Eskil i Trynidad MATERIAŁY DYDAKTYCZNE

Transkrypt

Eskil i Trynidad MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
Eskil i Trynidad
reż. Stephan Apelgren
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
1.
2.
Informacje o filmie. (str.2)
Scenariusz lekcji (str. 3)
Temat: ..............
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
1
INFORMACJE O FILMIE
Eskil i Trynidad | Eskil och Trinidad
Szwecja 2013, 103 min, (aktorski)
reżyseria: Stephan Apelgren
scenariusz: Stephan Apelgren
zdjęcia: Anders Bohman
muzyka: Joachim Holbek
montaż: Håkan Karlsson
obsada: Ann Petrén, Axel Wallin, Carl Zaff, Iben Hjejle,, Linus Oscarsson, Torkel Petersson
producent: Peter Possne
produkcja: Sonet Film AB
Eskil i Trynidad to opowieść o przyjaźni, pasji i wierze w marzenia. Historia chłopca, który wraz z tatą –
inżynierem – co kilka miesięcy zmienia miejsce zamieszkania, a co za tym idzie – szkołę, kolegów, dom.
Tylko śnieg i gra w hokeja wydają się stałymi elementami w każdej nowej miejscowości. Problem w tym, że
Eskil za nimi nie przepada i ma zupełnie inną pasję.
Eskil ma jedenaście lat i już jedenaście razy musiał się przeprowadzić. Jego tata jest inżynierem, który wciąż
dostaje kontrakty w nowych elektrowniach w północnej Szwecji. Dla chłopca każde miejsce wygląda tak
samo – śnieg, rzeka, dziwna nazwa miasteczka, obowiązkowa gra w hokeja z nowymi kolegami ze szkoły.
Czuje się samotny, nie ma przyjaciół i z chęcią zrezygnowałby z hokeja, gdyby nie namowy jego taty –
byłego zawodnika i pasjonata tego sportu. Pewnego dnia Eskil poznaje tajemniczą kobietę, która uważana
jest w miasteczku za dziwaczkę. Trynidad spędza całe dnie na budowaniu wielkiej łodzi, którą zamierza
uciec z mroźnej Szwecji. Rozmowy Eskila i Trynidad oraz porozumienie z nowo poznaną koleżanką z klasy,
która podobnie jak chłopiec wciąż musi się przeprowadzać, sprawiają, że życie chłopca zaczyna się
zmieniać.
o reżyserze: Stephan Apelgren (ur. 1954) – absolwent szkoły teatralnej i basista jazzowy. Pracował jako
dramaturg w jednym ze szwedzkich teatrów. Od 1991 roku zajmuje się reżyserią filmów dla dzieci i
dorosłych.
SCENARIUSZ LEKCJI
Opracowała: Iwona Brzózka - Złotnicka
Temat: Jak nawiązywać relacje z innymi?
CELE LEKCJI
Po lekcji uczeń powinien:
•
wiedzieć, co sprzyja budowaniu relacji z innymi,
•
umieć się przedstawić w nowej grupie,
•
zna znaczenie słowa „asertywność”,
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
2
•
wiedzieć, kiedy trzeba być asertywnym i jak formułować asertywne komunikaty
wobec innych osób,
•
uzasadniać swoją wypowiedź.
METODY I FORMY PRACY
•
praca w parach,
•
praca w grupach,
•
prezentacje,
•
dyskusja, rozmowa moderowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Film: Eskil i Trynidad, reż. Stephan Apelgren
MATERIAŁY:
- mazaki,
- arkusze papieru dla 3 grup,
- małe karteczki.
CZAS
1 godzina lekcyjna (45 min.)
PRZEBIEG LEKCJI
1. Wprowadzenie do lekcji
Nauczyciel przypomina uczniom, jaki film obejrzeli ostatnio w kinie - Eskil i Trynidad.
Zwraca uwagę na trudną sytuację głównego bohatera, Eskila, który z uwagi na pracę
ojca ciągle przeprowadza się w nowe miejsca, zmienia szkoły i przyjaciół. Ten wątek
filmu będzie nas szczególnie interesował podczas dzisiejszej lekcji.
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
3
2. Rozmowa z uczniami, dyskusja moderowana
Nauczyciel zadaje uczniom pytania:
- Jakie problemy miał Eskil w związku z ciągłym zmienianiem miejsca
zamieszkania?
- Jak wyglądały relacje Eskila z tatą i mamą?
- Dlaczego Eskil zaprzyjaźnił się z Trynidad? Co takiego znalazł u Trynidad,
czego nie znajdował w relacjach z rodziną i kolegami?
3. Ćwiczenie w parach, prezentacje
Wprowadzenie do ćwiczenia: Sytuacja Eskila była wyjątkowo trudna, ale nam
również zdarza się poznawać kogoś nowego, czasem trafiamy do nowej grupy,
której członkowie już się znają… Ten pierwszy kontakt jest bardzo ważny, a
często stres powoduje, że nie potrafimy się wysłowić. Będziemy teraz ćwiczyć
przedstawianie się.
Uczniowie dobierają się w pary. Zadaniem każdego ucznia w parze jest
zaprezentowanie się przed kolegą/koleżanką w taki sposób, jakby to było
pierwsze spotkanie z nowopoznaną osobą. Każdy osoba z pary ma 2-3 minuty
na swoją prezentację. Nauczyciel pilnuje czasu i zmiany ról w parach.
Uwaga! Wcześniej warto dać uczniom chwilę na przemyślenie, co o sobie
powiedzą.
Uczniowie przystępują do ćwiczenia.
4. Praca w grupach
Poznawanie nowych osób, nawiązywanie nowych kontaktów i budowanie relacji jest
bardzo cenne, ale wchodzenie w nową grupę wiąże się też z wieloma trudnościami i
pułapkami, na które trzeba uważać.
Nauczyciel wprowadza definicję słowa „asertywność”. Może tutaj posłużyć się
Słownikiem Języka Polskiego; warto również zapytać uczniów, czy znają to słowo i czy
go rozumieją.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Zadaniem każdego zespołu jest wypracowanie
różnych argumentów w odpowiedzi na pytanie: I grupa - Dlaczego warto być
asertywnym? II grupa - Czy bycie asertywnym jest trudne? Dlaczego? III grupa - Co
możemy zrobić, żeby zachowywać się asertywnie? Co sprzyja byciu asertywnym?
5. Prezentacje na forum
Reprezentanci poszczególnych grup prezentują wyniki pracy zespołu na forum.
Nauczyciel zbiera odpowiedzi i podsumowuje każdą wypowiedź grupy.
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
4
6. Podsumowanie lekcji
W ramach podsumowania lekcji nauczyciel rozdaje uczniom małe karteczki i prosi,
aby każdy napisał jedną radę, dla innych, ale też dla siebie, w odpowiedzi na pytanie
zawarte w temacie lekcji: O czym warto pamiętać nawiązując relacje z innymi?
Karteczki uczniowie odczytują głośno i przyklejają w widocznym miejscu.
Nauczyciel dziękuję uczniom za lekcje.
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
5

Podobne dokumenty