scenariusz z klanzą

Transkrypt

scenariusz z klanzą
TEMAT: Zabawy ruchowe integrujące zespół klasowy.
MIEJSCE: sala gimnastyczna lub trawiaste boisko szkolne
Klasa – III
Liczba uczestników – 12
CELE OGÓLNE:
Rozwijanie wrażeń wzrokowych, dotykowych
Usprawnianie ruchowe
Rozwijanie działania świadomości przestrzeni i działania w niej
Kształtowanie współpracy ze współćwiczącymi i integrowanie się z grupą
Rozwijanie poczucia bezpieczeństwa
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Współdziała w zabawach poprzez zabawę integrującą
Reaguje ruchem na zmiany tempa muzyki
Określa swoje emocje – czy jest wesołe, czy smutne
Umie zachować się bezpiecznie podczas zabawy, ćwiczeń
METODY PRACY:
Słowne
Ćwiczenia praktyczne
Ćwiczenia twórcze
FORMY PRACY:
Grupowa, zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Odtwarzacz CD, płyta CD z muzyką relaksacyjną, popularną
Chusta klanzy
Piłka, woreczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
LP.
OPIS ZABAWY
CEL
METODA
C
Z
Ę
Ś
Ć
1.BIEGANIE Z CHUSTĄ – uczestnicy trzymają
chustę za uchwyty i biegając po obwodzie koła na
przemian podnoszą ją i opuszczają.
Motoryka - szybkość i
wytrzymałość,
koordynację
Słowna ,
ćwiczenia
praktyczne
2. IMIONA – uczestniczy siedzą na chuście,
turlają do siebie piłkę, mówiąc swoje imię oraz
osoby do której piłka jest rzucana.
Refleks i spostrzegawczość
Słowna ,
ćwiczenia
twórcze
W
S
T
Ę
P
N
A
C
Z
Ę
Ś
Ć
W
Ł
A
Ś
C
I
W
A
3. CZY MASZ TEN KOLOR – wszyscy stają
wokół położonej rozłożonej chusty, przypisując
się do określonego koloru. Trzy osoby wchodzą
na chustę (bez obuwia). Gdy rozlegnie się
muzyka, skocznym krokiem przesuwają się w
prawo; gdy muzyka cichnie, zatrzymują się na
jakimś kolorze. Muszą wówczas u siebie lub u
kolegi wskazać coś, co jest w tym samym kolorze.
Percepcję wzrokową,
spostrzegawczość,
koordynację ruchową,
refleks
Słowna
ćwiczenia
praktyczne
4. KOGO BRAKUJE – uczestnicy stoją w kręgu z
zamkniętymi oczami, trzymając chustę na
wysokości pasa. Prowadzący wybiera osoby,
które wchodzą pod chustę. Następnie wszyscy
otwierają oczy i zgadują, kto jest pod chustą.
Percepcję wzrokową
pamięć i spostrzegawczość,
Słowna
ćwiczenia
praktyczne
5. KOLOROWA GWIAZDA – wszyscy leżą na
chuście ( nogi skierowane do środka.
Jednocześnie wykonują polecenia:
- turlamy się w prawo dwa razy,
- trzymamy się za ręce i ponosimy je do góry,
kładziemy je za głowę i znowu podnosimy do
góry,
- trzymamy się za ręce, podnosimy się i siadamy,
- trzymając się za ręce, podnosimy się i wstajemy,
a następnie kładziemy się,
- trzymając się za ręce, podnosimy nogi do góry
(zaczepiając stopy o stopy sąsiadów) siadany,
opuszczając nogi
Integrowanie grupy
zwinność , zręczność
współdziałanie w
zespole, orientację
przestrzenną
Słowna ,
ćwiczenia
praktyczne
6. KOLOROWA KARUZELA uczestnicy zabawy stoją w kole, trzymając chustę.
W środku chusty jest umieszczony pachołek ze
strzałką. Prowadzący włącza melodię, a grupa
porusza się rytmicznie jak karuzela. Kiedy
ucichnie muzyka, wszyscy stają nieruchomo.
Umieszczona strzałka na pachołku wskaże kolor,
Rytmiczność, koordynację słuchowo wzrokowo - ruchową,
Słowna,
ćwiczenia
praktyczne
zadanie wykonują te osoby, które trzymają ten
kolor ( bieg dookoła chusty ).
C
Z
Ę
Ś
Ć
W
Ł
A
Ś
C
I
W
A
C
Z
Ę
Ś
Ć
K
O
Ń
C
O
W
A
7.KOLOROWE WYCIECZKI – wszyscy siedzą
na podłodze, trzymając chustę na wysokości
pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby
trzymające ten kolor, zamieniają się miejscami,
przechodząc pod chustą. Dla urozmaicenia,
utrudnienia prowadzący może wymienić więcej
niż jeden kolor.
Koordynację
słuchowo – ruchową,
zwinność, szybkość
Słowna,
ćwiczenia
praktyczne
8. KOPNIJ PIŁKĘ - uczestnicy stoją, trzymając
napiętą chustę, pod którą znajduje się piłka. Jedna
osoba kopie piłkę, a inna, na wyczucie, przyjmuje
ją i podaje do następnej. Piłka powinna toczyć się
po ziemi.
Koordynację wzrokowo – ruchową, czucie
piłki, wiarę we własne
siły, zaufanie do grupy
Słowna,
ćwiczenia
twórcze
9. PACZKA - trzymając chustę za uchwyty,
grupa wchodzi na nią i pakuje siebie, łącząc jej
brzegi.
Współdziałanie w
grupie, integrację,
Słowna,
ćwiczenia
praktyczne
10. PIŁKA W GÓRĘ - uczestnicy trzymają
chustę za uchwyty. Na jej środku leży piłka.
Powoli, równocześnie wszyscy podnoszą chustę
do góry, po czym energicznie opuszczają ją, piłka
została wystrzelona w górę.
Wyobraźnię, percepcję
wzrokowo przestrzenną, odpowiedzialność , koordynatcję wzrokoworuchową
Słowna,
ćwiczenia
praktyczne
11. KWIAT LOTOSU - jedna osoba siedzi na
środku chusty z nogami pod brodą, pozostali
uczestnicy zabawy trzymają chustę za brzeg.
Zwracają się w prawą stronę i idąc powoli,
zawijają siedzącego na wysokość ramion,
zatrzymują się i na trzy, cztery równocześnie i
szybo wycofują się.
Współdziałanie w
zespole, rytmiczność,
pamięć, koordynację
Słowna,
ćwiczenia
twórcze
12. SZTORM - na chustę wrzucamy woreczki wachlujemy chustą (w górę i na dół). Podczas
wachlowania nie mogą one spaść z chusty.
Wyobraźnię, odpowiedzialność, koordynację
wzrokowo-przestrzenną
Słowna,
ćwiczenia
twórcze
Koordynację wzrokową, przestrzenną i
ruchową, celność,
Słowna,
ćwiczenia
praktyczne
13. TARCZA STRZELECKA - rozłożoną chustę
kładziemy na podłodze. Jest ona tarczą strzelecką,
na której poszczególne kolory oznaczają
określoną liczbę punktów np.:
- czerwony – 8 pkt.
- zielony – 6 pkt.
- niebieski – 4 pkt.
- żółty – 2 pkt.
Uczestnicy rzucają woreczkami w kierunku
chusty – po 2 woreczki dla każdego uczestnika.
Liczenie punktów.

Podobne dokumenty