zmysłami otwieram okna i drzwi na mój świat
Cel główny projektu:
- poznanie budowy i znaczenia narządów zmysłów w życiu człowieka,
- rozwijanie aktywnej i odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia,
Cele projektu:
Wiedza:
pozyskanie informacji z różnych źródeł na temat narządów zmysłu człowieka,
poznanie budowy i funkcji narządów zmysłu,
zdobycie wiedzy o chorobach wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania,
narządów zmysłu,
poszerzenie wiadomości dotyczących powstawania dźwięku i obrazu,
poznanie etapów stosowania metody badawczej w edukacji przyrodniczej,
Umiejętności:
doskonalenie umiejętności wynikających z podstawy programowej z zakresu
przedmiotów matematyczno-przyrodniczych,
praktyczne wykorzystanie wiedzy matematycznej do rozwiązywania problemów
z zakresu innych dziedzin,
selekcjonowanie pozyskanych z różnych źródeł informacji,
rozwijanie umiejętności analizy wyników badań,
podejmowanie i organizowanie działań służących ochronie własnego zdrowia,
rozpoznane związku budowy małżowiny usznej z funkcja narządu słuchu,
wyjaśnienie przebiegu powstawania dźwięku,
wyjaśnienie roli i budowę receptorów zmysłu,
doskonalenie umiejętności prawidłowego konstruowania schematów, tabel,
wykresów,
identyfikowanie związków i zależności funkcjonowania narządów zmysłów
a nieprzestrzeganie zdrowego trybu życia,
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
wyjaśnianie skutków i przyczyn chorób oczu,
podejmowanie i organizowanie działań służących ochronie własnego zdrowia,
kształcenie umiejętności organizacji pracy w grupie.
Postawy:
rozbudzenie postaw prozdrowotnych,
kształtowanie aktywnej i odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia,
pobudzenie do refleksji nad stanem własnego zdrowia
Metody, formy i narzędzia stosowane w realizacji projektu:
Zajęcia będą prowadzone metodą projektu z wykorzystaniem multimedialnych
materiałów e-learningowych, stanowiących teoretyczne wsparcie w/w tematu. Realizacja
poszczególnych zadań wymagać będzie sprzętu komputerowego oraz zasobów Internetu.
Umożliwi to wykorzystanie w pracach zespołów dostępnych materiałów edukacyjnych, takich
jak programy komputerowe, symulacje doświadczeń, filmy, zdjęcia, mapy, schematy, tabele,
dokumenty itp. Na tablicy interaktywnej można kreować pomysły, tworzyć symulacje i
projekty.
Propozycja metod i form pracy do wykorzystania w realizacji projektu:
metody praktyczne: metoda projektu, ćwiczenia przedmiotowe, laboratoryjne, pokaz;
praca z materiałem źródłowym,
wywiad,
rozmowa,
pogadanka,
wykład informacyjny,
metod naukowa: obserwacja, doświadczenia;
metody problemowe: aktywizujące m.in. mapa mentalna
Formy pracy:
zbiorowe (zajęcia laboratoryjne, zajęcia terenowe, prace domowe)
indywidualne,
grupowe
Harmonogram działań
Czas realizacji projektu: klasa II – jeden semestr 2011r.
Istotną cechą metody projektu jest duża samodzielność uczniów, zarówno na etapie
planowania, jak i realizacji i prezentowania efektów.
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Działania ujęte w harmonogramie projektu są tylko propozycją zadań umożliwiających
realizację celów.
Uwzględniając powyższe założenia oraz biorąc pod uwagę zróżnicowanie poziomu
wiedzy uczniów i możliwości realizacyjne zespołów dopuszcza się możliwość:
- wprowadzania zmian w zakresie zadań umożliwiających osiągnięcie celów projektu,
- wyboru metod i form oraz czasu realizacji poszczególnych zadań,
- wyboru sposobu prezentacji efektów działań.
Treści nauczania
(wymagania szczegółowe)
Zadania do realizacji
Podstawowe umiejętności życia w grupie.
Uczeń:
- omawia i stosuje zasady komunikowania się
i współpracy w grupie.
Życie społeczne.
Uczeń:
- wyjaśnia znaczenie podstawowych norm
współpracy między ludźmi, w tym
wzajemności, odpowiedzialności i zaufania.
Praca i przedsiębiorczość.
