konspekt lekcji

Transkrypt

konspekt lekcji
Temat lekcji: WSPÓŁPRACA GPSPODARCZA Z ZAGRANIC
Opracowanie merytoryczne: Fundacja MSP Komandor przy współpracy z Urz dem Komitetu Integracji
Europejskiej
Lekcja opowiada o współpracy gospodarczej krajów wchodz cych w skład Unii Europejskiej. Wyja nia
poj cie zwi zane z handlem zagranicznym. W lekcji zostały wyja nione poj cia zwi zane z cłem.
Ucze dowiaduje si tak e, co to jest unia celna i w jaki sposób si przejawia. Lekcja wyja nia równie
poj cia zwi zane z kursem walutowym oraz mechanizm jego działania. Ucze dowiaduje si , w jakich
krajach obowi zuje Euro jako waluta narodowa. Poza tym lekcja podejmuje temat zwi zany z
Euroregionami.
Cele edukacyjne (ogólne):
Rozumienie podstawowych zjawisk zwi zanych ze współprac gospodarcz i Uni
Europejsk .
Kształcenie umiej tno ci porz dkowania i wykorzystania informacji.
Cele operacyjne:
Ucze :
Zna poj cia zwi zane z handlem zagranicznym, kursem walutowym i cłem.
Wie, co to jest import i eksport.
Zna poj cie Euro i Eurolandu.
Wie, co to jest unia celna i bariery celne.
Zna poj cia zwi zane z Euroregionami.
Poj cia:
Bariery celne
Cło
Eksport
Euro
Eurolandu
Euroregion
Handel zagraniczny
Import
Kurs walutowy
Unia celna
Waluta
Metody pracy:
Samodzielna praca, praca w grupie.
Przebieg zaj
:
1. Lekcj rozpoczyna rozmowa głównego bohatera kursu – Kamila Nowaka z dziadkiem na temat Unii
Europejskiej. Kamil narzeka na to, e ci gle wokół słyszy o imporcie, eksporcie, handlu zagranicznym.
Pytanie Kamila skierowane do dziadka o znaczenie poj cia „handel zagraniczny” jest punktem wyj cia
do omówienia poj i zagadnie z nim zwi zanych. W ciekawej wizualnie formie uczniom zostaj
wyja nione poj cia „handel zagraniczny”, „eksport”, „import”.
2. Kontynuuj c dyskusj dziadek tłumaczy Kamilowi, dlaczego kraje handluj mi dzy sob i na
prostych przykładach wyja nia mu zasady obowi zuj ce w wymianie mi dzynarodowej. Nowe poj cia
pojawiaj ce si w lekcji s umieszczone w słowniczku (dost pnym przez cały czas trwania lekcji), a
jednocze nie ich definicje s czytane przez lektork podczas poszczególnych fragmentów lekcji.
3. Krótkiemu podsumowaniu tej cz ci lekcji słu y miniquiz, polegaj cy na dopasowaniu odpowiednich
elementów do schematu handlu mi dzynarodowego.
Na hipotetycznym przykładzie produkcji soku i komputerów we Francji Anglii, uczniowie poznaj
zale no ci pomi dzy kosztami produkcji, a handlem zagranicznym oraz korzy ci płyn ce z wymiany
mi dzynarodowej. Je li kraj produkuje taniej dany produkt ni inny kraj, to wymiana mi dzynarodowa
przynosi korzy ci.
4. Dalsza cz
lekcji ma na celu wprowadzenie uczniów do tematu zwi zanego ze wspóln
europejsk walut . Aby wytłumaczy uczniom, jakie korzy ci wynikaj z wprowadzenia Euro, w
rozmowie Kamila z dziadkiem zostaje poruszony temat barier celnych oraz kursu walutowego, który
umo liwia rozliczenia w handlu mi dzynarodowym.
5. Uczniowie maja rozwi za króciutki quiz, w którym musz odpowiedzie na pytanie, co oznacza
Unia Celna.
6. Uczestnicy zaj dowiaduj si równie o walucie i kursie walutowym. S one podane w krótkiej,
zwi złej formie i zawieraj wiele elementów wizualnych, które ułatwiaj uczniom ich przyswojenie
trudnych zagadnie finansowych.
7. Praktyczna umiej tno przeliczenia kursu 1 waluty na kurs innej jest niezwykle wa na we
współczesnym wiecie, aby wi c uczniowie mogli utrwali wiadomo ci dotycz ce tego zagadnienia
zostało przygotowane zadanie, w którym podano ceny adidasów w Hiszpanii i w Polsce oraz kurs
złotówki w stosunku do Euro. Zadaniem uczniów jest sprawdzenie, w którym kraju adidasy s ta sze.
8. W dalszej cz ci, uczniowie zdobywaj informacje o Euro i obszarze jego obowi zywanie
(Eurolandzie). W celu uatrakcyjnienia zagadnie teoretycznych, zamieszczono rysunki banknotów i
monet Euro o ró nych nominałach, jak równie film z B. Wołosza skim mówi cy o korzy ciach
przyst pienia do UE.
9. Utrwaleniu wiedzy z tej cz ci lekcji słu y quiz polegaj cy na zaznaczeniu na interaktywnej mapie
krajów nale cych do Eurolandu.
lekcji po wi cona jest Euroregionom i ich znaczeniu dla mi dzynarodowej
10. Ostatnia cz
współpracy pa stw. Mapa z zaznaczonymi Euroregionami na polskim pograniczu jest łatwym i
skutecznym sposobem na zobrazowanie uczniom tej formy współpracy.
11. Lekcja ko czy si krzy ówk , w której pojawiaj si poj cia z całej lekcji. Proponujemy, aby
podczas rozwi zywania zadania przypomnie uczniom, e w ka dej chwili mo na skorzysta ze
słowniczka.
Odpowiedzi do krzy ówki:
1. Euro
2. Waluta
3. Bariery
4. Cło
5. Kurs
6. Eksport
7. Region
8. Import
9. Euroland
10. Unia
Materiały dla uczniów:
Filmy
Bibliografia i przydatne linki dla nauczyciela:
Alexander Noble „Przewodnik po Unii Europejskiej: od Rzymu do Maastricht i
Amsterdamu.” Wyd. Ksi ka i Wiedza, Warszawa 2000;
Peter Behrens, przekł. Ryszard Skubisz „Prawo gospodarcze Unii Europejskiej”,
Wyd. C.H. Beck, Warszawa 1999;
Irena Pietrzyk „Polityka regionalna Unii Europejskiej i regiony w pa stwach
członkowskich” Wyd. PWN, Warszawa 2000;
Jerzy Wo „Integracja europejska.” Wyd. WSB, Pozna 1999;
Krystyna Gawlikowska- Hueckel „Polska-Unia Europejska: problemy prawne i
ekonomiczne” Fundacja Rozwoju UG, W-wa 1999;
www.msz.gov.pl - Ministerstwo Spraw Zagranicznych;
www.ecb.int - Europejska Unia Walutowa i Europejski Bank Centralny;
www.exporter.pl - Serwis Polskich Eksporterów;
www.pl.wikipedia.org/wiki/UE - Wolna encyklopedia.