Wesołe zabawy
Transkrypt
Wesołe zabawy
Scenariusz zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem metody SI Temat: „Wesołe zabawy” – ćwiczenia zmierzające do poprawy stabilizacji obręczy barkowej i doskonalenia sprawności motoryki małej. Prowadzący: Data: Czas trwania: Miejsce: Uczestnicy: Małgorzata Miklas 17.10.2012r. 60min. SOSW w Mławie, sala terapeutyczna SI Grupa przedszkolna „Motylki”: Oliwia - dziewczynka z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i ZD, Grześ – chłopiec z autyzmem. Cele zajęć: Cel główny: 1. Poprawa napięcia w obrębie centralnych części ciała i wzmocnienie obręczy barkowej. 2. Doskonalenie sprawności dłoni i palców. 3. Rozwijanie umiejętności współdziałania i wdrażanie do przestrzegania bezpieczeństwa podczas zabaw. Cele operacyjne: 1. Dziecko utrzymuje prawidłową postawę podczas wykonywanych ćwiczeń i potrafi przyjąć właściwą pozycję do wykonania zadania ruchowego. 2. Dziecko utrzymuje równowagę statyczną i dynamiczną podczas wykonywania zadań ruchowych. 3. Dziecko potrafi wykonać zadania wymagające współpracy obu stron ciała (np. odbijanie piłki oburącz, skakanie obunóż po gumowych krążkach). 4. Dziecko wykonuje zadania wymagające stopniowo coraz większej sprawności dłoni i palców (zapinanie klamerek, przekładanie szczypcami drewnianych korali, wyklejanie konturów). 5. Dziecko doskonali umiejętność rozpoznawania kolorów, segregowania elementów wg kategorii. 6. Dziecko doskonali umiejętność naśladowania ruchów pojedynczych ruchów oraz prostych sekwencji ruchowych. 7. Dziecko współpracuje w zabawie i stara się utrzymywać odpowiedni kontakt zadaniowy. 8. Dziecko przestrzega zasad wykonywania ćwiczeń oraz przestrzegania bezpieczeństwa podczas zajęć. 7.Metody: - słowna; praktycznego działania, zabawa elementy met. Integracji sensorycznej, elementy met. W. Sherbourne, elementy psychomotoryki wg. Block, Procus 8. Formy: indywidualna, grupowa Środki dydaktyczne: materace i maty piankowe, ławeczka gimnastyczna, duża piłka gimnastyczna, gumowe krążki, obręcze gimnastyczne i woreczki gimnastyczne, plastikowe wiaderka, deskorolka, podwieszana platforma, drewniane korale, drewniane szczypce, zestaw dużych plastikowych korali do nawlekania, zestaw plastikowych i drewnianych śrub do skręcania, terapeutyczna masa plastyczna o różnym stopniu twardości, plastopianka, wstążki gimnastyczne, tunel prosty i tunel „zyg-zag”, deski równoważne, butelki z wodą, karty ćwiczeń z konturami kropli deszczu lub słoneczka. 10. Formy organizacyjne zajęć: - praca indywidualna, - praca grupowa Przebieg zajęć: I. Część wstępna 1. Przywitanie dzieci – zabawa z witaniem się różnymi częściami ciała. Nawiązanie kontaktu zadaniowego i emocjonalnego. Swobodna rozmowa z dziećmi, zapoznanie z celem zajęć. II. Część główna zajęć 1. Ćwiczenia zmierzające do poprawy przetwarzania bodźców przedsionkowoproprioceptywnych (poprawa równowagi statycznej i dynamiczej): chodzenie stopa za stopą po gumowych śladach z unoszeniem wysoko kolan – dzieci chodzą powoli stopa za stopą po śladach rozłożonych na podłodze, starają się wysoko unosić kolana; skakanie obunóż po kolorowych gumowych krążkach – n-l rozkłada na podłodze kolorowe gumowe krążki, demonstruje sposób wykonania ćwiczenia; przechodzenie stopa za stopą po deskach równoważnych – n-l rozkłada deski sensoryczne. Na polecenie prowadzącego dzieci przechodzą po deskach równoważnych; wykonanie sekwencji kolejnych, wcześniej wykonywanych zadań ruchowych. Na polecenie nauczyciela dzieci wykonują kolejo wszystkie wcześniejsze zadania ruchowe (chodzenie po śladach, skakanie po krążkach i przechodzenie po deskach równoważnych) Podczas wykonywania ćwiczeń prowadzący zajęcia zwraca uwagę na prawidłową kontrolę postawy przez dzieci, symetryczne ustawienie barków, prawidłowe ustawienie stóp. 2. Ćwiczenia zmierzające do poprawy stabilizacji centralnej oraz stabilizacji obręczy barkowej: slalom na deskorolce – n-l przygotowuje deskorolkę terapeutyczną i piankową pałkę, pomaga dzieciom przyjąć właściwą pozycję w siadzie skrzyżnym lub siadzie na piętach. Prosi dziecko o chwycenie oburącz piankowej pałki i przemieszcza się po sali slalomem ze zmiana kierunku i tempa. Do wykonania ćwiczenia n-l angażuje 2 dzieci i wyznacza im odpowiednią rolę w zabawie. Ćwiczenie wykonane jest ze wzrastającym stopniem trudności. Dzieci, które dobrze kontrolują postawę, wykonują ćwiczenie z ringiem na głowie. przepychanie dzieci na materacu gimnastycznym – jedno z dzieci siada lub przyjmuje pozycję czworaczą na złożonym materacu gimnastycznym, a drugie dziecko razem z n-lem przepycha materac, przechodzenie po ławeczce gimnastycznej i rzucanie do celu woreczkami i ciężkich przedmiotów – n-l ustawia w sali ławkę gimnastyczną, przygotowuje woreczki gimnastyczne i wiaderka. Demonstruje dzieciom sposób wykonania ćwiczenia (przejście w pozycji czworaczej po ławeczce i przenoszenie woreczków do wiaderek) przechodzenie w pozycji czworaczej przez tunel i przenoszenie ciężkich przedmiotów. Dzieci przechodzą w pozycji czworaczej przez tunel „zyg – zga”, wracają i przenoszą cięższe piłki i butelki wypełnione wodą. 3. Ćwiczenia obustronnej koordynacji: odbijanie i turlanie dużej piłki gimnastycznej – podczas wykonywania ćwiczenia n-l zwraca uwagę na utrzymanie grzbietowego zgięcia dłoni, prawidłowe ustawienie barków i odwiedzenie ramion i pozycję łokci tak, aby dziecko nie blokowało ramio w łokciu. krążenia ramion – ćwiczenie ze wstążką gimnastyczną, rozciąganie gumowej taśmy i masy terapeutycznej – dzieci rozciągają oburącz taśmę gimnastyczną i masę terapeutyczną 4. Ćwiczenia rozwijające sprawność dłoni i palców: (praca zindywidualizowana) Zapinanie klamerek na linkach podwieszanej platformy i na obręczy gimnastycznej – ćwiczenia z przekraczaniem środkowej linii ciała. Aktywnością dzieci kieruje n-l i nadzoruje prawidłowe wykonanie ćwiczenia skręcanie drewnianych i plastikowych elementów – dzieci skręcają plastikowe śruby, nakręcają nakrętki na trzpień drewnianego drzewka, nawlekanie korali na sznurek, przenoszenie drewnianych korali za pomocą szczypiec – ćwiczenie z segregowaniem elementów wg koloru, wyklejanie konturów plastopianką – ćwiczenie przy stoliku. III. Część końcowa: 1. Ocena pracy uczniów na zajęciach - nagrodzenie za aktywne uczestnictwo. 2. Porządkowanie sali. 3. Zakończenie zajęć. Przygotowanie i prowadzenie zajęć: Małgorzata Miklas