Uczeń:
-stosuje w praktyce podstawowe zasady
organizacji pracy.
I. Dokonanie ustaleń organizacyjnych w
ramach zespołu projektowego.
1. Zapoznanie się z projektem.
2. Omówienie zadań do realizacji.
3. Zaplanowanie realizacji zadań: ustalenie
celów, podziału zadań i ich przydziału,
omówienie harmonogramu oraz sposobu
4. oceny efektów
5. Opracowanie regulaminu współpracy w
grupie, zawarcie kontraktu grupowego
Statystyka opisowa i wprowadzenie do
rachunku prawdopodobieństwa.
Uczeń:
- wyszukuje, selekcjonuje i porządkuje
informacje z dostępnych źródeł,
Narządy zmysłów.
Uczeń:
- przedstawia budowę oraz wyjaśnia sposób
ich działania;
- przedstawia rolę zmysłu równowagi,
zmysłu smaku i zmysłu węchu i wskazuje
II. Gromadzenie informacji o zmysłach
człowieka.
1. Przygotowanie plansz, rysunków, modeli,
filmów, artykułów związanych z
narządami zmysłów człowieka.
2. Opracowanie plakatu przedstawiającego
górną partię ciała człowieka.
3. Zaznaczenie na plakacie narządów zmysłu
wraz z funkcja jaką pełnią.
4. Korzystając z różanych źródeł informacji
wyszukanie danych związanych z budową
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
lokalizację odpowiednich narządów i
receptorów;
Statystyka opisowa i wprowadzenie do
rachunku prawdopodobieństwa.
Uczeń:
- przedstawia dane w tabeli,
przedstawia dane w tabeli, za pomocą
diagramu słupkowego lub kołowego;
Stan zdrowia i choroby.
Uczeń:
- przedstawia znaczenie pojęć „zdrowie” i
„choroba”
Narządy zmysłów.
Uczeń:
- przedstawia budowę oka oraz wyjaśnia
działania;
- przedstawia przyczyny powstawania oraz
sposób korygowania wad wzroku
(krótkowzroczność, dalekowzroczność,
astygmatyzm);
Fale elektromagnetyczne i optyka.
Uczeń:
- opisuje bieg promieni przechodzących przez
soczewkę skupiającą i rozpraszającą
- rysuje konstrukcyjnie obrazy wytworzone opisuje rolę soczewek w korygowaniu wad
wzroku;
Wymagania doświadczalne
- wytwarza za pomocą soczewki skupiającej
ostry obraz przedmiotu na ekranie,
odpowiednio dobierając doświadczalnie
położenie soczewki i przedmiotu.
i funkcją poszczególnych narządów
zmysłu, zaburzeń w ich funkcjonowaniu,
sposobu korygowania oraz wpływu hałasu
na zdrowie człowieka.
III. Opracowanie zagadnień związanych ze
zmysłem wzroku.
1. Wykonanie schematu budowy oka
człowieka.
2. Opisanie nazw struktur budujących oko.
3. Wykonanie tabeli przedstawiającej funkcje
poszczególnych struktur oka.
4. Opracowanie animacji komputerowej
przedstawiającej budowę oka
„normalnego” oraz zmiany, jakie
zachodzą w tej budowie w trakcie
powstawania wad wzroku:
krótkowzroczności, dalekowzroczności,
astygmatyzmu.
5. Wykonanie schematu ilustrującego
przebieg bodźca świetlnego w gałce ocznej
i jego zamianę na impulsy nerwowe.
6. Opracowanie w formie tabeli/schematu
współzależności receptorów oka, rodzaju i
przykładu bodźca przez nich odbieranego.
7. Przeanalizowanie i zilustrowanie
przechodzenia promieni świetlnych przez
oko oraz obrazu powstającego w mózgu po
przekazaniu informacji z siatkówki.
8. Wyszukanie i opisanie chorób wzroku
człowieka wynikających ze starzenia się
organizmu.
9. Opisanie danych z wykresu
przedstawiającego odległość najlepszego
widzenia dla osób z różnych grup
wiekowych.
10. Zaprojektowanie pokazu doświadczenia
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
wpływu soczewki na obraz przedmiotu na
obserwowanego na ekranie.
Zalecane doświadczenia i obserwacje.
Uczeń:
dokonuje obserwacji:
- wykazujących obecność plamki ślepej na
siatkówce oka,
Wymagania przekrojowe.
