Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach.

Transkrypt

Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach.
Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach.
Scenariusz lekcyjny
Klasa: I „c” liceum ogólnokształcące (profil bezpieczeństwo wewnętrzne).
Czas trwania zajęć: 45 minut.
Nauczany przedmiot: matematyka.
Program nauczania: Kształcenie w zakresie podstawowym autor programu
Alina
Przychoda, Zygmunt
Łaszczyk. Program nauczania
w liceach
i technikach.
Temat zajęć: Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach.
Cele lekcji:
Uczeń potrafi:
A:. definiować pojęcie logarytmu; zapisać wzory na logarytm iloczynu,
logarytm ilorazu, logarytm potęgi o wykładniku naturalnym;
B: obliczać logarytm liczb dodatnich; wykonać działania na logarytmach
korzystając z wzorów na logarytm iloczynu, logarytm ilorazu, logarytm
potęgi o wykładniku naturalnym;
C: zastosować definicję logarytmu i poznane prawa działań na
logarytmach;
D: zaprojektować rozwiązanie zadania o podwyższonym stopniu
trudności z zastosowaniem logarytmów liczb dodatnich i działań na
logarytmach.
Postawy i zainteresowania:
wykształcenie umiejętności operowania obiektami abstrakcyjnymi;
kształtowanie postaw dociekliwych, poszukujących i krytycznych;
dbanie o estetykę: jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań;
Przygotowała Anna Kuśnierz
Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach.
doskonalenie umiejętność pracy na tablicy interaktywnej w programie
Interwrite.
Strategie nauczania: A- asocjacyjna, O – operacyjna.
Metody nauczania:
dyskusja dydaktyczna (M1);
ćwiczenia przedmiotowe (M2);
programowana z użyciem tablicy interaktywnej(M3).
Zasady dydaktyczne:
świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie nauczania –
uczenia się;
zasada systematyczności i logicznej kolejności.
Formy pracy uczniów:
zbiorowa (F1);
indywidualna (F2);
praca z wykorzystaniem tablicy interaktywnej (F3).
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna z programem Interwrite;
rzutnik multimedialny;
lista zadań opracowana na podstawie zadań umieszczonych na portalu
matematycznym www.zadania.info.pl
Wykaz piśmiennictwa: dla ucznia i nauczyciela: lista zadań opracowana na
podstawie
zadań
www.zadania.info.pl
Przygotowała Anna Kuśnierz
umieszczonych
na
portalu
matematycznym
Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach.
Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Sposoby
realizacji
Etapy ( fazy )
Zagadnienia, zadania, problemy lekcji
lekcji
zagadnień,
zadań,
problemów
Spełnienia
założonych
celów
Uwagi o
realizacji
lekcji
Faza wstępna
Czynności organizacyjne.
Sprawdzenie zadania domowego.
Przypomnienie przez uczniów: definicji logarytmu, wzorów na logarytm M1, M3, F1, F2
A, B
iloczynu, logarytm ilorazu, logarytm potęgi.
Faza realizacyjna
Rozwiązywanie zadań:
Zadanie 1.
M1, M2, M3, F1, A, B, C
F2, F3
Zadanie 2.
Zadanie 3.
M1, M2, M3, F1, A, B, C
Przygotowała Anna Kuśnierz
uczniów;
nauczyciel
M1, M2, M3, F1, A, B, D
inspiruje,
M1, M2, M3, F1, A, B, D
F2, F3
Zadanie 5
zadań przez
F2, F3
F2, F3
Zadanie 4.
Rozwiązywanie
M1, M2, M3, F1, A, B, C
naprowadza
uczniów,
zadając im
pytania
Strona 1
Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach.
Zadanie 6.
Zadanie 7.
F2, F3
pomocnicze,
M1, M2, M3, F1, A, B, C
uczniowie zaś
F2, F3
prowadzą na
M1, M2, M3, F1, A, B, C
F2, F3
Zadanie 8.
M1, M2, M3, F1, A, B, C
F2, F3
Zadanie 9.
tablicy
poszczególne
etapy
rozwiązania
zadania.
M1, M2, M3, F1, A, B, D
F2, F3
Zadanie 10.
M1, M2, M3, F1, A, B, C
F2, F3
Faza
Podsumowanie zajęć. Sprawdzenie przy pomocy pytań stopnia opanowania
podsumowująca
i zrozumienia omawianego tematu.
Słowna lub wyrażona stopniem ocena pracy uczniów.
Zadanie pracy domowej.
Opracowała Anna Kuśnierz
Przygotowała Anna Kuśnierz
Strona 2
Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach.
Załącznik 1.
Zadania wybrane z portalu matematycznego www.zadania.info.pl
Przygotowała Anna Kuśnierz