ODBIORCA Szkoła Podstawowa Kl. V i VI FORMA EDUKACYJNA

Transkrypt

ODBIORCA Szkoła Podstawowa Kl. V i VI FORMA EDUKACYJNA
Materiał pochodzi z serwisu www.ekoedukacja.pl
– bazy materiałów do edukacji ekologicznej
Zapraszamy także do serwisów www.naszaziemia.pl i www.recykling.pl
ODBIORCA
Szkoła Podstawowa
Kl. V i VI
FORMA EDUKACYJNA
Konspekt zajęć
/wychowanie fizyczne/
TEMAT
Odpady
O konspekcie: Ćwiczenia fizyczne z ideologią w tle. Dowód na to, że kształtowanie
postawy prośrodowiskowej może odbywać się również na zajęciach wychowania
fizycznego. Przed rozpoczęciem ćwiczeń z nietypowymi rekwizytami warto opatrzyć
zajęcia komentarzem o wzrastającej konieczności przywracania odpadów do obiegu.
Cele lekcji:
- kształcący: poznanie ćwiczeń z wykorzystaniem nietypowego przyboru,
- wychowawczy: współdziałanie w grupie, zasady fair-play, wdrażanie do ćwiczeń
korekcyjnych,
- zdrowotny: kształtowanie nawyku prawidłowej postawy.
Edukacja prozdrowotna: rozpoznawanie własnych słabych i mocnych stron.
Edukacja ekologiczna: wykorzystanie surowców wtórnych.
Metody :realizacji zadań ruchowych: zabawowa klasyczna, zabawowa naśladowcza,
zadaniowa.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Czas trwania: 45min.
Temat: Gry i zabawy z elementami korekcyjnymi z zastosowaniem nietypowych
przyborów.
Przybory: balony, puszki od coli, gazety, pachołki, szarfy.
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjno – porządkowe.
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, podanie zadań lekcji, przypomnienie
prawidłowej postawy skorygowanej.
Ćwiczenia kształtujące w miejscu /ustawienie w rozsypce/.
Krążenia dłoni, RR, głowy, rozgrzewanie bioder, kolan, stawów skokowych.
Materiał opublikowany dzięki wsparciu:
Materiał pochodzi z serwisu www.ekoedukacja.pl
– bazy materiałów do edukacji ekologicznej
Zapraszamy także do serwisów www.naszaziemia.pl i www.recykling.pl
Ćwiczenia kształtujące z balonami /ustawienie w rozsypce/:
- podbijanie balonu dowolną częścią ciała,
- odbicie balonu w górę, wykonanie jak największej liczby obrotów,
- stanie w rozkroku, balon w wyciągniętych RR nad głową – upuszczenie balonu za
siebie, obrót i chwyt balonu,
- wyrzut balonu w górę – chwyt z wyskoku,
- odbijanie balonu nad głową.
Ćwiczenia kształtujące z puszką /ustawienie w rozsypce/:
- poruszanie się z puszką ustawiona na głowie (kto dłużej utrzyma puszkę),
- poruszanie się j. w. z puszką ustawioną na wewnętrznej/zewnętrznej części dłoni,
- postawa zasadnicza – podawanie puszki za plecami: PR górą – LR odbiera dołem,
- postawa j. w., puszka na głowie – wykonanie siadu skrzyżnego (tak, żeby puszka nie
spadła),
- stanie w rozkroku – przekładanie puszki „ósemką”,
- puszka na podłodze – przeskoki obunóż w przód i w tył, w prawo i w lewo,
Ćwiczenia kształtujące z balonami /ustawienie w rozsypce/:
- siad prosty – przekładanie balonu pod uniesionymi NN,
- leżenie przodem – odbijanie balonu,
- leżenie tyłem – odbijanie balonu RR, NN,
- pozycja j. w. - odbicie balonu jak najwyżej, obrót 360º i chwyt balona,
- pozycja j. w. – wyrzut dłońmi, chwyt stopami.
Ćwiczenia rozluźniające:
- luźne podskoki, odbijanie balonu w różnych kierunkach.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
Zabawa o charakterze korekcyjnym z wykorzystaniem balonu:
1) Zabawa „Podaj dalej” (2 zespoły, każdy posiada jeden balon).
Zespoły znajdują się w siadzie skrzyżnym (na obwodzie koła), na sygnał podają balon
stopami, wygrywa zespół, który pierwszy zakończy zadanie.
2) Zabawa „Odbijanka w kole” (2 lub więcej zespołów ustawione na obwodzie koła).
Każdy z zespołów posiada 2 balony, zabawa polega na jak najdłuższym odbijaniu
balonu różnymi częściami ciała, odpada zespół, którego balon jako pierwszy upadnie na
podłogę.
3) Zabawa bieżna „Berek” z wykorzystaniem puszek (zabawę można wykorzystać jako
sposób rozdania puszek do następnej zabawy):
Wyznaczony „berek” posiada puszkę, jeśli kogoś schwyta, przekazuje mu puszkę a sam
pobiera inną, zabawa kończy się kiedy wszystkie dzieci mają puszki.
Materiał opublikowany dzięki wsparciu:
Materiał pochodzi z serwisu www.ekoedukacja.pl
– bazy materiałów do edukacji ekologicznej
Zapraszamy także do serwisów www.naszaziemia.pl i www.recykling.pl
4) Zabawy bieżne (wyścigi rzędów) z wykorzystaniem puszek, gazet i balonów.
- zabawa „wieża” – podział na zespoły, każdy zespół posiada jednakową ilość puszek,
w czasie 30 s należy zbudować jak najwyższą wieżę,
- wyścig z gazetą – gazeta położona na klatce piersiowej – bieg z RR uniesionymi w
górę,
- skoki kangura – gazeta między kolanami,
- toczenie puszki jednorącz,
- „przewracanka – ustawianka” – między linią startu, a metą znajdują się ustawione
puszki, na sygnał biegną pierwsze osoby z rzędów i kładą puszki poziomo, po
dobiegnięciu do mety siadają skrzyżnie naprzeciw swego rzędu, co jest sygnałem do
startu dla kolejnego dziecka – jego zadaniem jest ustawienie puszek poziomo; wygrywa
zespół. Który szybciej zmieni swoje miejsca,
- „powietrzny transport” – zespół posiada jeden balon, na sygnał należy jak najszybciej
przemieścić się na drugą stronę z balonem, który można tylko odbijać; wygrywa zespół,
który pierwszy dotrze do mety, podczas ćwiczenia balon nie może spaść na podłogę;
- zabawa j. w. – zadanie to wykonuje każdy zawodnik osobno.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Zabawa uspokajająca.
Dzieci w leżeniu przodem na obwodzie koła (w środku 2 balony), podają do siebie balon
– dmuchając.
Czynności organizacyjno – porządkowe.
- zbiórka w szeregu,
- omówienie lekcji (należy zwrócić uwagę, żeby dzieci miały złączone stopy – w pozycji
leżenia przodem),
- wyłonienie zwycięskiej drużyny,
- wystawienie ocen,
- korekcja postawy,
- pożegnanie.
Opracowanie:
Materiały zebrały i opracowały:
Wioletta Bałdyga i Renata Kurpiewska- nauczyciele przyrody
Prowadzący: Anna Kraszewska, Bogdan Kraszewski, Marek Dancewicz, Artur Żołnierowicz
Szkoła Podstawowa w Orzyszu
Materiał opublikowany dzięki wsparciu: