opis obszaru - Przedszkole31.strefa.pl

Transkrypt

opis obszaru - Przedszkole31.strefa.pl
Obszar nr 1 PwR
SCENARIUSZ SPOTKANIA Z OKAZJI ,,MIKOŁAJEK’’
Temat: Mikołajkowy czas wesołej zabawy
Opracowała: mgr Małgorzata Chodorska
Grupa wiekowa: czterolatki
Cele szczegółowe:
· wdrażanie dzieci do wspólnej zabawy w gronie,
· rozwijanie umiejętności prowadzenia swobodnej rozmowy,
· rozwijanie sprawności ruchowej dzieci poprzez udział w zabawach
ruchowych z elementem dramy i zabaw orientacyjno-porządkowych.
· nabieranie większej sprawności i swobody w poruszaniu się przy muzyce,
śpiewaniu piosenek i recytacji wierszy.
Metody:
aktywizujące: czynnościowa, zadaniowa; percepcyjne: pokaz książek,
obserwacja;
słowne: metoda żywego słowa, instrukcje, objaśnienia, wypowiedzi.
Forma pracy:
·
praca z grupą,
·
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: Czerwony worek z zabawkami, odtwarzacz płyt , płyta
CD z nagraniem piosenki „ Dzyń, dzyń, dzyń, Mikołaju Święty” i „ Przyjedź do
nas Mikołaju”, , czapki mikołajkowe, sylweta Mikołaja
Przebieg spotkania:
1. Rozmowa z dziećmi na temat „ Co, wiesz o Mikołaju? ”:
Jak wygląda Mikołaj?
Czym przyjeżdża do dzieci?
Kto dostaje paczki i co może być w paczce?
Co zrobić żeby Mikołaj wiedział, co dziecko chce dostać?
Jak napisać list osobiście, jeśli nie umiemy jeszcze pisać?
2. Zabawa ruchowa przy muzyce –„Śniegowa zabawa”. W rytm muzyki dzieci
mają za zadanie pokazać rączkami jak pada śnieg, otrzepują się ze śniegu, lepią
kule śnieżne i rzucają się śnieżkami, lepią bałwana.
3. Zabawa ruchowa „Zaprzęg reniferów”
Dzieci dobierają się w pary, jedno dziecko to renifer a drugie to sanie. Gdy w tle
słychać melodię („ Dzyń, dzyń, dzyń, Mikołaju Święty” )dzieci jadą. Gdy
nauczyciel mówi "zamiana", dzieci szybko zamieniają się rolami.
4. „Mikołaj patrzy”
Kto ma dobry refleks, i uważnie słucha wygra tę grę i będzie mistrzem. Tymi
słowami Mikołaj rozpoczyna następną zabawę. Gdy nauczyciel stoi do dzieci
plecami, wtedy można wykonywać różne ruchy, stawać w różnej pozycji. W
momencie, gdy padnie zdanie Mikołaj patrzy wszyscy stają nieruchomo, kto się
poruszy siada z boku.
5 „Worek bałaganiarza”
W worku znajduje się dużo rzeczy np. książka, klocki, pluszami, kredki, karton,
samochodziki, naczynia, lalki. Ktoś zostawił taki bałagan, a ja nie wiem gdzie
mają swoje miejsce te wszystkie rzeczy?
Czy wy mi możecie pomóc, i poukładać je tam gdzie powinny być?
Każde dziecko losuje jedną rzecz, nazywa ją i kładzie na właściwym miejscu.
6. Wspólny poczęstunek i zabawa przy skocznej muzyce.
KONSPEKT NR 2
Temat: Kosmiczne zabawy z balonami
Opracowała: mgr Agnieszka Trościńska
Grupa wiekowa: czterolatki
Cele szczegółowe:
 skupienie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się
sekwencji i kontynuowanie ich
 doświadczanie przyjemnych doznań wynikających z udziału we
wspólnych zabawach, tańcach
 rozwijanie wyobraźni
 wzbogacenie wiadomości dzieci na temat kosmosu
Metody:
zadaniowa, zabawowo- naśladowcza, zabawa, rozmowa.
Forma pracy:
•
praca z grupą,
•
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: balony, magnetofon, płyta CD, flamastry, bibuła
Przebieg spotkania:
1. Oglądanie książek i albumów, czasopism, pocztówek o tematyce związanej z
kosmosem. Wyjaśnienie niezrozumiałych słów takich jak: kosmos, planety,
przestrzeń kosmiczna, UFO, pojazd kosmiczny, kometa.
2. Wykonanie z balonów komet.
Dzieci otrzymują po jednym balonie, zadaniem jest udekorowanie flamastrami i
bibułą balonów.
3. „Kometowe koła"- zabawa.
Każde dziecko trzyma wykonaną przez siebie kometę z balona. Gra muzyka,
dzieci tańczą dowolnie odbijają balony. Gdy muzyka milknie dzieci liczą, ile
balonów ma nauczyciel w ręku i tworzą koło składające się z tylu osób ,np.
jeżeli Nauczyciel ma cztery balony - dzieci dobierają się czwórkami.
4. Zestaw zabaw z balonami (kometami):
- trzymanie balona między nogami
- odbijanie balona nogą
- odbijanie balona głową
5. Taniec z balonami w parach.
Dzieci tańczą w parach na hasło nauczyciela tańczą z balonami np. między
nogami, trzymając balon głowami itp.
6. Taniec spontaniczny dzieci z balonami do piosenki „Trzej kosmici”.
7. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Podobne dokumenty