Uczeń:
- opisuje przebieg i wynik przeprowadzanego
doświadczenia, wyjaśnia rolę użytych
przyrządów, wykonuje schematyczny rysunek
obrazujący układ doświadczalny;
Narządy zmysłów.
Uczeń:
- przedstawia budowę oraz wyjaśnia sposób
ich działania;
- przedstawia rolę zmysłu i wskazuje
lokalizację odpowiednich narządów i
receptorów;
IV. Przeprowadzenie doświadczeń badających
właściwości zmysłu wzroku.
1. Odszukanie plamki ślepej.
- przyszykowanie kartki papieru z
narysowanym krzyżykiem i kółkiem
oddalonym od siebie 4cm
- zakrycie lewego oka i wpatrywanie się w
krzyżyk
- przesuwanie kartki do prawego oka
- zaobserwowanie zniknięcia kołka z pola
widzenia (oznacza, że obraz kółka znalazł
się w plamce ślepej)
- opisanie miejsca położenia plamki ślepej
w gałce ocznej.
2. Rozróżniania kolorów w ciemności.
- przygotowanie kolorowych przedmiotów;
kartki, flamastry, klocki
- zamkniecie się w ciemnym pokoju,
zasłonięcie okien, zgaszenie światła,
- obejrzenie dokładne przedmiotów w celu
określenia ich barwy
- wpuszczenie odrobiny światła do pokoju
- ponowne zaobserwowanie barwy
przedmiotów
- opisanie wyników i wniosków z
doświadczenia (z budowy oka wynika, że
aby je zobaczyć musza być dobrze
oświetlone lub same powinny świecić)
3. Zbadanie, czy jedno oko widzi równie
dobrze jak dwa.
- przygotowanie ołówka i kartki
- narysowanie kropki na kartce
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
- trzymanie kartki w wyciągniętej ręce
- zamkniecie jednego oka i dotkniecie
kropki końcem ołówka
- powtórzenie tej czynności w szybkim
zdecydowanym ruchem
- opisanie wyników i wniosków z
doświadczenia (dzięki pracy obojga oczu
widziany obraz jest przestrzenny i
prawidłowo zostaje oceniona odległość)
Liczby wymierne (dodatnie i niedodatnie).
Uczeń:
- interpretuje liczby wymierne na osi
liczbowej
Wymagania przekrojowe.
Uczeń:
- sporządza wykres na podstawie danych z
tabeli;
Narządy zmysłów.
Uczeń:
- przedstawia budowę ucha oraz wyjaśnia
sposób ich działania;
- przedstawia rolę zmysłu równowagi,
Właściwości materii.
Uczeń:
- posługuje się pojęciem ciśnienia
Ruch drgający i fale.
- posługuje się pojęciami amplitudy drgań,
okresu, częstotliwości do opisu drgań,
- opisuje mechanizm przekazywania drgań z
jednego punktu ośrodka do drugiego
w przypadku fal dźwiękowych w powietrzu;
- posługuje się pojęciami infradźwięki i
4. Zbadanie złudzenia optycznego.
- przygotowanie gotowych form rysunków,
podczas oglądania których spostrzeżenia
wzrokowe człowieka podlegają
złudzeniom.
V. Opracowanie zagadnień związanych ze
zmysłem słuchu.
1. Wykonanie rysunku budowy ucha
człowieka.
2. Opisanie nazw struktur budujących ucho.
3. Zaznaczenie na rysunku elementów
budowy ucha zewnętrznego i
wewnętrznego.
4. Wykonanie i opisanie schematu
ilustrującego przebieg bodźca
akustycznego i miejsca powstawania
wrażeń słuchowych.
5. Zaznaczenie na rysunku/schemacie
elementów ucha, które pod wpływem fal
akustycznych będą drgać i drgania te
przekażą do ucha wewnętrznego.
6. Wskazanie na modelu ucha wewnętrznego,
położenie zmysłu równowagi.
7. Opisanie zjawiska związanego z
momentem gorszego słyszenia podczas
nurkowania, jazdy szybką windą,
pokonywania wzniesień.
8. Omówienie z wykorzystaniem modelu
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
ultradźwięki.
Procenty.
Uczeń:
- przedstawia część pewnej wielkości jako
procent;
- oblicza procent danej liczby;
Narządy zmysłów.
