Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
SCENARIUSZ lekcji matematyki w zasadniczej szkole zawodowej
Temat zajęć: Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa w sytuacjach praktycznych.
CZĘŚĆ OGÓLNA
1. Cele lekcji, metody i pomoce
a) Wiadomości i umiejętności
Cele – uczeń potrafi :
 zna treść twierdzenia Pitagorasa i potrafi zapisywać go za pomocą równań,
 odszukiwać trójkąty prostokątne w zadaniach,
 stosować twierdzenie Pitagorasa w sytuacji życia codziennego
 wykorzystać zasady działań na potęgach i pierwiastkach,
 doskonalić technikę obliczeń.
b) Metody i formy pracy
Metoda ćwiczeń praktycznych w tym sytuacji z życia codziennego, metoda akyywizujaca.
Praca w dwuosobowych zespołach i z całą klasą.
c) Środki dydaktyczne
Karty pracy, ilustracje na tablicy interaktywnej z kart pracy oraz film z zasobów
edukacyjnych.
CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA
2. Przebieg zajęć:
a) WPROWADZENIE
 Podanie tematu i celów lekcji.
 Przypomnienie treści twierdzenia Pitagorasa.
 Ćwiczenia w obliczaniu przyprostokątnych i przeciwprostokątnej w trójkącie
prostokątnym stosując zależności długości boków z twierdzenia Pitagorasa –
utrwalenie znajomości twierdzenia Pitagorasa.
Uczniowie zapisują rozwiązania w zeszycie.
Ćw. 1. Oblicz długość przeciwprostokątnej w trójkącie
prostokątnym, o przyprostokątnych długości 8m i 15 m.
Wykonaj rysunek pomocniczy.
Ćw.2. Oblicz długość jednej z przyprostokątnych w
trójkącie prostokątnym, jeżeli druga przyprostokątna ma długość a przeciwprostokątna
13dm. Wykonaj rysunek pomocniczy.
Scenariusz powstał na zajęciach „TIK w edukacji” w ramach projektu „Jakość to nasz cel”
realizowanego przez Niepubliczną Zasadniczą Szkołę Zawodową w Stepnicy.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
b) ROZWINIĘCIE
I. Wskazywanie trójkąta prostokątnego w figurach
KARTA PRACY NR 1
Zadanie 1. Zacieniuj trójkąt prostokątny w danej figurze i zapisz dla tego trójkąta równość
wynikająca z twierdzenia Pitagorasa.
Zadanie 2. Zaznacz trójkąt prostokątny w sytuacji przedstawionej na rysunku. Fotografie
wyświetlane są na tablicy interaktywne.
Scenariusz powstał na zajęciach „TIK w edukacji” w ramach projektu „Jakość to nasz cel”
realizowanego przez Niepubliczną Zasadniczą Szkołę Zawodową w Stepnicy.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
II. Układanie treści i rozwiązywanie zadań do sytuacji praktycznych
KARTA PRACY NR 2
Zadanie1, Ułóż treść zadania do sytuacji przedstawionej na rysunku i rozwiąż zadanie
a)
b) łyżeczka ma długość 13 cm
y
x
III. Rozwiązywanie zadań praktycznych z zastosowaniem Twierdzenia Pitagorasa.
KARTA PRACY NR 3
Zadanie 1. Jak wysokie było drzewo skoro złamało się na wysokości 3 m a jego wierzchołek upadł w
odległości 4m od pnia drzewa?
Rysunek pomocniczy: Rozwiązanie:
Zadanie 2. Rozkładana drabina ma 2.5 metra długości. Jak szeroko muszą być rozstawione jej nogi,
aby sięgała 2 metrów ?
Rysunek pomocniczy:
Rozwiązanie:
Zadanie 3. Jak obliczyć długości dwóch lin mocujących maszt? Końce tych lin są umocowane w
odległości (licząc w poziomie) 150m od masztu. Liny są zaczepione na wysokości: 125m, 173m.
Rysunek pomocniczy:
Rozwiązanie:
c) ZAKOŃCZENIE:
Na zakończenie zaprezentujemy wyniki pracy i dokonamy oceny
aktywności uczniów.
*** Ciekawe zadanie – obejrzyj film i postaraj się rozwiązać zadanie na następne zajęcia.
Zadanie domowe: rozwiąż 2 zadania z filmu
Uczniowie zaznaczają na tablicy odpowiednią ikonę emotki. Oceń swoją
postawę-aktywność na lekcji:
1. Pozytywna
2. Negatywna
3. Obojętna 4. Trudno określić
Scenariusz powstał na zajęciach „TIK w edukacji” w ramach projektu „Jakość to nasz cel”
realizowanego przez Niepubliczną Zasadniczą Szkołę Zawodową w Stepnicy.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uzasadnienie: Na lekcji zostaną wykorzystane ilustracje wyświetlane na tablicy interaktywnej
z kart pracy. Uczniowie będą mieli możliwość oglądania ilustracji na dużym ekranie. Na
każdym wyświetlonym obrazie/zdjęciu/tekście mogą pisać, notować, zaznaczać, podkreślać.
Do pokazów zostanie wykorzystane oprogramowanie tablicy – Four Touch e Board 5Lite.
Dzięki wykorzystaniu tablicy interaktywnej uczniowie będą bardziej zainteresowani lekcją,
skupią uwagę na zagadnieniu, nie muszą sporządzać dużej ilości notatek w zeszytach, przez
co mają więcej czasu na ćwiczenia. Zaletą wykorzystania tablicy jest możliwość obserwacji,
analizy i natychmiastowego opisu obiektów przez wszystkich uczestników zajęć w tym
samym czasie.
Na zakończenie wspólnie (cała klasa) obejrzy film z zasobów edukacyjnych na zastosowanie
twierdzenia Pitagorasa. Polecenie pracy domowej uczniowie mają w treści filmu, dzięki
dostępności do scenariusza lekcji na stronie szkoły uczeń z łatwością przypomni sobie czego
nauczył się na lekcji, jakie umiejętności będą od niego wymagane i nie zapomni co było
zadaniem domowym.
Scenariusz powstał na zajęciach „TIK w edukacji” w ramach projektu „Jakość to nasz cel”
realizowanego przez Niepubliczną Zasadniczą Szkołę Zawodową w Stepnicy.
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

Podobne dokumenty