Twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa.

Transkrypt

Twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa.
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
● Publiczne Gimnazjum Nr 6 w Opolu
● Data:20.02.2013 r.
● Klasa:.II b
●Czas trwania zajęć: 45 min.
● Nauczany przedmiot: matematyka
● Nauczyciel: Ewa Jakubowska
2.Program nauczania:
Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy IIII gimnazjum). Marta Jucewicz, Marcin Karpiński, Jacek Lech.
3.Temat lekcji:
Twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa.
Podstawa programowa: 10. Figury płaskie. Uczeń:
-stosuje twierdzenie Pitagorasa.
4.Integracja:
Wewnątrzprzedmiotowa.
5.Cele lekcji
Wiadomości:
kategoria A - zapamiętanie
Uczeń potrafi:
-podać twierdzenie Pitagorasa
(A1)
-podać twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa
(A2)
kategoria B – zrozumienie
Ucze potrafi:
-rozpoznawać części składowe twierdzenia
(B1)
-wyjaśnić potrzebę stosowania twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Pitagorasa
(B2)
-dokonywać syntezy dotychczas posiadanych umiejętności z nowo przyswojonymi (B3)
Umiejętności:
kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
-sprawdzić, czy trójkąt o danych bokach jest prostokątny
(C1)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
-sprawdzić, czy trójkąt o danych bokach jest prostokątny
-stosować twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa w zadaniach tekstowych
Postawy i zainteresowania:
-kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności matematycznych;
-kształtowanie postaw dociekliwych, poszukujących, krytycznych;
-motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności.
6.Strategie nauczania:
-strategia przyswajania wiedzy gotowej ;
-strategia problemowa;
( D1)
( D2)
-strategia oddziaływania na rzeczywistość – praktyka, ćwiczenia, zadania.
7.Metody nauczania:
-wykład;
-pogadanka ;
-ćwiczenia;
-praca z książką.
8.Zasady nauczania:
− zasada poglądowości;
-zasada przystępności w nauczaniu (wychodzenie od tego co jest dla uczniów łatwiejsze do tego co
jest trudniejsze);
-zasada operatywności wiedzy (wdrażanie uczniów do samodzielnego rozwiązywania określonych
problemów teoretycznych i praktycznych );
zasada świadomego i aktywnego udziału ucznia w procesie kształcenia (uczniowie rozwiązują
zadania na tablicy oraz w parach);
9.Formy pracy uczniów
-praca zbiorowa;
-praca w grupach - grupy dwuosobowe.
10.Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna;
-podręcznik;
-tablica interaktywna.
11.Wykaz piśmiennictwa
●dla nauczyciela
-podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.126-128
Wersja dla nauczyciela;
●dla ucznia
podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str. 126-128.
12. Organizacja zajęć lekcyjnych.
Etapy lekcji
Zagadnienia,
Sposoby realizacji
zadania,problemy lekcji zagadnień, zadań,
problemów
Faza wstępna
Sprawdzenie zadania
domowego.
Zapisanie tematu lekcji na
tablicy.
Zapoznanie uczniów
z celami lekcji.
Faza realizacyjna
Przypomnienie
twierdzenia Pitagorasa.
Spełnienie
założonych
celów lekcji
Wybrany uczeń
A1
przypomina treść
twierdzenia Pitagorasa.
------------------------------- ----------------------------- -------------------Zapoznanie uczniow
Pokaz na tablicy
B1, B3
zpojęciem twierdzenia
interaktywnej
i twierdzenia odwrotnego prezentacji
do danego. Przykłady
multimedialnej
Uwagi o realizacji
--------------------------Załącznik I.
Uczniowie podejmują
próbę sformułowania
twierdzenia
takich twierdzeń.
------------------------------Sformułowanie
twierdzenia odwrotnego
do twierdzenia Pitagorasa.
------------------------------Sprawdzanie, czy trójkąt
o danych bokach jest
prostokątny.
------------------------------Zastosowanie twierdzenia
odwrotnego do
twierdzenia Pitagorasa
w rozwiązywaniu zadań
z treścią.
Faza
podsumowująca
z przykładami
twierdzeń i twierdzeń
do nich odwrotnych.
odwrotnego do
danego i oceniają, czy
jest ono prawdziwe.
Po kazdej z tych prób
na tablicy
ineraktywnej pojawia
się poprawna
odpowiedź.
----------------------------- -------------------- --------------------------Uczniowie na
A2
podstawie
wcześniejszych
przykładów formułują
twierdzenie odwrotne
do twierdzenia
Pitagorasa.
----------------------------- -------------------- --------------------------Zad.1 str.127
C1
Wybrani uczniowie
rozwiązują przykłady
na tablicy.
----------------------------- -------------------- --------------------------zad.2 str.127
D1, D2
Praca w grupach
i zad.3.str.127.
dwuosobowych.
Prezentacja rozwiązań
zadań na tablicy.
Pytania sprawdzające
stopień utrwalenia
materiału.
- podaj twierdzenie
A2, B2
odwrotne do
twierdzenia Pitagorasa;
- do czego służy to
twierdzenie?
------------------------------- ----------------------------- -------------------- -------------------------Zadanie domowe.
zad.4 str.128
C1
Omówienie poleceń
Ewaluacja lekcji.
zad.5.str.128
zadania domowego.
Opracowała:
Ewa Jakubowska