Wicher MATERIAŁY DYDAKTYCZNE

Transkrypt

Wicher MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
Wicher
reż. Katja von Garnier
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
1.
2.
Informacje o filmie. (str.2)
Scenariusz lekcji godziny wychowawczej (str. 3)
Temat: W czym jestem dobry/dobra ?
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
1
INFORMACJE O FILMIE
Wicher | Ostwind|
Niemcy 2013, 101 min, (aktorski)
reżyseria: Katja von Garnier
scenariusz: Kristina Magdalena Henn, Lea Schmidbauer
zdjęcia: Torsten Breuer
muzyka: Annette Focks
montaż: Heiko Schweizer
obsada: Hanna Binke, Cornelia Froboess, Marvin Linke, Tilo Prückner
producent: Andreas Ulmke-Smeaton, Ewa Karlström
produkcja: Constantin Film Produktion, SamFilm Produktion
Historia nastoletniej Miki, która z powodu problemów w szkole zostaje wysłana na wakacje do babci
prowadzącej stadninę. Film o trudnych relacjach między pokoleniami, które poprawić może dzielona
pasja i wspólny cel. W przypadku Miki i jej babci będzie to walka o niezwykłego konia o imieniu Wicher.
Piękny wizualnie film to doskonały przykład dobrze zrealizowanego kina familijnego.
Mika nie przechodzi do następnej klasy. Szkoła wydaje jej się zupełnie zbyteczna, a dorośli nie rozumieją jej
świata i problemów. Zdesperowani rodzice postanawiają wysłać córkę na wakacje do surowej babci – byłej
mistrzyni jazdy konnej, która prowadzi stadninę i zajmuje się nauką jeździectwa. Tam Mika zaprzyjaźnia się
z Wichrem – koniem, który podobnie jak ona wydaje się zagubiony i nie ufa ludziom. Tylko jej udaje się go
oswoić. W ciągu kilku wakacyjnych tygodni Mika okrywa wielki talent i pasję do jazdy konnej odziedziczone
po babci. Wichrowi grozi jednak niebezpieczeństwo. Czy wnuczka i babcia mimo wielu nieporozumień będą
umiały razem o niego walczyć? Czy uda im się wspólnie ocalić zwierzę?
o reżyserce: Katja von Garnier (ur. 1966) – absolwentka studiów z zakresu telewizji i filmu na Uniwersytecie
w Monachium. Reżyserka filmów fabularnych, jurorka berlińskiego festiwalu filmowego (1999).
SCENARIUSZ LEKCJI
Opracowała: Iwona Brzózka - Złotnicka
Temat: W czym jestem dobry/dobra?
CELE LEKCJI
Po lekcji uczeń powinien:
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
2
•
rozpoznawać swoje mocne strony;
•
znać talenty swoich koleżanek i kolegów;
•
uzasadniać swoją wypowiedź;
•
zadawać pytania na określony temat.
METODY I FORMY PRACY
•
praca w grupach,
•
prezentacje,
•
dyskusja, rozmowa moderowana,
•
praca indywidualna;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Film: Wicher, reż. Katja von Garnier
MATERIAŁY:
- mazaki,
- klej,
- duży arkusz papieru,
- sylwetka człowieka wycięta z białej kartki A5.
CZAS
1 godzina lekcyjna
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
3
PRZEBIEG LEKCJI
1. Wprowadzenie do lekcji
Nauczyciel przedstawia uczniom temat lekcji, opowiada, czym się podczas niej będą zajmowali.
Np. Podczas dzisiejszej lekcji będziemy się starali znaleźć i nazwać swoje mocne strony, co umiemy robić
najlepiej, w czym jesteśmy dobrzy. Taka wiedza o nas samych pozwoli nam ze sobą lepiej współpracować,
będziemy wiedzieli, na kogo i w jakiej dziedzinie możemy liczyć, kto nam może w czym pomóc i kto jakiego
wsparcia potrzebuje.
Nawiązuje do filmu Wicher, który klasa obejrzała w kinie. Zadaje kilka pytań, które mają pomóc
przypomnieć uczniom treść filmu: jak się nazywała główna bohaterka? co o niej wiemy? jak radziła sobie w
szkole? dlaczego wyjechała na wakacje do babci? jaki talent w sobie odkryła?…
2. Ćwiczenie indywidualne
Wprowadzenie do ćwiczenia: Każdy z nas jest w czymś dobry i to nie muszą być rzeczy wielkie. Czasem
jesteśmy ekspertami w bardzo wąskich dziedzinach. Ważne jest, aby umieć rozpoznać swój talent, to, w
czym jesteśmy dobrzy i to rozwijać.
Ćwiczenie będzie polegało na tym, aby każdy uczeń indywidualnie napisał na wyciętej z kartki sylwetce
człowieka jedną rzecz (max. dwie), w której uważa, że jest dobry. Warto podać kilka przykładów, aby
ośmielić uczniów, np. potrafię bawić się z młodszym rodzeństwem i umiem wymyślać dla niego ciekawe
zabawy, mam ładny charakter pisma, potrafię pleść warkocze, itp.
Uczniowie przystępują do ćwiczenia.
3. Podział na grupy
Po wykonaniu ćwiczenia, gdy uczniowie są już gotowi, nauczyciel łączy uczniów w mniej więcej 4 osobowe
grupy wg przypadkowego klucza.
4. Praca w grupach
W grupach każdy z uczniów ma minutę na to, aby opowiedzieć o tym, co napisał, w czym jest dobry. Po
zaprezentowaniu się grupa zastanawia się, do czego przedstawione umiejętności mogą się przydać, jak
można je wykorzystać w klasie, w szkole, w różnych sytuacjach. Swoje propozycje grupa przedstawi na
forum, ale każda osoba z grupy opowie o innej osobie (nie o sobie) wg schematu:
- Mocną stroną (Tomka) jest…
- Umiejętności (Tomka) możemy wykorzystać do…
Nauczyciel daje grupom kilka minut na przygotowanie się do prezentacji.
5. Prezentacje na forum
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
4
6. Podsumowanie prezentacji
Nauczyciel docenia pracę grup, chwali za bogactwo wypowiedzi i za przedstawienie tak licznych talentów
uczniów. Żeby o tych informacjach nie zapomnieć, prosi uczniów, aby swoje sylwetki z wpisaną mocną
stroną/mocnymi stronami przykleili na duży arkusz papieru, który zawiśnie w klasie w widocznym miejscu.
Oczywiście, do planszy można będzie wracam i dopisywać nowe talenty uczniów.
7. Podsumowanie lekcji
Na zakończenie lekcji nauczyciel pyta uczniów, czy łatwo było podzielić się z innymi swoimi
umiejętnościami, jak się czuli, gdy ich koledzy i koleżanki prezentowali ich talenty, czego się dowiedzieli o
sobie nawzajem po tej lekcji.
Warto dać się wypowiedzieć wszystkich uczniom.
Nauczyciel dziękuję uczniom za lekcje.
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
5

Podobne dokumenty