Uczeń:
- przedstawia podstawowe zasady higieny
narządów wzroku i słuchu
- przedstawia wpływ hałasu na zdrowie
człowieka;
Liczby wymierne dodatnie.
Uczeń:
- stosuje obliczenia na liczbach wymiernych
do rozwiązywania problemów w kontekście
praktycznym,
- dodaje, mnoży również z wykorzystaniem
kalkulatora
Wymagania przekrojowe.
Uczeń:
- sporządza wykres na podstawie danych z
tabeli;
Gmina jako wspólnota mieszkańców.
Uczeń:
- nawiązuje kontakt z lokalnymi instytucjami
publicznymi;
ucha, rysunku, drogi prowadzącej do
powstania wrażeń dźwiękowych.
Zadania dodatkowe
9. Zgromadzenie danych związanych z
granicami sił słyszalności u zwierząt np. u
człowieka, psa, nietoperza, słonia.
10. Zestawienie danych na wykresie np.
słupkowym przedstawiającym odbieraną
liczbę drgań na sekundę u poszczególnych
zwierząt.
11. Opisanie różnic w odbieraniu
infradźwięków i ultradźwięków.
VI. Poznanie zasad higieny narządów wzroku i
słuchu.
1. Wykonanie wykresu
słupkowego/kołowego przedstawiającego
odsetek ludzi obarczonych wadami
wzroku.
2. Opracowanie wykazu zaleceń dotyczących
ochrony oczu w trakcie nauki, pracy.
3. Nawiązanie współpracy z przechodnia
lekarską.
4. Zbadanie stopnia widzenia przez
pielęgniarkę.
5. Wykonanie tabeli, rysunków,
przedstawiających skalę decybelową
natężenia i rodzajów dźwięków
bezpiecznych dla zdrowia człowieka i
poziom dB szkodliwych dla zdrowia.
6. Opracowanie ulotki przedstawiającej
negatywny wpływ hałasu na zdrowie
człowieka oraz formy higieny narządu
słuchu.
7. Obliczenie prędkości dźwięku mierząc
odstęp czasu między np. błyskiem a
hukiem na danej odległości.
8. Przeanalizowanie prędkości rozchodzenia
się dźwięków w substancjach o różnych
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
stanach skupienia.
Substancje i ich właściwości.
Uczeń:
9. Na podstawie danych obliczenie prędkości
-opisuje ziarnistą budowę materii;
drgań w wodzie w zależności od jej
temperatury.
Ruch prostoliniowy i siły.
Uczeń:
10. Opracowanie wykresu zależności
- posługuje się pojęciem prędkości do opisu
prędkości drgań od temperatury wody.
ruchu;
11. Omówienie wpływu temperatury na ruch
atomów w danej substancji np. w wodzie
Właściwości materii.
Uczeń:
- analizuje różnice w budowie mikroskopowej
ciał stałych, cieczy i gazów;
Narządy zmysłów.
VII. Opracowanie zagadnień związanych ze
Uczeń:
zmysłem węchu, smaku, dotyku.
- przedstawia budowę oraz wyjaśnia sposób
ich działania;
1. Wykonanie rysunków w przekroju
- przedstawia rolę zmysłu równowagi,
poprzecznym nosa, skóry.
zmysłu smaku i zmysłu węchu i wskazuje
2. Zaznaczenie elementów budowy.
lokalizację odpowiednich narządów i
3. Opisanie pełnionych funkcji przez nos i
receptorów;
skórę.
4.
Wykonanie z masy solnej modelu języka
Liczby wymierne dodatnie.
Uczeń:
zaznaczeniem elementów budowy wraz z
- stosuje obliczenia na liczbach wymiernych
rozmieszczonymi kubkami smakowymi
do rozwiązywania problemów w kontekście
(gorzkim, słodkim, kwaśnym, słonym)
praktycznym,
5. Korzystanie z różnych źródeł w
opracowaniu tabeli zawierającej choroby
Skóra.
Uczeń:
skóry i ich przyczyn.
- podaje funkcje skóry,
6. Przygotowanie zdjęć pokazujących wygląd
- rozpoznaje elementy jej budowy oraz
skóry ze zmianami nowotworowymi.
przedstawia jej cechy adaptacyjne do
7. Opisanie podstawowych zasad higieny
pełnienia funkcji ochronnej, zmysłowej i
skóry.
termoregulacyjnej;
8. Przyniesienie i zaprezentowanie rożnych
- opisuje stan zdrowej skóry oraz rozpoznaje
produktów np. kosmetycznych służących
niepokojące zmiany na skórze, które
dbaniu o skórę.
wymagają konsultacji lekarskiej.
