Konspekt zajęć ogólnorozwojowych Temat: „Jacy jesteśmy? Jak nas

Transkrypt

Konspekt zajęć ogólnorozwojowych Temat: „Jacy jesteśmy? Jak nas
Konspekt zajęć ogólnorozwojowych
Temat: „Jacy jesteśmy? Jak nas pokazują”
Autor: Anna Czuwara (psycholog)
Grupa docelowa: uczniowie klasy III gimnazjum/ I liceum
Celem zajęć jest:
− uświadomienie sobie przez uczniów współczesnych i dawnych wzorców kulturowych
w odniesieniu do ról męskich i żeńskich i konsekwencji z tego wynikających
− uświadomienie sobie konsekwencji dla kształtowania swojej osoby wynikających
z przyjęcia określonych wzorców kulturowych
− krytyczna analiza prezentowanych przez media (w tym młodzieżowe) wzorców ról
męskich i kobiecych (m.in. chłopcy- akcent na siłę, sprawność; dziewczęta- akcent na
atrakcyjność fizyczną)
Efekty:
− po zakończeniu zajęć uczeń ma świadomość obrazu nastolatków (chłopców i dziewcząt)
kreowanego przez media
− uczeń potrafi wskazań elementy seksizmu w obrazie nastolatków kreowanym przez
media
− uczeń posiada wiedzę na temat negatywnych skutków utożsamiania się ze wzorcami
prezentowanymi przez media kierujące się prawami rynku
− uczeń rozumie znaczenie kształtowania pozytywnych cech charakteru jako obrony przed
przedmiotowym traktowaniem swojej osoby i innych osób
Czas trwania: 90 minut
Materiały: szary papier, markery, arkusze A4, wycinki z gazet, wydruki z portali
internetowych, film „Dove Evolution”
Organizacja przestrzeni: krzesła ustawione w kręgu
Metody pracy: praca grupowa, dyskusja, burza mózgów, praca z materiałem źródłowym
(tekst, film)
1. Wprowadzenie do lekcji (5 minut)
To, co nas otacza, na co patrzymy, co czytamy, jakie strony przeglądamy w Internecie,
jakich ludzi spotykamy wpływa na to, jakie mamy oczekiwania wobec życia, wobec innych,
a także wobec siebie. Co może wydać się zaskakujące, czasami ten wpływ jest większy, niż
nam się na początku wydaje. Celem dzisiejszych zajęć jest przeanalizowanie wzorców bycia
nastolatkiem- dziewczyną bądź chłopakiem, z jakimi spotykamy się w mediach oraz wpływu,
jaki te wzorce wywierają na nas.
Ćwiczenie
Rundka
Podsumowanie
1. Uczniowie po kolei dokańczają zdanie:
„3 dobre rzeczy we mnie to….”
W zależności od
wypowiedzi grupywrócenie uwagi na
proporcje pomiędzy
wypowiedziami
dotyczącymi wyglądu,
a cech charakteru;
zwrócenie uwagi na
trudność, jaka sprawia
mówienie o sobie w
pozytywnych
kategoriach
-
Zwrócenie uwagi na
następujące
zagadnienia:
Przyniesione
przez uczniów
wycinki z gazet
-traktowanie
priorytetowo
atrakcyjności fizycznej
Arkusz szarego
papieru
Cel: budzenie otwartości, zdolności do
autorefleksji, rozwijanie umiejętności
słuchania innych
Czas: 10 minut
Analiza obrazu
nastolatków w
mediach
Potrzebne
pomoce
Opis ćwiczenia
Praca w grupach
1. uczniowie zostają podzieleni na 5 grup
(np. przez wybór karteczki w jednym z 5
kolorów, lub odliczanie do 5-ciu)
2. w grupie wyznaczane są role osoby
kontrolującej czas, zapisującej pracę grupy i
prezentującej wyniki
3. uczniowie w grupach analizują
przyniesione wycinki z prasy/wydruki z
portali internetowych z uwzględnieniem
następujących zagadnień:
•
Jak prezentowane są nastolatki?- czym
się zajmują? Jak spędzają czas wolny?
Co jest przedmiotem ich troski- o co się
martwią, o co zabiegają? Jak
Markery
-seksizm w mediachprzedmiotowe
traktowanie chłopców
i dziewcząt
- dziewczęta- akcent
na atrakcyjność
