Scenariusz Lekcji - Kompetentny e

Transkrypt

Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Autor: Mariusz Kudła
Gimnazjum
Przedmiot: zajęcia techniczne
Klasa: 3
Czas trwania: 45 min.
Elementy elektroniczne – rezystor
I.
Odniesienie do podstawy programowej:
Rozpoznawanie urządzeń technicznych i rozumienie zasad ich działania.
1. wyjaśnianie roli elementów elektronicznych (rezystory, kondensatory, dioda
półprzewodnikowa, tranzystor, zwojnica) w obwodzie elektronicznym
2. dobieranie elementów elektronicznych na podstawie danych katalogowych
II. Planowanie pracy o różnym stopniu złożoności, przy różnych formach organizacyjnych pracy.
Cel ogólny lekcji:
Cele szczegółowe lekcji:
 objaśnienie nowej wiedzy, dyskusja, ćwiczenia,
pokaz, quiz
Metody nauczania

Uczeń wie co to jest rezystor i zna jego rolę w obwodzie
elektrycznym
 zna podział rezystorów;
 potrafi wymienić parametry rezystora;
 umie narysować symbole graficzne rezystorów,
termistora, fotorezystora;
 potrafi odczytać wartości rezystancji w oznaczeniu
cyfrowo-literowym, kodem barwnym;
 potrafi podać przykłady zastosowania rezystorów
 umie narysować i przeanalizować schemat obwodu z
rezystorem;
Środki dydaktyczne:
Smartfon, komputer, tablica interaktywna, podręcznik, Internet, kilkanaście rezystorów
o różnych parametrach
Minimalny zakres wiedzy, umiejętności i kompetencji uczniów niezbędnych do
zrozumienia podawanych treści i w opanowania ćwiczonych umiejętności:
Znajomość pojęcia rezystancji elektrycznej, wzór na rezystancję, znajomość pojęcia rezystywności
Zakładany przyrost wiedzy, umiejętności i kompetencji uczniów:
Uczeń poznaje rezystor jako element elektroniczny, nabywa umiejętności odczytywania parametrów
rezystora wykorzystując do tego własny smartfon, rozumie jego rolę i zastosowanie w obwodach
elektrycznych
Wpływ zastosowania środków ICT na wzrost efektywności przyrostu wiedzy,
umiejętności i kompetencji społecznych i personalnych:
Kompetencje personalne
Wiedza
Umiejętności
i społeczne
Poszerzenie wiedzy o rezystancji
elektrycznej, zapoznanie się
z podstawami teoretycznymi
dotyczącymi rezystorów
Nabycie praktycznych
umiejętności odczytywania
parametrów rezystorów,
Rozwiązywanie problemów
w twórczy sposób
Sprawne wykorzystanie
własnych smartfonów, lub
tabletów
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1
Przebieg lekcji z podziałem na czynności nauczyciela, ucznia i przydziałem
czasu oraz wskazaniem miejsc wykorzystania nowoczesnej technologii i jej
rodzajów
L.p
1.
2.
Czynności nauczyciela
Zapoznanie uczniów
z tematem i celami lekcji,
sprawdzenie obecności.
Przypomnienie pojęcia
rezystancji, wzoru na jej
obliczanie
Przedstawienie „prezitacji”
3.
4.
5.
Czynności ucznia
http://prezi.com/wmtmu0flcvsx/el
ementyelektroniczne/?utm_campaign=sha
re&utm_medium=copy
Podział na małe grupy ok. 4
osobowe
Rozdanie przez nauczyciela
wcześniej przygotowanych
rezystorów
6.
Nauczyciel prosi o
wyciągnięcie smartfonów
lub tabletów (minimum 1 na
grupę)
7.
Nauczyciel prosi o
odczytanie wartości
rezystancji z kodu barwnego
rezystorów
Przydział
czasu
Rodzaj
wykorzystanej
technologii
3
Uczniowie słuchają,
podają informacje,
które przyswoili na
poprzedniej lekcji,
zadają pytania
5
Uczniowie oglądają
prezentację prowadzoną
przez nauczyciela
15
