Lekcja prawidłowgo odżywiania

Transkrypt

Lekcja prawidłowgo odżywiania
Konspekt zajęć w klasach I-III
Klasa: I,II, III
Temat:
Lekcja prawidłowego odżywiania - spotkanie z dietetyczką
( prezentacja multimedialna, zajęcia ruchowe).
Czas – 90 minut
Cele:
 zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami żywieniowymi,
 zapoznanie z prezentacją multimedialną “Zasady prawidłowego żywienia”,
 zapoznanie z „piramidą żywienia”
 zapoznanie z rolą witamin dla organizmu oraz produktami, w których się
znajdują,
 wskazanie na wartości odżywcze warzyw, owoców i soków naturalnych
(owocowych, warzywnych, owocowo- warzywnych),
 kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie
udziału owoców i warzyw w codziennej diecie dziecka,
 stymulowanie aktywności twórczej uczniów,
 uświadomienie
uczniom konieczności różnorodnego i racjonalnego
odżywiania się.
 uświadomienie uczniom konieczności ruchu i aktywności fizycznej
Formy pracy:
 indywidualna, zbiorowa,
 grupowa, zróżnicowana.
Metody:
 pogadanka, rozmowa kierowana,
 pokaz,
 ćwiczenia rozwijające aktywność twórczą dzieci,
 zabawy dydaktyczne i ruchowe, giełda pomysłów.
Środki dydaktyczne:
- komputer, rzutnik, prezentacja multimedialna,
 ilustracje warzyw i owoców,
 kolorowe napisy,
 piramida żywienia
 rozsypanki zdaniowe.
Tok zajęć:
1. Pogadanka wstępna na temat: Co to jest zdrowie? Co trzeba robić, żeby
być zdrowym? (burza mózgów).
2. Żywe słowo dietetyczki na temat podstawowych zasad zdrowego
żywienia dzieci w wieku szkolnym, zapoznanie z pojęciami “zdrowe
jedzenie”, a także “śmieciowe jedzenie” oraz negatywnymi skutkami
spożywania takiego jedzenia-nadwaga, otyłość.
3. Pokaz prezentacji multimedialnej na temat “Zasady prawidłowego
żywienia”.
 Przypomnienie uczniom podstawowych witamin i ich przykładów
w wybranych owocach i warzywach oraz skutków niedoboru
witamin.
 Zapoznanie z „piramidą żywienia”. Zwrócenie uwagi na poziom aktywność fizyczna. Przypomnienie, że ruch to nieodzowny
element łączący się ze zdrowiem i dlatego znalazł się u podstawy
piramidy, czyli na pierwszym poziomie i że zaleca się codziennie
przynajmniej 30-minutowy szybki marsz.
4. Zabawy dydaktyczne i ruchowe (układanki obrazkowo - wyrazowe,
rozsypanki zdaniowe) - rywalizacja między grupami.
 Układanie obrazków do
nazw: warzywa, owoce, produkty
mleczne, produkty zbożowe, tłuszcze, słodycze. Uczniowie pracują
w grupach.
 Zabawa ruchowa – wyścig rzędów. Uczniowie ustawiają się w
trzech rzędach. Biegną do końca sali, gdzie ustawione są tablice z
piramidami żywienia do uzupełnienia. W koszyczku pod
piramidami znajdują się napisy:
ruch, aktywność fizyczna,
warzywa, owoce, produkty mleczne, produkty zbożowe, tłuszcze
zwierzęce, tłuszcze roślinne, ryby, słodycze, itp. Uczeń dobiega do
końca sali, losuje kartkę z napisem i umieszcza go na właściwym
miejscu piramidy żywienia. Wygrywa drużyna, która szybciej
dobiegnie do mety i prawidłowo ułoży napisy na piramidzie
żywienia.
Mleko
5. Ogłoszenie wyników.
6. Rozmowa kierowana- zadawanie pytań, dotyczących zdrowia.
7. Podsumowanie zajęcia.