KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
TEMAT: WPŁYW ALKOHOLU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA.
CELE LEKCJI:
POZIOM WIADOMOŚCI: zdrowotne i społeczne skutki nadużywania alkoholu.
POZIOM UMIEJĘTNOŚCI: rozpoznawanie przyczyn i skutków alkoholizmu.
POZIOM POSTAWY: kształtowanie postawy odmowy spożycia alkoholu, odpowiedzialności
każdego człowieka za stan własnego organizmu, poszukiwania pomocy w przypadku zagrożenia
nałogiem.
METODY: słowna, oglądowa.
ic
a
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: szary papier, flamastry, schemat organizmu człowieka, plansza
„Wpływ alkoholu na organizm człowieka ”, kolorowe karteczki, cenki.
FAZA WPROWADZAJĄCA:
1.
D
ęb
TOK LEKCJI:
Ćwiczenie wprowadzające w tematykę lekcji pt. „.Dużo – Mało ”. Uczniowie siedzą w
kręgu. Podają przykłady na „ za dużo ” w takich dziedzinach jak: hazard, jedzenie, gry
komputerowe (ćwiczenie to pozwoli uczniom rozróżnić pojęcie używania od
nadużywania)-dyskusja.
FAZA REALIZACYJNA:
SP
3
1. Metodą „ burza mózgów ”uczniowie wymieniają różne nałogi, które znają i próbują
odpowiedzieć na pytanie:
Dlaczego ludzie sięgają po alkohol ?
2. Nauczyciel wyjaśnia definicję nałogu, jako potrzeby (przymusu fizycznego i
psychicznego) spożywania określonej substancji, potrzeby, której się nie kontroluje, której
nie można łatwo stłumić, nawet jeśli się bardzo chce. Zwrócenie uwagi na fakt, że
wyjście z nałogu bywa czasem trudne, ale z nałogiem można zerwać.
3. Przeprowadzenie quizu sprawdzającego wiedzę uczniów o piciu alkoholu. Nauczyciel
czyta uczniom pytania związane z piciem alkoholu a uczniowie mają chórem udzielić
odpowiedzi „ prawda ” „ nieprawda ”.
PYTANIA:
1. Alkoholizm to choroba, którą można leczyć - P
2. Po wypiciu kilku piw zostaje się alkoholikiem - N
3. Bez alkoholu zabawa nie może się udać – N
4. Nie można się upić piwem – N
5. Ilość alkoholu zawarta w butelce piwa, lampce wina i kieliszku wódki jest mniej
więcej taka sama – P
6. Alkohol jest środkiem odurzającym - P
7. Po wypiciu alkoholu można prowadzić samochód – N
8. Gdy upijesz się , jesteś:
- skłonny do bójki
- rozluźniony
- chce Ci się wymiotować
- wszystkie odpowiedzi - P
9. Jeśli możesz pić dużo bez upicia się masz:
- specjalny żołądek
- mocna głowę
a
- zwiększoną tolerancję - P
ic
Omówienie przez nauczyciela skutków picia alkoholu w organizmie człowieka (skutki
natychmiastowe, długotrwałe, inne) - wykorzystanie planszy
4. Uczniowie otrzymują schemat organizmu człowieka z poleceniem zamalowania na czarno
D
ęb
narządów człowieka uszkadzanych przez alkohol. Jeden z uczniów odczytuje nazwy
narządów. Porównanie wyników – dyskusja.
5. FAZA PODSUMOWUJACA:
SP
3
1. Podsumowanie lekcji poprzez odgrywanie scenek sytuacyjnych, w których
uczniowie muszą odmówić spożycia alkoholu.. Nauczyciel dzieli uczniów na 3
grupy. Każda grupa otrzyma fragment scenki, którą trzeba dokończyć i przedstawić
na forum klasy.
GR.1.- Jesteś na dyskotece, młodszy kolega prosi Cię o zakupienie alkoholu. . . . .
GR.2.- Impreza u kolegi, Twoi znajomi namawiają Cię na spożycie alkoholu. . . .
GR.3.- Jedziesz do kawiarni na spotkanie ze znajomymi. W kawiarni kolega proponuje
Ci piwo. . . . . .
2. Ewaluacja lekcji.
OPRACOWAŁA: Marta Pęcak,

Podobne dokumenty