fizyczną, chłopcyakcent na siłę i
sprawność
wyglądają?
•
Czy można dostrzec różnice w
prezentowaniu chłopców i dziewczątjeśli tak, to jakie?
(15 minut)
4. dostrzeżone różnice zapisywane są w
formie tabelarycznej z rozbiciem na „obraz
chłopaka” i „obraz dziewczyny”
(zainteresowania, inteligencja, wygląd itp.)
5. prezentacja pracy grupy + dyskusja
(25 minut)
Cel: umiejętność krytycznego spojrzenia na
wzorce bycia nastolatkiem prezentowane
w mediach; dostrzeganie elementów
seksizmu i narzucania wizji męskości i
kobiecości w mediach
Czas łączny: 40 minut
Eksperyment
1. Zapoznanie z eksperymentami
(Fredrikson i in., 1998 oraz Hebl, King i
Lin, 2004), wskazujących na związek
pomiędzy koncentracją na swoim
wyglądzie i mierzeniem lub noszeniem
stroju kąpielowego vs kompletnego
stroju, a jakością rozwiązania zadań
matematycznych przez kobiety i
mężczyzn
2. Dyskusja – Jak możemy zinterpretować
wyniki eksperymentu?
Cel: uświadomienie konsekwencji
nadmiernej koncentracji na fizycznej
stronie naszej osoby dla innych obszarów
-ignorowanie
pozytywnych cech
charakteru- zwłaszcza
w przypadku
prezentowania
dziewcząt
-obraz nastolatków
kreowany przez
media, a nasz obraz
siebie (presja, by
podporządkować się
powszechnie
prezentowanej wizji,
znaczenie
świadomości, że bycie
innym nie oznacza
bycia kimś gorszym)
- współczesny obraz
nastolatków jest inny,
niż ten który
funkcjonował w
czasach, gdy wasi
rodzice byli w waszym
wieku
Przedstawienie
interpretacji
psychologicznej:
Koncentracja na
własnym wyglądzie
(związana z
traktowaniem
seksownego i
idealnego wyglądu
jako priorytetu) obniża
samoocenę i wpływa
negatywnie na nasze
procesy poznawcze,
zwłaszcza u kobiet
Tekst
opisujący
przebieg
eksperymentu
(pomocniczo)
funkcjonowania człowieka
Czas: 10 minut
Film
1. Zapoznanie z filmem „Dove Evolution”
prezentującym proces retuszu osób
prezentowanych w mediach (1:14 s.)
2. Dyskusja
Cel: świadomość kreacji rzeczywistości
obecnej w mediach i jej skutków m.in.dla
naszej samooceny
Media często
prezentują
nieprawdziwy obraz
piękna i rzeczywistości
i w konsekwencji są
źródłem frustracji i
niepokoju, zwłaszcza u
nastolatków
Film „Dove
Evolution”
Warto dystansować
się do obrazu ludzi (w
tym także
nastolatków)
przedstawianego w
mediach, gdyż wynika
on przede wszystkim z
praw rynku i zysku
(np. zwiększania
konsumpcji). Dlatego
warto rozwijać swój
potencjał: swój
charakter, swoje
możliwości i zdolności,
bo one są warunkiem
dobrego życia,
osiągania celów i
dobrych relacji z
innymi
-
Monitor z
dostępem do
internetu
Czas: 15 minut
Podsumowanie
1. Rundka: „Dzisiejsze zajęcia
uświadomiły mi, że……”
Cel: Podsumowanie zajęć, rozwijanie
umiejętności słuchania, poznawania
punktu widzenia innych osób,
wyakcentowanie najważniejszych myśli,
które pojawiły się w trakcie zajęć
Czas: 10 minut
Żródła:
Fredrickson, B., Roberts, T., Noll, S., Quinn, D., & Twenge, J. (1998). That swimsuit becomes you: sex
differences in self-objectification, restrained eating, and math performance. Journal Of Personality
And Social Psychology, 75(1), 269-284. Restrained Eating, and Math Performance
Hebl, M., King, E., & Lin, J. (2004). The swimsuit becomes us all: Ethnicity, gender, and vulnerability to
self-objectification. Personality and Social Psychology Bulletin
Film Dove Evolution http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hibyAJOSW8U

Podobne dokumenty