9. Porównanie wielkości powierzchni skóry z
powierzchnią płuc.
Stan zdrowia i choroby.
Uczeń:
10. Obliczenie skali różnic powierzchni
przedstawia czynniki sprzyjające rozwojowi
wymiany gazowej miedzy skóra a płucami.
choroby nowotworowej np. promieniowanie
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
UV) oraz podaje przykłady takich chorób;
Narządy zmysłów.
Uczeń:
- skazuje lokalizację receptorów;
Zalecane doświadczenia i obserwacje.
Uczeń:
- planuje i przeprowadza doświadczenie:
sprawdzające gęstość rozmieszczenia
receptorów w skórze różnych części ciała,
Wymagania przekrojowe.
Uczeń:
- opisuje przebieg i wynik przeprowadzanego
doświadczenia,
- wykonuje schematyczny rysunek obrazujący
układ doświadczalny;
VIII. Przeprowadzenie doświadczeń
badających właściwości skóry i języka.
1. Badanie położenia receptorów na
skórze.
Połączenie ze sobą za pomocą gumki
recepturki, dwóch dobrze
zatemperowanych ołówków.
Zasłonięcie drugiej osobie oczu
Dotykanie w różnych miejscach skóry
Wyczucie liczby odczuwalnych ukłuć w
danym miejscu
Opracowanie mapy ciała z wykazaniem
różnego nasilenia występowania
receptorów na skórze
2. Zbadanie która część ciała reaguje na
dotyk.
przygotowanie kawałka waty i plastikowej
łyżeczki
położenie waty na zewnętrznej części
dłoni, potem na wewnętrznej
położenie waty na różnych częściach ciała
( na twarzy, ramieniu, głowie)
dotkniecie łyżeczką języka, policzków,
dziąseł,
opisanie wyników i wniosków z
doświadczenia (zmysł dotyku
rozmieszczony jest na całej powierzchni
ciała)
3. Sporządzenie mapy smaku na języku.
Przygotowanie kroplomierza, czterech
szklanek, soli, miodu, kawy, wody, soku z
cytryny, lusterka, kartki papieru, flamastry
w czterech kolorach.
W szklankach z odrobiną wody
rozpuszczenie po jednej z substancji.
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”
Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Życie w grupie
Uczeń:
- stosuje podstawowe zasady organizacji
pracy,
- doskonali umiejętność skutecznego
porozumiewania się w różnych sytuacjach,
prezentacji własnego punktu widzenia i brania
pod uwagę poglądów innych.
Narysowanie na kartce schematu języka.
Delikatne i ostrożne kolejne nanoszenie
kroplomierzem na poszczególne obszary
języka zgromadzone roztwory substancji.
Po każdej próbie z jedna substancją
dokładnie umycie kroplomierza i
przepłukanie jamy ustnej.
Wyczucie bardzo wrażliwego obszaru na
języku na dana substancje,
Zaznaczenie kolorem właściwej część
języka na kartce.
Opisanie wyników i wniosków z
doświadczenia (poszczególne obszary
języka są wrażliwe na określony smakgorzki, słodki, kwaśny, słony)
IX. Dokonanie podsumowania projektu.
1. Uzupełnienie wcześniej opracowanej
dokumentacji.
2. Opracowanie albumu zmysłów człowieka,
opisu chorób z wykorzystaniem rysunków
, zdjęć.
3. Opracowanie prezentacji multimedialnej z
wykorzystaniem zdjęć, diagramów, tabel,
itd.
4. Opracowanie posteru (-ów) , gazetki
szkolnej.
5. Prezentacja wyników projektu „Zmysłami
otwieram okna i drzwi na mój świat”.
na lekcjach, w klasach, na apelu, stronie
WWW szkoły.
6. Ocena projektu
7. Opracowanie sprawozdania z realizacji
projektu.
Projekt realizowany przez Uniwersytet w Białymstoku w partnerstwie z Combidata Poland sp. z o.o. w ramach umowy o dofinansowanie
projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa
jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia – projekty konkursowe”