Uczniowie dzielą się na
grupy
Uczniowie oglądają
elementy i zapoznają
się z nimi
Uczniowie
wykorzystują swoje
smatfony i uruchamiają
wcześniej
zainstalowaną
(wskazaną przez
nauczyciela) aplikację
Uczniowie z
wykorzystaniem
aplikacji
„ElectroDroid”
odczytują wartości
rezystancji wcześniej
rozdanych elementów
Uczniowie
korzystając z TIK
i podręcznika
wcześniej zapoznali
się z materiałem
wskazanym przez
nauczyciela.
Przygotowana
wcześniej
prezentacja, tablica
multimedialna
1
2
1
Uczniowie
wykorzystują
aplikacje pobraną
wcześniej
z Internetu
8
j.w
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2
Przebieg lekcji z podziałem na czynności nauczyciela, ucznia i przydziałem
czasu oraz wskazaniem miejsc wykorzystania nowoczesnej technologii i jej
rodzajów
8.
Podsumowanie lekcji,
rozwiązanie quizu
utrwalające wiadomości,
zadanie pracy domowej
Uczniowie podają
odczytane wartości
rezystancji i sprawdzają
czy zadanie zostało
poprawnie wykonane.
Uczniowie „na
ochotnika” podchodzą
do tablicy i rozwiązują
krzyżówkę
10
Tablica
interaktywna,
krzyżówka
przygotowany przez
nauczyciela
Uwagi metodyczne
Uczniowie otrzymują zadanie domowe, aby na następną lekcję zapoznać się z informacjami
dotyczącymi rezystancji elektrycznej i rezystora (wykorzystują do tego podręczniki i Internet)
Stosujemy tutaj założenia strategii odwróconej klasy.
Nauczyciel informuje, że na następnej lekcji uczniowie będą pracować w 4 osobowych grupach
i każda z grup musi posiadać co najmniej 1 smartfon i/lub tablet z systemem operacyjnym Android.
Nauczyciel podaje nazwę darmowej aplikacji, którą należy pobrać i zainstalować przed lekcją.
Stosujemy tutaj założenia strategii BYOD
Uczniowie odczytują parametry rezystora za pomocą wcześniej zainstalowanej aplikacji
i porównują wyniki pomiędzy poszczególnymi grupami.
Nauczyciel podsumowuje i podaje poprawne wartości odczytanych parametrów.
Pod koniec lekcji w celu utrwalenia wiadomości uczniowie rozwiązują quiz w postaci krzyżówki
przygotowany przez nauczyciela z wykorzystaniem strony www.learningapps.org
Ewaluacja wstępna, bieżąca i końcowa osiągnięć uczniów:
Cele lekcji zostały osiągnięte, jedyne problemy pojawiły się podczas podziału na grupy, ponieważ
nie wszyscy uczniowie posiadali zainstalowaną wcześniej aplikację (lub posiadali smrtfony z innymi
systemami operacyjnymi), dlatego też czas w tym elemencie czas się wydłużył (konieczna była zamiana
miejsc tak aby w każdej z grup był odpowiednio przygotowany smatfon). W przypadku wydłużenia
niektórych części lekcji, dzięki formie realizacji ćwiczenia, istnieje możliwość zadania go jako pracy
domowej i uczniowie krzyżówkę mogą rozwiązać w domu.
Rekapitulacja:
W przygotowaniu i poprowadzeniu lekcji zastosowano dwie strategie: odwróconej klasy i BYOD,
dzięki temu uczniowie mogli poznać w sposób praktyczny metody odczytywania parametrów rezystorów
wykorzystując do tego aplikację przeznaczoną dla elektroników zainstalowaną na swoich urządzeniach
mobilnych.
Załączniki:
1. Prezentacja przygotowana przez nauczyciela http://prezi.com/wmtmu0flcvsx/elementyelektroniczne/?utm_campaign=share&utm_medium=copy
2. Link do krzyżówki rozwiązywanej na lekcji:
http://LearningApps.org/watch?v=pg2gx72x301
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3

Podobne dokumenty