Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 letnich

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 letnich
Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 letnich
Temat: „ Pies – przyjaciel człowieka’
Opracowanie : Beata Witek
Cele ogólne :
- wzbogacenie wiadomości na temat psa
- kształtowanie odpowiedzialności za zwierzęta domowe
- prezentowanie literatury związanej z tematem
- zapoznanie z przykładowymi sytuacjami w których pies pomaga człowiekowi.
Cele operacyjne :
- uważnie słucha prezentowanego utworu
- wypowiada się na podany temat
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- naśladuje głosy zwierząt
- estetycznie wykonuje pracę plastyczną.
Pomoce: ilustracje psów, podpisy do ilustracji, opaski kotka i psa, sylwety psów, grysik,
kasza jęczmienna, klej, farby, płyta CD,
Przebieg :
1. Powitanie: taniec „Boggi Woggi „
* „ Iskierka przyjaźni” zabawa integracyjna
* „Podaj swoje imię”- dzieci podają swoje imię sylabami , wyklaskując jednocześnie
2. Nauczyciel : „Mam dla was zagadkę” , której rozwiązanie podpowie wam o czym
będziemy dziś rozmawiać. Zadaniem dzieci jest odgadnąć z częściowo zakrytego
obrazka co będzie tematem zajęć.
3. Podanie przez nauczyciela kilku ciekawych informacji n/t psów, z wykorzystaniem
ilustracji , oraz odpowiednich podpisów.
4. Prezentacja wiersza J. Ratajczaka Pt. „Mój pies” .
*rozmowa na temat wiersza , przykładowe pytania :
- w jaki sposób bohaterka wiersza opiekowałaby się psem ?
- jak zachowywał by się pies?
- jak ty opiekowałbyś się psem ?
Zwrócenie uwagi dzieciom , że posiadanie psa to nie tylko wielka przyjemność ale wiąże się
też z wieloma obowiązkami.
5. Zabawa ruchowa przy melodii piosenki „Popatrzcie na jamniczka „ – w czasie
zwrotek dzieci spacerują na czworakach jak pieski, w czasie refrenu układają się do
snu ( zwrócenie uwagi że piesek przed pójściem spać przez chwile kręci się w kółko ).
Nauczyciel wybiera jedno z dzieci , które się chowa, pozostałe mają za zadanie
zgadnąć którego dziecka nie ma.
6. „Pies przyjacielem człowieka” – wyjaśnienie co to znaczy , podanie przykładowych
sytuacji w których pies pomaga człowiekowi . Najpierw nauczyciel odwołuje się do
wiedzy dzieci , następnie dopowiada to czego nie powiedziały prezentując
równocześnie ilustracje.
7. „Mowa zwierząt „ ćwiczenie ortofoniczne :
 nauczyciel prosi , aby dzieci naśladowały głosy psa : „Jak piesek prosi? , „Jak
warczy gdy jest zły ?, Jaki głos wydaje mały pies a jaki duży ?, ( najpierw
jedno z dzieci pokazuje potem pozostałe ).
 Nauczyciel prosi dwoje dzieci . umawia się z nimi że jedno będzie kotem , a
drugie psem , posługując się językiem zwierząt będą prowadziły wesołą
rozmowę. Kolejne pary mogą prowadzić inne rozmowy Np. kłócą się,
żalą, jedno pociesz drugie itp.
8. „Mój piesek” – zapoznanie ze sposobem wykonania pracy plastycznej . Dzieci
otrzymują sylwety psa które mają najpierw posmarować klejem , a następnie przykleić
grysik lub kaszę jęczmienną, kolejnym etapem pracy jest pomalowanie pieska
farbami, zwracamy uwagę na staranność wykonania pracy . Dzieci w czasie
podpisywania prac mogą podać też imię pieska , które również jest zapisywane.
Prezentacja prac w galerii plastycznej.
Mój pies
Chciałbym mieć psa,
wilka lub foksteriera,
Każdego dnia
chodziłbym z nim na spacery.
Uczyłbym go
służyć, leżeć przy nodze,
czuwać co noc
i bawić się ze mną co dzień.
A on swój łeb
wznosiłby bez przerwy ku mnie,
by każdy gest
i każde słowo zrozumieć.
Łasiłby się,
tuliłby pysk do mej twarzy,
mój piękny pies,
o którym ciągle marzę.

Podobne dokumenty